Stonava se předem připravovala na uzavření dolu, přijde o miliony

Obec Stonava na Karvinsku přijde po ukončení těžby v Dole Darkov řádově o desítky milionů korun, které každoročně dostávala od společnosti OKD jako kompenzaci za důlní činnost. Na tuto situaci se ale obec dopředu připravovala a v posledních letech s předstihem uskutečnila řadu důležitých investic, například opravy škol či stavbu komunitního bydlení pro seniory. ČTK to dnes sdělil stonavský starosta, senátor Ondřej Feber (ANO).

Stonava se předem připravovala na uzavření dolu, přijde o miliony

Pod Stonavou leží hlavní část důlního pole Dolu Darkov, z nějž dnes horníci vyvezli symbolický poslední vozík uhlí. Starosta uvedl, že uzavření dolu má dvě stránky. Přínosem je zlepšení životního prostředí, snížení prašnosti i zklidnění dopravy.

"Druhá stránka věci je mnohem smutnější. Hornictví k naší obci patří po téměř dvě staletí. S ukončením těžby na Darkově do našeho rozpočtu už nepoplynou kompenzace v řádu desítek milionů korun ročně," uvedl starosta.

Pro obec s více než 1800 obyvateli je to citelný výpadek. "Tyto peníze jsme používali na rozvoj a občanům jsme kompenzovali život na poddolovaném území. S tím jsme počítali a účelně jsme přeinvestovali naši infrastrukturu," uvedl Feber.

Obec podle něj náhrady za těžbu rozdělovala částečně na běžný provoz a na investice, na modernizaci to bylo vždy deset až 15 milionu korun ročně. "Takto v posledních několika letech proběhla například oprava zbrojnice sboru dobrovolných hasičů, modernizace Domu PZKO včetně přilehlého parku. Zvládli jsme generální rekonstrukci komplexu historických budov ZŠ Stonava v části obce Holkovice, školní budovy v části Dolany, postavili jsme novou mateřskou školu a rekonstruovali původní," uvedl starosta.

Obec postavila komunitní bydlení pro seniory a opravila původní dům s pečovatelskou službou. "Loni jsme vybudovali nové hřiště na sídlišti Hořany. Opravili jsme cesty. Momentálně probíhá generální oprava další školní budovy v části Hořany, kdy jsme na projekt získali státní dotaci i kompenzace za důlní škody," uvedl Feber.

Ve většině případů obec kompenzací využila jako peněz, k nimž dokázala získat z různých zdrojů dotace. "Loni jsme navíc přistoupili k realizaci projektů 'z šuplíku', abychom v této pro ekonomiku těžké době podpořili lokální firmy a především dali práci jejich zaměstnancům," uvedl starosta.

Stonava dostane od OKD vozík s posledním uhlím z Dolu Darkov. Umístí ho do parku v centru obce ke dvěma dalším šachetním vozíkům - jeden pochází z už dříve uzavřeného Dolu 9. květen, druhým je vozík ke 100. výročí Kroužku krojovaných horníků.

Na území Stonavy jsou i poslední doly v Česku, ve kterých se ještě bude těžit černé uhlí - ČSM-Sever a ČSM-Jih. Podle dřívějších informací by jejich provoz měl skončit příští rok. Obec bude také sledovat postup prací na zabezpečení území po ukončení těžby a při technické likvidaci dolů.

"Těžní věže zde budou ještě minimálně pět až deset let, část zaměstnanců zde zůstane pod firmou Diamo. Musí se čerpat voda, provádět odplyňování chodeb, příprava na celkovou uzavírku je technicky náročná," uvedl Feber.

Související články

Polské uhelné elektrárny převezme státní podnik. A to včetně kritizovaného Turówa

Odchod od uhlí může mít různé podoby. Sousední Polsko se vydalo cestou faktického zestátnění uhelných dolů a elektráren, které zat…

S transformací regionu mají Karlovarskému kraji pomoci nové agentury

Karlovarský kraj chce založit tři organizace, které by měly pomoci s transformací uhelného regionu. Agentury by měly pomoci s příp…

Uhelné komise nejsou potřeba. Těžba uhlí umírá na nedostatek peněz

Finance častěji směřují k obnovitelným zdrojům než k těm „nečistým“. Investoři proto chtějí, aby návratnost investic do uhelných p…

České teplárenství bez uhlí do roku 2035? ČVUT představuje novou studii

Odborníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze navrhují, jak se škodlivých emisí zbavit, kolik to bude stát a jak investovat.

Karlovarský kraj má dostat na transformaci regionu nejméně, bude se bránit

Karlovarský kraj by měl podle návrhu ministerstva životního prostředí z evropského Fondu spravedlivé transformace (Just Transition…

Kalendář akcí

PRECHOD Z UHLIA NA ZEMNÝ PLYN - VYUŽITIE ZEMNÉHO PLYNU V TEPLÁRENSTVE A PRIEMYSLE

23. 04. 2021 09:00 - 11:00
MS Teams
Európu a aj Slovensko čaká masívny odklon od podpory a využívania uhlia k nízkoemisným alternatívam. V rámci nich prichádza do úvahy aj zemný plyn, kt...

Finanční udržitelnost u vodohospodářských projektů

28. 04. 2021 09:30 - 12:00
Online, Microsoft Teams
Webinář je určen příjemcům dotací, zejména zástupcům měst a obcí, zpracovatelům jejich projektů a odpovědným osobám za provozování vodovodů a kanaliza...

Seminář EFEKT

29. 04. 2021 09:00 - 15:00
online
Seminář bude věnován tématu energetické účinnosti a dosahování úspor v elektrizační soustavě. První blok bude zaměřený zejména na aktuální trendy v pr...

Mezinárodní chemicko-technologická konference ICCT - nový termín

03. 05. 2021 - 05. 05. 2021
online
Nový termín konference ICCT 2021 PROBĚHNE VE DNECH 3. – 5. KVĚTNA 2021.

Partneři portálu

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

57223
Počet publikovaných novinek
1816
Počet publikovaných akcí
631
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika