České firmy dodaly na Ukrajinu desítky kogeneračních jednotek, o dalších jednají

České firmy poslaly na Ukrajinu desítky kogeneračních jednotek, tedy zařízení na kombinovanou výrobu elektřiny a tepla, a o dalších jednají. Například strojírensko-energetická společnost Tedom dodá od začátku války do konce roku na Ukrajinu 60 kogeneračních jednotek. Podle dnešního sdělení zástupců Tedom jedná o dodávce dalších 40 zařízení. Brněnská společnost GENTEC CHP zase od října loňského roku do letošního léta dodala 30 kogeneračních jednotek a chystá další desítky. Kogenerace jsou instalovány zejména v nemocnicích, městských kotelnách a v dalších budovách občanské infrastruktury. Operátoři je ovládají na dálku.

České firmy dodaly na Ukrajinu desítky kogeneračních jednotek, o dalších jednají

Kogenerační jednotky hrají zásadní roli při nutných změnách ukrajinské energetiky. "Ukrajina musela velice rychle zajistit teplo a energii pro městské kotelny, nemocnice a další prvky občanské infrastruktury. Dokázala zjednodušit celní řízení a administrativní proces, což usnadňuje instalaci a připojení jednotek do sítě. Dochází tedy v zatím bezprecedentním měřítku k transformaci a decentralizaci energetiky jedné z největších evropských zemí," řekl zástupce obchodního ředitele Tedom Jiří Janša.

Největším dodavatelem jednotek je podle něj právě firma Tedom. Od roku 2022 dodala na Ukrajinu v devíti projektech 16 převážně velkokapacitních modelů od 180 do 2000 kW na důlní metan, skládkový plyn, zemní plyn i bioplyn. Od začátku války do konce tohoto roku pak doručí celkem 60 zařízení. Kromě velkých modelů jde také o menší kogenerační jednotky od 80 do 1600 kW, které jsou vhodné pro provoz v obcích a městech. Tedom upozornil na to, že české firmy drží na ukrajinském trhu významný podíl.

"Kogenerační jednotky jsou pro Ukrajinu jednou z klíčových energetických technologií, která pomáhá válkou poničené zemi obnovovat energetickou soustavu a dodávat teplo a elektřinu," uvedl dnes v tiskové zprávě Václav Klein z GENTEC CHP. "Celkový objem všech dodávek naší firmy na Ukrajinu se blíží jedné miliardě korun," doplnil. Financování je zajištěno z mezinárodních fondů.

Provoz dodávaných kogenerací je zajišťován ze vzdáleného pracoviště. Veškeré ovládání, provozní údaje či pokročilé diagnostiky je tak možné zajišťovat z bezpečných míst či naopak polních podmínek, což zajišťuje flexibilitu a bezpečnost provozu.

Tedom je nadnárodní energetická skupina, která poskytuje technologie a služby pro decentralizovaná energetická řešení včetně výroby a provozování kogeneračních jednotek. Skupina má čtyři výrobní a vývojové závody v České republice. Další členové skupiny působí v Německu, Polsku, USA, na Slovensku, ve střední Asii a Velké Británii. Celá skupina Tedom má okolo 1000 zaměstnanců.

Brněnský výrobce GENTEC CHP dodává jednotky na 11 zahraničních trhů. Po Itálii, Ukrajině, Slovensku, Polsku, Rumunsku či Velké Británii letos pronikla i například do Spojených států.

Súvisiace články

Elektrina za 560 eur/MWh aj rekordná záporná cena. Aký bol prvý polrok 2025 na slovenskom spote

Pribúda hodín, kedy cena elektriny padá pod nulu a odberateľ de facto dostáva za spotrebu zaplatené. Denný trh s elektrinou, ktorý…

Konec spekulací: Ukrajina odtajní informace o kritických surovinách

Ukrajina odtajní informace o ložiscích takzvaných kritických nerostných surovin. Na fóru o podnikání to oznámila ministryně ochran…

Konec sankcí: Stavbu jaderné elektrárny s ruskými reaktory to „nakopne“

Zrušení amerických sankcí, souvisejících s rozšířením maďarské jaderné elektrárny Paks, tomuto projektu významně pomůže. „Byl to p…

Vybrala zálohy za soláry, nikdy je nedodala. Firma Feris Service skončila v insolvenci

Česká firma Feris Service, dříve známá jako Blue Boson Tech, slibovala státem dotovanou instalaci solárních elektráren či tepelnýc…

Enetiqa vyčlenila divizi energetických služeb do dceřiné firmy Enetiqa Solutions

Energetická skupina Enetiqa vyčlenila svou divizi zaměřenou na poskytování energetických služeb do nové dceřiné firmy Enetiqa Solu…

Kalendár akcií

Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?

24. 09. 2025 - 25. 09. 2025
Hotel Passage, Brno
Každoroční odborná konference Energetika je unikátní otevřenou diskuzní platformou pro směřování energetiky. Na jednom místě během dvou dnů propojuje...

Podzimní plynárenská konference

15. 10. 2025 - 16. 10. 2025
Hotel Palcát, Tábor
Podzimní plynárenská konference patří k nejvýznamnějším odborným setkáním v oblasti plynárenství a energetiky v Česku. V pořadí již 31. ročník opět na...

Dny kogenerace 2025

21. 10. 2025 - 22. 10. 2025
Hotel Passage, Brno

PRO-ENERGY CON 2025

06. 11. 2025 - 07. 11. 2025
Hotel Amande, Hustopeče

ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.

90434
Počet publikovaných noviniek
2092
Počet publikovaných akcií
1208
Počet publikovaných článkov
ENERGY-HUB využívá spravodajstvo ČTK, ktorého obsah je chránený autorským zákonom.
Prepis, šírenie alebo ďalšie sprístupňovanie akéhokoľvek obsahu alebo jeho časti verejnosti je bez predchádzajúceho súhlasu výslovne zakázané.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika