Zásoby manganu u Chvaletic jsou ložiskem strategického významu, rozhodla vláda
Zásoby manganu poblíž Chvaletic na Pardubicku se staly ložiskem strategického významu. Rozhodla o tom dnes vláda, podle níž je mangan v lokalitě v takové kvalitě, z níž lze následně vyrábět produkty nezbytné pro většinu lithium-iontových baterií. Cílem opatření je usnadnit případnou těžbu suroviny v budoucnu a předejít možnému narušení dodávek. Vyplývá to z výsledků dnešního jednání kabinetu.

Šlo o další takové opatření v krátké době. Na začátku března vláda určila ložiskem strategického významu zásoby lithia v oblasti Cínovce na Teplicku a Horního Slavkova na Sokolovsku.
Cílem opatření, které navrhlo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) je podle materiálu zajištění surovinové bezpečnosti státu. Z vytěženému manganu lze podle úřadu vyrábět vysoce čisté manganové produkty. "Termínem vysoce čistý mangan je označována skupina vysoce rafinovaných produktů, které jsou nezbytné pro většinu lithium-iontových baterií," uvedlo ministerstvo v návrhu. Ložiskem strategického významu je ložisko s mimořádným významem pro surovinovou nebo energetickou bezpečnost státu.
Mangan v haldách po těžbě nedaleko Chvaletic je podle ministerstva v takzvané bateriové kvalitě. Výhodou těchto ložisek je podle úřadu například poměrně homogenní rozložení manganu také skutečnost, že surovina je v haldách už vytěžená, nadrcena a rozemletá, čímž odpadají ekologická rizika z případných prací při těžbě.
Ministerstvo také vyzdvihlo jeho strategickou roli při takzvané zelené transformaci, což podle úřadu v nadcházejících desetiletích pravděpodobně exponenciálně zvýší poptávku po něm.
"Je tak v zájmu České republiky a rovněž Evropské unie vytvářet podmínky pro jeho těžbu a úpravu tak, aby byla snižována závislost na jeho dodávkách ze třetích zemí, a to i s přihlédnutím ke skutečnosti, že se v současné době dováží více než 95 procent manganu vhodného pro baterie z Číny," podotklo ministerstvo ve zprávě.
Využití manganu z ložisek u Chvaletic chystá společnost Mangan Chvaletice, která patří kanadské firmě Euro Manganese. Těžbu a zpracování suroviny chce zahájit na přelomu let 2028 a 2029. Výsledky rok fungujícího ověřovacího provozu už si testují výrobci baterií. Připravovaná továrna, jejíž projekt loni získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA), by měla produkovat 50.000 tun manganu ročně po dobu 25 let. V současnosti je v provozu testovací linka.
Pro město Chvaletice dnešní rozhodnutí vlády nic nemění. Je spíše potvrzením toho, že projekt těžby je na dobré cestě, řekla ČTK starostka Chvaletic Renata Dymešová (Pro město Chvaletice). Významné ale budou příjmy pro Chvaletice a sousední Trnávku z poplatků z těžby. Chvaletice z nich očekávají po čtyři roky asi 40 milionů korun, když již nyní inkasují za pronájem pozemků asi deset milionů korun ročně. Ještě větší příjmy by měla získat Trnávka, na jejímž katastru většina ložiska leží. Závod společnost Mangan Chvaletice by měl také zaměstnat kolem čtyř stovek lidí, část jich možná přijde z Elektrárny Chvaletice, která časem ukončí činnost.
Súvisiace články
Europoslanci podpořili volnější pravidla pro plnění plynových zásobníků
Europoslanci dnes schválili volnější pravidla pro plnění plynových zásobníků před zimou. Podpořili tak podobné rozhodnutí členskýc…
ORLEN staví fotovoltaické elektrárny na čerpacích stanicích
Skupina ORLEN Unipetrol pokračuje v naplňování své strategie udržitelného rozvoje a dekarbonizace. Součástí této strategie je i ro…
Zásoby plynu v Evropě jsou nízké, ale díky prudkému poklesu ceny se budou snadněji doplňovat
Ještě před měsícem se zdálo, že evropské země si budou muset za plyn pořádně připlatit.
Tesla si nemůže přivlastnit robotaxi. Patentový úřad odmítl automobilce registrovat ochrannou známku
Americký patentový úřad odmítl automobilce Tesla zaregistrovat ochrannou známku pro robotaxi. Termín se podle něj obecně používá p…
Obec Břehy u Přelouče pokryje spotřebu elektřiny z vlastní výroby
Obec Břehy u Přelouče na Pardubicku provozuje vlastní malou vodní elektrárnu, díky níž je z velké části energeticky soběstačná. Le…
Kalendár akcií
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Solární energie a akumulace v ČR
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.