Vědec: Zatím nelze určit, zda bude potřeba rozšířit stěnu u dolu Turów

V současnosti nelze zatím určit, zda bude nutné rozšířit těsnící stěnu u hnědouhelného dolu Turów. ČTK to řekl člen expertní skupiny ministerstva životního prostředí (MŽP) Jiří Bruthans z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Na takové vyhodnocení je podle něj příliš brzy. V pondělí představilo MŽP výsledky ročního sledování funkčnosti podzemní stěny, která má chránit českou podzemní vodu před odtokem do dolu. Podle závěrů MŽP stěna těsní a funguje, voda v Česku ale i nadále ubývá.

Vědec: Zatím nelze určit, zda bude potřeba rozšířit stěnu u dolu Turów

"Podzemní voda má spád, takže i když jí zahradíte cestu podzemní stěnou, může se napouštět návodní strana těsně nad stěnou a přitom stále ještě klesat hladina dále od stěny. Zatím je příliš krátce po dokončení stěny (jen rok). Nicméně vrty do vzdálenosti stovek metrů nad stěnou již zastavily pokles, u těch vzdálenějších na návodní straně se uvidí časem. Není způsob jak obejít čas a dozvědět se to teď," řekl Bruthans.

Ředitel České geologické služby Zdeněk Venera v pondělí uvedl, že data ze čtyř kontrolních vrtů na polské straně potvrzují funkčnost stěny. Hladiny v nejbližších vrtech se zvedly v rozsahu od 0,63 metru až do 4,17 metru. Na české straně přesto vody dál ubývá. Kdy a zda vůbec se vliv projeví i na českém území, není teď podle Venery možné stanovit. Ekologové od začátku uvádějí, že je stěna na špatném místě a odtoku vody nezabrání.

"V místě těsnící stěny byly velké přítoky. Stěna těsní střední kolektor a podle všech současných znalostí je na klíčovém místě. Tu stěnu mimochodem plánovala polská strana již dříve, protože chtěli blokovat přítoky do dolu. Čerpání vody stojí velké peníze i za samotnou elektřinu, z podmáčení hrozí sesuvy a podobně. Čili to není zdaleka jen český zájem, aby těsnila," řekl Bruthans.

Vyhotovení nového hydrologického modelu trvá podle vědce několik měsíců. Nové modely vždy vychází ze starších modelů i z dat co se nově získala.

"Model simuluje proudění podzemní vody tak, že se oblast rozdělí na vrstvy, těm se přiřadí propustnosti, přidají se zlomy, nepropustná místa, nová hydraulická bariéra, čerpání apod. Vše, co je z hydrogeologie známé, se zkrátka přenese do počítače," řekl. Následně se model testuje a případně upravuje tak, aby odpovídal realitě. Model dokáže ukázat jak současnost, tak minulost a umožňuje modelovat i vývoj v čase.

Hydrogeologické modely existují v Česku i Polsku a budou se využívat společně s novými daty při tvorbě nového modelu. Podle vědce se rozhodně nebude stavět jen na převzatém modelu z Polska. Výsledky průběžného měření by měly být přístupné i veřejnosti, je ale třeba vzít v potaz, že voda reaguje se zpožděním a pomalu, dodal.

Vybudování podzemní těsnicí stěny v Polsku bylo zásadním bodem česko-polské dohody o řešení vlivu těžby v dole Turów, kterou vlády obou zemí podepsaly loni 3. února. Data o vývoji hladiny podzemních vod dostává česká strana z Polska čtvrtletně.

Súvisiace články

OPEC se na jednání o klimatu snažil přesvědčit mladé k podpoře fosilních paliv

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) uspořádala na okraj konference OSN o změně klimatu COP28 akci, jejímž cílem bylo přesvědč…

Plán EÚ na zdanenie emisií v prípade dovozu pobúril niektoré krajiny

Nedávna štúdia OSN zistila, že daň vo výške 44 dolárov za tonu emitovaného uhlíka by znížila znečistenie v rámci dodávateľského re…

Povodí Odry vybudovalo v Českém Těšíně protipovodňová opatření za 27 milionů Kč

Státní podnik Povodí Odry vybudoval v Českém Těšíně na Karvinsku protipovodňová opatření za více než 27 milionů korun. Stavební pr…

Srbsko a Bulharsko dokončily propojovací plynovod, sníží tak závislost na Rusku

Srbsko a Bulharsko dokončily propojovací plynovod, jehož cílem je pomocí diverzifikací dodávek snížit závislost na ruském plynu, i…

Na západě Čech napadlo několik centimetrů sněhu, hasiči odstraňují spadlé stromy

Na západě Čech připadlo v noci několik centimetrů sněhu. V Karlovarském kraji vyjížděli hasiči v souvislosti s počasím ke čtyřem d…

Kalendár akcií

Dny teplárenství a energetiky

23. 04. 2024 16:00 - 24. 04. 2024 00:00
Clarion Congress Hotel Olomouc

PRO-ENERGY CON 2024

07. 11. 2024 16:00 - 08. 11. 2024 00:00
Hotel Amande, Hustopeče, ČR
Odborná konference PRO-ENERGY CON pořádaná již od roku 2011, je již tradičním setkáním zástupců a předních odborníků všech energetických odvětví. Konf...

ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.

80949
Počet publikovaných noviniek
2092
Počet publikovaných akcií
981
Počet publikovaných článkov
ENERGY-HUB využívá spravodajstvo ČTK, ktorého obsah je chránený autorským zákonom.
Prepis, šírenie alebo ďalšie sprístupňovanie akéhokoľvek obsahu alebo jeho časti verejnosti je bez predchádzajúceho súhlasu výslovne zakázané.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika