Analytici čekají v hospodaření ČEZ za první čtvrtletí propad zisku a růst tržeb
Hospodaření energetické skupiny ČEZ letos podle analytiků nadále ovlivňuje státní daň z neočekávaných zisků a nově také loňská akvizice společnosti GasNet. Odborníci tak za první čtvrtletí očekávají výrazný meziroční propad čistého zisku ČEZ, tržby společnosti by naopak měly mírně vzrůst, vyplývá z jejich komentářů. Výsledky za první čtvrtletí roku firma zveřejní ve čtvrtek ráno.

Analytik Komerční Banky Bohumil Trampota upozornil, že meziroční srovnání hospodářských výsledků ovlivní akvizice plynárenské firmy GasNet, kterou ČEZ začlenil do své skupiny až ve druhé polovině loňského roku. Očekává proto podstatný nárůst tržeb z distribuce, zároveň však také zvýšení nákladů na materiál, personál nebo služby. Podstatně by měly podle Trampoty vzrůst také odpisy, a to i kvůli uhelným aktivům společnosti.
Celkově Trampota předpokládá čistý zisk za první čtvrtletí na úrovni 8,3 miliardy korun, což by znamenalo meziročně propad až o 38 procent. Tržby naopak čeká proti prvnímu kvartálu loňského roku zhruba o šest procent vyšší, což by znamenalo 92,7 miliardy korun.
Podobný vývojový trend v hospodaření ČEZ za první čtvrtletí očekává také analytik J&T Banky Milan Lávička. Čistý zisk skupiny podle něj meziročně klesl zhruba o 26 procent na 10,1 miliardy korun, tržby odhaduje vyšší oproti loňsku asi o dvě procenta na 89,5 miliardy korun.
"Na jednu stranu se do výsledků negativně promítne nižší realizovaná cena elektřiny, na druhou stranu bychom měli vidět pozitivní dopad konsolidace distributora plynu GasNet," uvedl. Prodej polských aktiv ČEZ, který byl dokončen v březnu, zatím nebude mít podle Lávičky na čísla firmy výrazný dopad.
Analytici dále připomněli, že v minulosti vedení ČEZ často spolu s výsledky za první čtvrtletí zveřejňovalo návrh dividendy ze zisku minulého roku. "Na základě výsledků za minulý rok by návrh dividendy na horním okraji oficiální dividendové politiky znamenal dividendu ve výši 47 Kč na akcii," uvedl Lávička.
Stejnou úroveň dividendy čeká také Trampota. Současná dividendová politika ČEZ počítá s výplatou 60 až 80 procent z očištěného zisku. V loňském roce byla dividenda 52 Kč za akcii.
Pro letošní rok zatím analytici nepočítají se změnami výhledu hospodaření, který podnik představil v březnu. Společnost by podle nich měla potvrdit výhled celoročního čistého zisku na úrovni mezi 25 až 29 miliardami korun.
ČEZ patří k největším energetickým podnikům v Česku. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.
Súvisiace články
5 událostí, které dnes stojí za pozornost (15. 5. 2025)
1) Evropská unie spolupracuje s americkou administrativou na vyřešení obchodních vztahů, uvedl dnes v Bruselu eurokomisař pro obch…
Alžírská energetika sází na soláry a vodík
Alžírsko patří mezi největší světové producenty zemního plynu a ropy, které jsou hlavním vývozním artiklem, a také dominantním ene…
Intersolar (4): Češi excelovali na veletrhu, kde uzavřeli rekordní kontrakty na dodávku baterek a panelů
Přinášíme Vám čtvrtý díl našeho seriálu reportáží z veletrhu solární techniky Intersolar v Mnichově, který proběhl ve dnech 6. až…
Dukovany jsou prioritou, premiér Fiala bude jednat se šéfkou EK, uvedl Vlček
Řešení situace ohledně dostavby jaderné elektrárny Dukovany je podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka prioritou celé české…
Invelt Servis postaví spalovnu pro C-energy v Plané nad Lužnicí za 2,5 mld Kč
Spalovnu, která bude sloužit energetickému využití odpadu (ZEVO), vybuduje pro firmu C-energy v Plané nad Lužnicí jako hlavní doda…
Kalendár akcií
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Solární energie a akumulace v ČR
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.