Starosta: Radioaktivita v trase D11 je z popílku uhlí z elektrárny Poříčí
Radioaktivita v trase stavby dálnice D11 z Trutnova na státní hranici s Polskem je z hald popílku z uhlí spáleného v minulosti v trutnovské elektrárně Poříčí. Jde o radon, který spálené uhlí obsahovalo. ČTK to řekl starosta Trutnova Michal Rosa (ODS). ŘSD dnes informovalo o pozastavení stavby asi na 300 metrů dlouhém úseku dálnice, kde je na třech haldách v trase stavby zvýšená koncentrace radioaktivity.

"Uhlí, které se v Poříčí v určité době spalovalo, mělo vyšší podíl radonu. To je na Trutnovsku známá věc," uvedl starosta. Překvapilo jej proto, že se na problém přišlo až nyní. "Jde o věc, kterou si bylo možné dopředu ověřit, protože údaje k tomu byly," uvedl. Historie elektráren v Poříčí sahá do začátku 20. století.
Haldy popílku leží podél Kladské ulice nedaleko areálu elektrárny v Poříčí. Nejbližší halda je asi 600 metrů od elektrárny směrem na jih, nejvzdálenější je od elektrárny asi 1,4 kilometru, vyplývá z mapy, kterou ŘSD zveřejnilo.
Starosta vyslovil obavu, aby problém s radioaktivitou nezdržel stavbu dálnice. "Doufáme, že to ŘSD rychle zvládne a stavba bude pokračovat. Jako město s tím nic neuděláme," uvedl starosta.
Hejtmanství uvedlo, že je v kontaktu s ŘSD a hasiči. "Chci veřejnost ujistit, že situace je pod kontrolou. Nález radioaktivity se nachází mimo zástavbu a mimo oblast, kde se běžně pohybují lidé. V tuto chvíli je řešení situace plně v kompetenci ŘSD," řekl ČTK hejtman Petr Koleta (ANO). Královéhradecký kraj je připraven poskytnout ŘSD plnou součinnost v případě potřeby, ať už při koordinaci složek integrovaného záchranného systému, nebo jinými prostředky.
"Jsme také v kontaktu s Hasičským záchranným sborem Královéhradeckého kraje a dalšími složkami, kdy v případě potřeby svolám bezpečnostní radu kraje, která koordinuje krizové řízení. V tuto chvíli není možné přesně říci, jak závažný tento nález je. Opakuji však, že kraj je plně připraven spolupracovat a pomoci při řešení jakýchkoli dalších komplikací," dodal Koleta.
ŘSD případ ohlásilo Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) k odbornému posouzení.
Stavba 21 kilometrů dlouhého úseku za 11,7 miliardy korun bez DPH začala loni v říjnu. Do provozu by měla jít na jaře 2028. Má 28 mostů, dva tunely a tři mimoúrovňové křižovatky. Buduje ji sdružení v čele se společností MI Roads. Stavbu v minulosti zdržovaly spory o vítězství v tendru.
Súvisiace články
Vídeň se zbavuje asfaltu mílovými kroky
Rakouská metropole bojuje proti tepelným ostrovům a rychle mění beton v zeleň. Spustila už přes 300 projektů, vysadila tisíce stro…
Španielsky blackout je výstrahou. Veľké zmeny frekvencie pred výpadkom pozorovali aj iní operátori
Európa bola nedávno svedkom obrovského výpadku prúdu, ktorý bol najväčším za posledné dekády. Blackout v Španielsku a Portugalsku…
MŽP vydalo novou metodiku pro energeticky úsporné renovace architektonicky a historicky cenných budov
Ministerstvo životního prostředí představuje novou metodickou příručku. Ta ukazuje, jak lze renovovat architektonicky a historicky…
Stav nebezpečí v okolí Hustopečí nad Bečvou vláda prodloužila do 26. června
Stav nebezpečí u Hustopečí nad Bečvou, kde koncem února havaroval a vzplál vlak s nebezpečným benzenem, vláda kvůli likvidaci škod…
U Rujány najel tanker s LNG na mělčinu, remorkéry plavidlo vyprostily
U německého baltského ostrova Rujána najel dnes brzy ráno tanker s nákladem amerického zkapalněného zemního plynu (LNG) na mělčinu…
Kalendár akcií
Solární energie a akumulace v ČR
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
Nekonvenční zdroje elektrické energie
Česko-slovenské energetické fórum
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.