Japonská jaderná elektrárna Fukušima začala s demontáží nádrží na upravenou vodu
Provozovatel japonské jaderné elektrárny Fukušima, kterou v roce 2011 zasáhlo ničivé zemětřesení, začal rozebírat nádrže na upravenou vodu. Nádrže chce nahradit úložištěm jaderného odpadu. Informovala o tom dnes agentura AFP. Demontáž vodních nádrží je zásadním krokem v plánu, který má za cíl zlikvidovat celou elektrárnu.

"Demontážní práce začaly dnes v 8:05 (00:05 SEČ)," řekl agentuře AFP Tacuja Matoba, mluvčí společnosti TEPCO, která elektrárnu provozuje. Pracovníci začali s rozebíráním nádrží s jednodenním zpožděním, jež způsobil silný vítr.
"Abychom mohli přistoupit k dalším fázím likvidace (elektrárny), potřebujeme prostor," uvedl vedoucí projektu výstavby a provozu vodních nádrží TEPCO.
Tato společnost plánuje, že po demontáži nádrží s upravenou vodou postaví úložné prostory. Do těch chce pak vedení TEPCO uskladnit 880 tun obzvláště nebezpečného radioaktivního odpadu, který se stále nachází v poškozených reaktorech. Práce na rozebrání nádrží by měly skončit na začátku roku 2026, píše AFP.
Od katastrofy v roce 2011, kdy Japonsko zasáhlo silné zemětřesení a následná vlna tsunami, uskladňuje TEPCO okolo 1,3 milionu tun kontaminované vody. Jde o dešťovou, podzemní či mořskou vodu a také vodu, která slouží k chlazení reaktorů.
Kontaminovanou vodu skladuje elektrárna ve více než tisíci nádrží, které tak ale zabírají většinu prostoru areálu.
Ve Fukušimě však používají na úpravu této vody "pokročilý systém na úpravu kapalných odpadů", což je vícestupňový filtrační systém, který dokáže snížit přítomnost radioaktivních látek ve vodě. Díky tomu vypustila elektrárna v srpnu 2023 "očištěnou" vodu do Tichého oceánu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) společně s Japonskem tvrdí, že voda je nezávadná pro životní prostředí.
Vyřadit celou elektrárnu však může trvat 30 až 40 let, řeklo vedení TEPCO deníku Le Monde.
Přírodní katastrofa v roce 2011 vyřadila ve Fukušimě z provozu chladicí systémy elektrárny, jádra tří reaktorů se roztavila a do vzduchu, půdy a moře se uvolnily radioaktivní částice. Únik radiace ve Fukušimě si vyžádal evakuaci asi 160.000 osob.
Súvisiace články
V Plzni se uzavře Rolnické náměstí v části Lobzy, začne stavba kanalizace
V Plzni se v pondělí uzavře Rolnické náměstí ve čtvrti Lobzy. Občanům staré části tam po jejich čtyřicetiletém úsilí vybuduje měst…
Carthamus v Krumlově chce v roce 2027 spustit nový kotel na tuhá paliva
Společnost Carthamus plánuje rozšíření spalovny ve svém areálu Energobloku v Českém Krumlově. Půjde o kotel na upravený komunální…
Svaz průmyslu: Odklad smlouvy o Dukovanech je negativní pro energetiku i firmy
Odklad podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany je negativní zpráva pro českou energetiku, pro z…
Ministryně hospodářství vyloučila, že by se Německo vrátilo k jaderné energetice
Nová německá ministryně hospodářství a energetiky Katherina Reicheová dnes vyloučila, že by se Německo mohlo vrátit k výrobě elekt…
Společnost CATL uvádí na trh TENER, první 9MWh ultra velkokapacitní řešení skladování energie na světě
Mnichov 8. května 2025 (PROTEXT/PRNewswire) - Přelomová inovace spojuje vysokou kapacitu s flexibilní přepravou a nově stanovuje v…
Kalendár akcií
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Solární energie a akumulace v ČR
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.