Vodohospodáři upravují čistírnu odpadních vod, kterou využívá Frýdek-Místek

Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) modernizuje čistírnu odpadních vod ve Sviadnově, kterou využívá Frýdek-Místek a některé okolní obce. Za více než devět milionů korun kompletně obnovuje jednu z vyhnívacích nádrží. Modernizaci nádrž potřebuje, aby splňovala současné přísné technologické parametry. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.

Vodohospodáři upravují čistírnu odpadních vod, kterou využívá Frýdek-Místek

"Všechny kovové prvky, jako jsou potrubí, víko nádrže nebo prostupy, byly původně vybudovány ze standardní uhlíkaté černé oceli, která je za dobu provozu, tedy zhruba 26 let, značně opotřebována, proto bylo nutné přistoupit k obnově technologických potrubí a pomocných prvků, které budou nově vybudovány z nerezu," uvedl mluvčí.

Vyhnívací nádrž slouží k zahřívání, míchání a stabilizaci čistírenského kalu. "Z něho se zde při přeměně rozložitelných organických látek uvolňuje bioplyn, který následně využíváme pro výrobu elektřiny a tepla v kogeneračních jednotkách. Po následném vysušení se čistírenský kal používá například jako substrát na rekultivovaných plochách po těžbě černého uhlí nebo jiné průmyslové činnosti," uvedl Síbrt.

Úprava nádrže skončí do Vánoc. Kompletní výměna se týká kalových a plynových potrubí, uzavíracích a regulačních armatur nebo elektrické instalace. Vyměněny budou elektroarmatury, kabelové rozvody, výzbroj v rozváděčích a elektroinstalace, upraven bude i software v dispečinku vodárenské společnosti.

"Po obnově a opravě vyhnívací nádrže bude zajištěn její bezpečný provoz pro stabilizaci kalů na období dalších minimálně 25 let. V budoucnu nás čeká obdobná oprava druhé vyhnívací nádrže v areálu čistírny," uvedl ředitel kanalizací SmVaK Jan Tlolka.

SmVaK jsou největší vodárenskou firmou v Moravskoslezském kraji a patří i mezi největší v zemi. Vodu dodávají více než 720.000 lidí zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také části Olomouckého kraje a do pohraniční oblasti Polska.

Související články

Třetinu Prahy může vytápět odpadní voda. Zajistí to tepelná čerpadla na Císařském ostrově

Praha připravuje na Vltavě rozsáhlý energetický projekt. V příštích deseti letech chce omezit spotřebu plynu díky tepelným čerpadl…

Nejvyšší správní soud zrušil pokutu pro REMA PV kvůli recyklaci solárních panelů

Nejvyšší správní soud potvrdil postup společnost REMA PV Systém při stanovení recyklačního příspěvku pro odběr vysloužilých solárn…

Recyklácia nedokáže sama pokryť dopyt výrobcov obalov

Európska komisia chystá úpravu smernice o obaloch a odpadoch z obalov. Známa by mala byť na jeseň. Obsahovať by mala aj konkrétne…

Statistika energetického využívání odpadů a alternativních paliv 1989-2021

Oddělení analýz a datové podpory koncepcí Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) vydalo v červnu aktualizované shrnutí statistickýc…

Kalendář akcí

Seminář: Dotace na úsporu energií pro veřejný sektor

31. 08. 2022
Online
Národní a evropské programy na podporu úspor energie do roku 2030    

VYKUROVANIE EXTRA 2022

05. 09. 2022 13:00 - 06. 09. 2022 21:00
Grand Hotel Bellevue****, Horný Smokovec - Vysoké Tatry
Jubilejný 30. ročník odbornej konferencie s podtextom Budúcnosť zásobovania budov teplom v SR sa uskutoční na začiatku septembra vo Vysokých Tatrách.

Alternatívne zdroje energie (ALER) 2022

07. 09. 2022 11:30 - 09. 09. 2022 12:00
Liptovský Mikuláš
17. ročník Medzinárodnej vedecko-odbornej konferencie ALTERNATÍVNE ZDROJE ENERGIE / ALTERNATIVE ENERGY RESOURCES, viac na http://aler.sk

Životní prostředí - prostředí pro život

12. 09. 2022 10:00 - 14. 09. 2022 18:00
Ballingův sál Národní technické knihovny, Technická 2710/6, Praha 6- Dejvice
Česká informační agentura životního prostředí pořádá za podpory Ministerstva životního prostředí a pod záštitou Technologické agentury ČR tentokrát tř...

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

72007
Počet publikovaných novinek
2092
Počet publikovaných akcí
810
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika