Korejská KHNP dnes uzavřela první závazné dohody s českými firmami k Dukovanům
Korejská společnost KHNP dnes v Praze uzavřela první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na stavbě jaderných bloků v Dukovanech. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) novinářům řekl, že kontrakty garantují 30procentní podíl českých firem na projektu. Celkový cíl 60procentního zapojení tuzemského průmyslu nadále platí.

KHNP loni uspěla v tuzemském jaderném tendru, vláda její nabídku upřednostnila před společnostmi EDF a Westinghouse. První blok v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou v historii. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech jsou při současných cenách 407 miliard korun.
Zřejmě největší kontrakt dnes KHNP a její korejští partneři podepsali se zástupci Doosan Škoda Power, která má korejské vlastníky. Plzeňská společnost bude dodavatelem parní turbíny pro chystané reaktory a zajistí také samotnou turbínovou halu. "Tato část projektu, vysoce technologicky náročná, může tvořit až 15 - 20 procent celkového objemu kontraktu a umožní zapojení řady dalších firem v rámci subdodavatelského řetězce Škoda Doosan Power," uvedl Vlček.
Další dohody Korejci dnes uzavřeli například se společnostmi Škoda JS, ÚJV Řež, Mestrostav, OSC, ZAT, Nuvia, I&C Energo. Kromě toho KHNP podepsala také další memoranda nebo smlouvy. Celkem šlo o 12 smluv, z toho devět závazných. Kromě samotné výstavby se týkají také spolupráce při licencování jednotlivých procesů, designování nebo dodávek zařízení. Dvě memoranda počítají s budoucí spoluprací Korejci i v oblasti bateriového průmyslu a robotiky.
Uzavřené kontrakty jsou závaznou dohodou na uzavření smlouvy firem v budoucnu. Přesné podmínky spolupráce tak bude specifikovat až budoucí dohoda.
"Jsem přesvědčen, že dnešní podpisy představují konkrétní důkaz toho, že česko-korejské partnerství má a bude mít reálný přínos pro naši ekonomiku, zaměstnanost i technologickou vyspělost. Posouváme se od politických deklarací ke konkrétním průmyslovým projektům s vysokou přidanou hodnotou,“ dodal Vlček.
O podílu českých firem na projektu stavby v Dukovanech se dlouho diskutovalo. Korejská společnost v rámci své nabídky v tendru avizovala, že plánuje zapojení českých firem na úrovni až 60 procent z celého projektu. Ve finální dohodě ke stavbě se však tato garance neobjeví, což vyvolalo obavy mezi zástupci českého průmyslu. Podle nich bez závazné dohody hrozí, že účast českých firem na stavbě bude nakonec jen omezená.
Podpis smluv KHNP s českými firmami měl být původně součástí slavnostního uzavření finální dohody k výstavbě dvou jaderných reaktorů v Dukovanech. Podpis této smlouvy se ovšem odkládá. Krajský soud v Brně totiž v úterý vydal předběžné opatření, které podpis této dohody zablokovalo. Brněnský soud rozhodl na návrh EDF, která napadla žalobou rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podle něj byl tendr v pořádku. O žalobě EDF zatím soud nerozhodl.
KHNP loni uspěla v tuzemském jaderném tendru, vláda její nabídku upřednostnila před EDF a Westinghouse. První blok v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou v historii. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech jsou při současných cenách 407 miliard korun.
Súvisiace články
Europoslanci podpořili volnější pravidla pro plnění plynových zásobníků
Europoslanci dnes schválili volnější pravidla pro plnění plynových zásobníků před zimou. Podpořili tak podobné rozhodnutí členskýc…
ORLEN staví fotovoltaické elektrárny na čerpacích stanicích
Skupina ORLEN Unipetrol pokračuje v naplňování své strategie udržitelného rozvoje a dekarbonizace. Součástí této strategie je i ro…
Zásoby plynu v Evropě jsou nízké, ale díky prudkému poklesu ceny se budou snadněji doplňovat
Ještě před měsícem se zdálo, že evropské země si budou muset za plyn pořádně připlatit.
Jadrové zariadenia na Slovensku boli v uplynulom roku prevádzkované bezpečne, tvrdí jadrová správa
Jadrové zariadenia na Slovensku boli v uplynulom roku prevádzkované bezpečne a nedošlo k žiadnym udalostiam so závažným dopadom na…
Tesla si nemůže přivlastnit robotaxi. Patentový úřad odmítl automobilce registrovat ochrannou známku
Americký patentový úřad odmítl automobilce Tesla zaregistrovat ochrannou známku pro robotaxi. Termín se podle něj obecně používá p…
Kalendár akcií
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Solární energie a akumulace v ČR
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.