Stonava se předem připravovala na uzavření dolu, přijde o miliony

Obec Stonava na Karvinsku přijde po ukončení těžby v Dole Darkov řádově o desítky milionů korun, které každoročně dostávala od společnosti OKD jako kompenzaci za důlní činnost. Na tuto situaci se ale obec dopředu připravovala a v posledních letech s předstihem uskutečnila řadu důležitých investic, například opravy škol či stavbu komunitního bydlení pro seniory. ČTK to dnes sdělil stonavský starosta, senátor Ondřej Feber (ANO).

Stonava se předem připravovala na uzavření dolu, přijde o miliony

Pod Stonavou leží hlavní část důlního pole Dolu Darkov, z nějž dnes horníci vyvezli symbolický poslední vozík uhlí. Starosta uvedl, že uzavření dolu má dvě stránky. Přínosem je zlepšení životního prostředí, snížení prašnosti i zklidnění dopravy.

"Druhá stránka věci je mnohem smutnější. Hornictví k naší obci patří po téměř dvě staletí. S ukončením těžby na Darkově do našeho rozpočtu už nepoplynou kompenzace v řádu desítek milionů korun ročně," uvedl starosta.

Pro obec s více než 1800 obyvateli je to citelný výpadek. "Tyto peníze jsme používali na rozvoj a občanům jsme kompenzovali život na poddolovaném území. S tím jsme počítali a účelně jsme přeinvestovali naši infrastrukturu," uvedl Feber.

Obec podle něj náhrady za těžbu rozdělovala částečně na běžný provoz a na investice, na modernizaci to bylo vždy deset až 15 milionu korun ročně. "Takto v posledních několika letech proběhla například oprava zbrojnice sboru dobrovolných hasičů, modernizace Domu PZKO včetně přilehlého parku. Zvládli jsme generální rekonstrukci komplexu historických budov ZŠ Stonava v části obce Holkovice, školní budovy v části Dolany, postavili jsme novou mateřskou školu a rekonstruovali původní," uvedl starosta.

Obec postavila komunitní bydlení pro seniory a opravila původní dům s pečovatelskou službou. "Loni jsme vybudovali nové hřiště na sídlišti Hořany. Opravili jsme cesty. Momentálně probíhá generální oprava další školní budovy v části Hořany, kdy jsme na projekt získali státní dotaci i kompenzace za důlní škody," uvedl Feber.

Ve většině případů obec kompenzací využila jako peněz, k nimž dokázala získat z různých zdrojů dotace. "Loni jsme navíc přistoupili k realizaci projektů 'z šuplíku', abychom v této pro ekonomiku těžké době podpořili lokální firmy a především dali práci jejich zaměstnancům," uvedl starosta.

Stonava dostane od OKD vozík s posledním uhlím z Dolu Darkov. Umístí ho do parku v centru obce ke dvěma dalším šachetním vozíkům - jeden pochází z už dříve uzavřeného Dolu 9. květen, druhým je vozík ke 100. výročí Kroužku krojovaných horníků.

Na území Stonavy jsou i poslední doly v Česku, ve kterých se ještě bude těžit černé uhlí - ČSM-Sever a ČSM-Jih. Podle dřívějších informací by jejich provoz měl skončit příští rok. Obec bude také sledovat postup prací na zabezpečení území po ukončení těžby a při technické likvidaci dolů.

"Těžní věže zde budou ještě minimálně pět až deset let, část zaměstnanců zde zůstane pod firmou Diamo. Musí se čerpat voda, provádět odplyňování chodeb, příprava na celkovou uzavírku je technicky náročná," uvedl Feber.

Související články

Bude z Turówa vodní nádrž? Napuštění potrvá až 144 let

Polský příhraniční důl Turów, kvůli němuž podala Česká republika žalobu na Polsko u Evropského soudního dvora, má další odpůrce, t…

Evropa a USA se zbavují závislosti na uhlí, východní a jižní Asie ji naopak dál navyšuje

Evropa i Severní Amerika se rychle zbavují závislosti na nejméně ekologickém palivu – na uhlí. Avšak jiné země mezitím těžbu a spo…

Je opravdu pro Česko plynová varianta mixu lepší než jaderná?

Postupně bude nutné nahradit uhelné bloky. Jak roste cena emisních povolenek, zvyšuje se cena nejen uhelné, ale také plynové elekt…

Z energetiky strany před volbami zmiňují hlavně nutnost soběstačnosti Česka

Z plánů budoucího vývoje české energetiky parlamentní strany před říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny zmiňují hlavně nutnost…

Kraje doporučily 35 projektů do Operačního programu Spravedlivá transformace

Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj koncem března vyhlásily veřejné výzvy k předkládání návrhů strategických projektů v rá…

Kalendář akcí

Energetické audity a uhlíková stopa

28. 07. 2021 10:00 - 10:00
Online
Nová vyhláška energetických auditů přinesla hned několik změn. Analýza obsažená v auditech musí přinášet doporučení na snížení spotřeby energií nebo u...

Waste to Energy 2020 - Energetické využití odpadu 2020 - zrušeno, přesun jaro 2021

23. 08. 2021 00:00 - 24. 08. 2021 18:00
Clarion Congress Hotel Prague
Energetické využití odpadu 2020 -  konference se v původním březnovém termínu neuskuteční - nový termín jaro 2021.

Dny teplárenství a energetiky

14. 09. 2021 09:00 - 15. 09. 2021 18:00
Clarion Congress Hotel, Olomouc
Termín konání mezinárodní konference Dny teplárenství a energetiky se přesouvá z dubna na září, rozhodla o tom výkonná rada Teplárenského sdružení ČR....

Jesenná konferencia SPNZ

16. 09. 2021 09:00 - 17. 09. 2021 17:00
Horný Smokovec

Partneři portálu

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

60514
Počet publikovaných novinek
1886
Počet publikovaných akcí
667
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika