V aukcích na podporu výroby elektřiny uspěly dva projekty na větrné elektrárny
V letošním kole aukcí na provozní podporu výroby elektřiny z nových nebo modernizovaných obnovitelných zdrojů uspěly dva projekty větrných elektráren. V nich by měl být instalován výkon dohromady kolem 20 megawatů (MW) elektřiny. Vyplývá to z informací na webu ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Aukce mají podporovat například stavbu větrných či vodních elektráren nebo bioplynových stanic, v předchozím kole se do nich nikdo nepřihlásil.

Podmínky aukce podle ministerstva splnily projekty od společností Synergion Jívová s výstavbou větrné elektrárny s výkonem 11,3 MW a firmy Lhota Brno s větrnou elektrárnou o výkonu kolem devíti MW. V obou případech firmy nabídly referenční aukční cenu 3500 Kč za megawatthodinu elektřiny. Zájemci nyní musí ministerstvu pro získání podpory prokázat své finanční záruky na projekty.
Energetické aukce fungují v mnoha evropských státech, soutěží v nich výrobci energií z obnovitelných zdrojů o výši provozní podpory. Myšlenkou je to, že stát si určí, kolik chce mít například větrných elektráren, a výrobci budou v aukci soutěžit o to, kdo dokáže dodat do sítě daný objem elektřiny s nejnižší veřejnou podporou.
Ministerstvo chce prostřednictvím aukcí podpořit stavbu výroben elektřiny využívající bioplyn s výkonem od jednoho megawattu (MW), s celkovým instalovaným výkonem pěti MW, dále výstavbu větrných elektráren od šesti MW nebo s více než šesti zdroji elektřiny a celkovým výkonem 30 MW a také nových nebo modernizovaných malých vodních elektráren s výkonem sedm MW. Kromě projektů na větrné elektrárny se ovšem další nepřihlásily.
Letošní výzva navazovala na první kolo aukcí z loňského podzimu. MPO tehdy nedostalo žádnou nabídku. Nyní proto upravilo podmínky.
Související články
Nový blok slovenské jaderné elektrárny dosáhl v rámci spouštění plného výkonu
Nový blok slovenské jaderné elektrárny Mochovce, který v budoucnu pokryje téměř 13 procent celkové spotřeby elektrické energie na…
Green Deal začal dopadat na peněženky lidí. A Evropané vůči němu ochladli, včetně politiků
Můžeme být zároveň bohatší i zelení – to je poselství, které v posledních letech opakovali politici nejen v zemích Evropské unie n…
Hlavné priority v regiónoch: ako chcú politici zlepšiť čerpanie eurofondov a odstrániť rozdiely?
Posledný týždeň pred voľbami Pravda prináša seriál článkov o povolebných prioritách a cieľoch politických strán v kľúčových oblast…
Za elektřinu platili lidé v pololetí podle nové metodiky ČSÚ 7607 Kč/MWh
Lidé loni v prvním pololetí platili za elektřinu v nejčastějším pásmu odběru 7607 korun za megawatthodinu (MWh), za plyn 2969 koru…
Výroba čistého vodíku má problém. Nůžky mezi plány a realitou se rozevírají
Vodík, jeden z pilířů plánu na přechod k bezuhlíkové ekonomice, zatím ani zdaleka nenaplňuje očekávání. Jeho výroba i poptávka po…
Kalendář akcí
Green Deal Summit
Technologie pro elektrárny a teplárny na tuhá paliva
Jesenná konferencia SPNZ
„ENERGETIKA KOLEM NÁS – investice do OZE, transformace teplárenství, role komunitní energetiky“
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.