Írán a Rusko podepíší smlouvu o rozvoji ropných polí za čtyři miliardy USD
Írán podepíše s ruskými společnostmi smlouvu o rozvoji sedmi ropných polí v hodnotě čtyř miliard dolarů (88 miliard Kč). Ve státní televizi to dnes řekl íránský ministr ropného průmyslu Mohsen Páknežád, který je na návštěvě Moskvy. Později dodal, že Írán posílí spolupráci s Ruskem v oblasti zemědělství a bankovnictví a odstraní překážky ve všech oblastech spolupráce mezi oběma zeměmi. Podle tiskové agentury íránského ministerstva ropného průmyslu SHANA se země předběžně dohodly také na dodávkách plynu a Rusko se zavázalo financovat výstavbu nové jaderné elektrárny v Íránu.

Rusko od začátku vojenského konfliktu na Ukrajině prohloubilo vztahy s Íránem a v lednu podepsalo s Teheránem smlouvu o strategickém partnerství. Na obě země se vztahují západní sankce. Rusko má s Íránem dlouhou historii spolupráce, pomohlo například vybudovat první íránský jaderný reaktor, který je v Búšehru na jihu země.
Ruský prezident Vladimir Putin při lednové schůzce s íránským protějškem Masúdem Pezeškjánem v Kremlu řekl, že Rusko může Íránu dodávat až 55 miliard metrů krychlových plynu ročně, ale začne s nižším objeme do dvou miliard metrů krychlových. Údaj 55 miliard odpovídá zhruba kapacitě plynovodu Nord Stream 1 do Evropy, který byl v roce 2022 poškozen výbuchy a od té doby jím plyn neproudí.
Obě země podle agentury SHANA podepsaly smlouvu o dodávkách až 55 miliard metrů krychlových ročně. Cena ale zatím nebyla stanovena. Írán disponuje po Rusku druhými největšími zásobami plynu na světě, plyn ale dováží, mimo jiné z Turkmenistánu. Důvodem je nedostatek investic na rozvoj těžby, částečně způsobený americkými sankcemi. Nová jaderná elektrárna by pak měla být postavena díky úvěru poskytnutého Moskvou.
Ruský plynárenský gigant Gazprom loni v červnu podepsal memorandum s Národní íránskou plynárenskou společností o dodávkách ruského plynu do Íránu prostřednictvím plynovodu. Možné trasy plynovodu ale zatím nebyly zveřejněny.
Obě země dlouho jednají i o zřízení regionálního uzlu pro distribuci plynu v Íránu za případné účasti Kataru a Turkmenistánu. Páknežád dodal, že Írán bude realizovat smlouvy s Gazpromem, včetně dohody o regionálním uzlu.
Páknežád se ve čtvrtek setkal i s místopředsedou ruské vlády Alexandrem Novakem, který je zodpovědný za vztahy s Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC). Setkání se uskutečnilo v době, kdy několik členů skupiny OPEC+, která zahrnuje také spojence OPEC v čele s Ruskem, podle zdrojů agentury Reuters navrhlo, aby skupina v červnu už druhý měsíc za sebou urychlila zvyšování těžby ropy.
Americký prezident Donald Trump vyzval OPEC, aby snížil ceny ropy. Vrátil se ale také k politice "maximálního tlaku" na Írán, jehož vývoz ropy chce snížit na nulu.
Súvisiace články
Dobíječky elektromobilů v Německu zejí prázdnotou. Provozovatel trpí, zákazník ušetří
Jednou z největších překážek, která brání rychlejšímu zvýšení prodejů čistě elektrických vozů, je nedostatečně hustá síť veřejných…
Bezosův levný elektromobil je tu, z pick-upu se snadno stane SUV
Společnost Slate Auto, kterou měl finančně podpořit i zakladatel Amazonu Jeff Bezos, představila čistě elektrický pick-up, který v…
Slovnaft dodrží každý sľub, ale nevieme argumentovať, keď nikto nikomu neverí
Poslanci Mestského zastupiteľstva Bratislavy uznesením deklaratívne odmietli myšlienku výstavby nového Centra energetického zhodno…
Situace, kdy poptávka po elektřině převýší dostupnou výrobu, může nastat až 20 hodin ročně
Podle zprávy Evropského sdružení provozovatelů přenosových soustav ENTSO-E čekají evropskou síť v nejbližších letech náročné časy.…
Bloomberg: Ruský ropný průmysl odolává sankcím, vrtné práce na pětiletém maximu
Ruští těžaři ropy nyní provádějí vrtné práce nejvyšším tempem nejméně za posledních pět let. Připravují se tak na možné uvolnění t…
Kalendár akcií
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.