Stonava se předem připravovala na uzavření dolu, přijde o miliony

Obec Stonava na Karvinsku přijde po ukončení těžby v Dole Darkov řádově o desítky milionů korun, které každoročně dostávala od společnosti OKD jako kompenzaci za důlní činnost. Na tuto situaci se ale obec dopředu připravovala a v posledních letech s předstihem uskutečnila řadu důležitých investic, například opravy škol či stavbu komunitního bydlení pro seniory. ČTK to dnes sdělil stonavský starosta, senátor Ondřej Feber (ANO).

Stonava se předem připravovala na uzavření dolu, přijde o miliony

Pod Stonavou leží hlavní část důlního pole Dolu Darkov, z nějž dnes horníci vyvezli symbolický poslední vozík uhlí. Starosta uvedl, že uzavření dolu má dvě stránky. Přínosem je zlepšení životního prostředí, snížení prašnosti i zklidnění dopravy.

"Druhá stránka věci je mnohem smutnější. Hornictví k naší obci patří po téměř dvě staletí. S ukončením těžby na Darkově do našeho rozpočtu už nepoplynou kompenzace v řádu desítek milionů korun ročně," uvedl starosta.

Pro obec s více než 1800 obyvateli je to citelný výpadek. "Tyto peníze jsme používali na rozvoj a občanům jsme kompenzovali život na poddolovaném území. S tím jsme počítali a účelně jsme přeinvestovali naši infrastrukturu," uvedl Feber.

Obec podle něj náhrady za těžbu rozdělovala částečně na běžný provoz a na investice, na modernizaci to bylo vždy deset až 15 milionu korun ročně. "Takto v posledních několika letech proběhla například oprava zbrojnice sboru dobrovolných hasičů, modernizace Domu PZKO včetně přilehlého parku. Zvládli jsme generální rekonstrukci komplexu historických budov ZŠ Stonava v části obce Holkovice, školní budovy v části Dolany, postavili jsme novou mateřskou školu a rekonstruovali původní," uvedl starosta.

Obec postavila komunitní bydlení pro seniory a opravila původní dům s pečovatelskou službou. "Loni jsme vybudovali nové hřiště na sídlišti Hořany. Opravili jsme cesty. Momentálně probíhá generální oprava další školní budovy v části Hořany, kdy jsme na projekt získali státní dotaci i kompenzace za důlní škody," uvedl Feber.

Ve většině případů obec kompenzací využila jako peněz, k nimž dokázala získat z různých zdrojů dotace. "Loni jsme navíc přistoupili k realizaci projektů 'z šuplíku', abychom v této pro ekonomiku těžké době podpořili lokální firmy a především dali práci jejich zaměstnancům," uvedl starosta.

Stonava dostane od OKD vozík s posledním uhlím z Dolu Darkov. Umístí ho do parku v centru obce ke dvěma dalším šachetním vozíkům - jeden pochází z už dříve uzavřeného Dolu 9. květen, druhým je vozík ke 100. výročí Kroužku krojovaných horníků.

Na území Stonavy jsou i poslední doly v Česku, ve kterých se ještě bude těžit černé uhlí - ČSM-Sever a ČSM-Jih. Podle dřívějších informací by jejich provoz měl skončit příští rok. Obec bude také sledovat postup prací na zabezpečení území po ukončení těžby a při technické likvidaci dolů.

"Těžní věže zde budou ještě minimálně pět až deset let, část zaměstnanců zde zůstane pod firmou Diamo. Musí se čerpat voda, provádět odplyňování chodeb, příprava na celkovou uzavírku je technicky náročná," uvedl Feber.

Související články

Polská pomsta za Turów. Tamní úřady zpochybňují příhraniční německý důl s českými majiteli

Polský ministr životního prostředí Michał Kurtyka pověřil instituce podřízené ministerstvu, ať posoudí informace o negativním dopa…

Cena uhlí v Číně je kvůli nedostatečné nabídce na rekordu

Ceny uhlí v Číně dnes vystoupily na rekord a od začátku roku se zvýšily zhruba o 260 procent. Situaci zhoršuje sílící energetická…

Konec uhlí se odkládá. Čína plánuje více tepelných elektráren

Energetická krize v Číně se promítla i do energetické koncepce země. Bude stavět více uhelných elektráren. To vyvolává před klimat…

Zastupitelstvo Karlovarského kraje se dál pře o projekty z fondu transformace

Příprava čerpání peněz z Fondu strategické transformace v Karlovarském kraji dál rozděluje krajské zastupitelstvo. Zatímco vedení…

Není uhlí. Asijské obry drtí energetická krize, evropské firmy si stěžují na chaotické odstávky

Evropští byznysmeni vyzývají Čínu, aby zlepšila management opatření přijatých kvůli tamní energetické krizi. Evropané tvrdí, že ně…

Kalendář akcí

Seminář EFEKT

20. 10. 2021 10:00 - 17:00
online
Seminář navazuje jak po odborné, tak po organizační stránce na v minulosti pořádané semináře z let 2020, 2019, 2018 a 2017, které měly vysokou návštěv...

ENERGOFÓRUM® 2020

21. 10. 2021 - 22. 10. 2021
Tále, hotel Partizán, SK
Kvôli nepriaznivej epidemiologickej situácii je konferencia preložená na budúci rok - 2021.

Seminár SAPI: FOTOVOLTIKA A OZE V ROKU 2022

26. 10. 2021 09:00 - 16:30
Hotel Bratislava
Milí priaznivci OZE a SAPI, dovoľujeme si Vás pozvať na 11. ročník výročného praktického seminára FOTOVOLTIKA A OZE V ROKU 2022, ktorý pripravuje Slo...

TZB-info Rekonstrukce a provoz bytových domů

03. 11. 2021 11:00 - 19:00
Masarykova kolej, Praha
S rozvojem technologií, zvyšováním podpory z dotačních programů a s novými povinnostmi z oblasti elektromobility čekají nové i stávající bytové domy n...

Partneři portálu

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

63118
Počet publikovaných novinek
1927
Počet publikovaných akcí
702
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika