ZAT během tří let dodá 26 regulátorů pro větší bezpečnost jaderných elektráren
Příbramská firma ZAT během tří let zprovozní dohromady 26 digitálních regulátorů napětí záložních dieselgenerátorů, které pomohou zajistit větší bezpečnost českých a slovenských jaderných elektráren. Cena zakázek je dohromady přes 250 milionů korun. Společnost nyní patří mezi technologicky nejvyspělejší dodavatele řídicích systémů pro jadernou energetiku ve světě, informovala dnes ČTK mluvčí společnosti ZAT Denisa Ranochová.

Dieselgenerátory, jejichž součástí jsou regulátory nazvané AVR Safety, mají zásadní roli v bezpečnosti jaderných elektráren třeba při výpadku hlavního zdroje elektrické energie. Jsou nezbytné pro případ nouzového napájení vybraných reaktorových systémů.
Už loni ZAT nasadil AVR Safety regulátor na první čtyři z osmi dieselgenerátorů v jaderné elektrárně Temelín. Koncem letošního května firma zprovoznila první z plánovaných šesti v jaderné elektrárně Jaslovské Bohunice a letos v září nasadí první z 12 regulátorů v jaderné elektrárně Dukovany. "Věříme, že náš český řídicí systém bude z velké části využit i při výstavbě a servisování nových bloků v JE Dukovany II a zajistí tím bezpečnost české jaderné elektrárny v rámci jejího provozu, tedy minimálně v následujících 60 letech," řekl ředitel a člen představenstva ZAT Ivo Tichý.
ZAT dodává své systémy do více než 60 států světa a řídicí systémy pro energetiku do více než 30 zemí, v případě jaderné energetiky jde o 49 bloků v osmi státech. Věnuje se též vývoji technologií pro kritické systémy v jaderné i klasické energetice a podílí se i na vývoji jaderného reaktoru čtvrté generace. Společnost sídlí v Příbrami a má pobočky v Plzni, Benešově a na Kubě.
Súvisiace články
Rafinérie v Litvínově funguje po týdnu od odstávky na 40 procent kapacity
Rafinérie v Litvínově funguje po týdnu od odstavení provozu kvůli výpadku elektřiny na 40 procent své kapacity. Výpadek víc zasáhl…
Nedostatky v papírech – Polsko přišlo o svůj jediný jaderný reaktor
Jaderný reaktor MARIA, jediné zařízení svého druhu v Polsku, je v současné době mimo provoz, protože 31. března vypršelo jeho dese…
Konflikt na Blízkém východě opět poukazuje na význam lokálních obnovitelných zdrojů
Současná geopolitická situace znovu ukázala, jak nestabilní je globální energetická infrastruktura závislá na fosilních palivech.…
Snížení emisí o 90 % jako krok k uhlíkové neutralitě do roku 2050
Evropská komise navrhla upravit evropský klimatický zákon a zavést nový závazný klimatický cíl pro rok 2040 - snížení čistých emis…
BIS:Energetické firmy využívají kontakty na stát pro získání interních informací
Představitelé některých energetických společností v Česku využívají podle Bezpečnostní informační služby (BIS) nadstandardní konta…
Kalendár akcií
Mezinárodní konference energetika a životní prostředí
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Agregace a flexibilita 2025
Energofórum 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.