Firma MND staví na Hodonínsku první experimentální agrovoltaiku nad vinicí

Těžební a energetická firma MND z Hodonína začala se stavbu experimentální agrovoltaiky, tedy fotovoltaické elektrárny, pod jejímiž panely se pěstují plodiny. V tomto případě jde o vinici ve Starém Poddvorově na Hodonínsku. Podle firmy jde o první agrovoltaiku v Česku a využila k tomu rekultivovaný pozemek po těžbě o rozměrech 65 krát 28 metrů. ČTK to řekla mluvčí MND Dana Dvořáková.

Firma MND staví na Hodonínsku první experimentální agrovoltaiku nad vinicí

Aktuálně firma osazuje solární panely, celkový výkon elektrárny bude téměř 100 kWp, což odpovídá ročně výrobě zhruba 100 MWh elektřiny. Průměrná roční spotřeba domácnosti se pohybuje okolo 2,5 až 3,5 MWh. "Solární panely a rozvody mají být hotové do poloviny října, vinice se bude teprve vysazovat. Půjde o odrůdy Ryzlink rýnský a Donauriesling," uvedla Dvořáková. Na sepětí pěstování vína s výrobou elektřiny spolupracuje firma s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně a z Českého vysokého učení technického (ČVUT).

Agrovoltaika je umístěná v blízkosti cyklostezky a její součástí bude i zastávka pro pěší a cyklisty, kde bude vysvětleno, jak funguje. Společnost zde také vysadí stromy a umístí několik úlů.

Společnost, která se soustředila především na těžbu ropy a plynu, se snaží v posledních letech zaměřovat i na obnovitelné zdroje energie. "Máme už v provozu jednu fotovoltaickou elektrárnu, projektujeme a stavíme několik fotovoltaických elektráren na střechách našich staveb a budujeme jednu pozemní na Mušově," uvedla Dvořáková. Zároveň firma dokončuje nákup jedné elektrárny a na Ukrajině budovala větrnou elektrárnu.

Dalším obnovitelným zdrojem, s nímž podnik experimentuje, je geotermální energie. Již ukončila testování možností starých vrtů a nyní výsledky vyhodnocuje a společně s Vysokou školou báňskou-Technickou univerzitou (VŠB-TU) Ostrava mapuje potenciál těchto zdrojů, které má v portfoliu.

Firma MND je součástí holdingu KKCG Karla Komárka a kromě těžby ropy a plynu s těmito komoditami obchoduje a zároveň obchoduje s elektřinou. Tržby v roce 2021 činily 118 miliard korun, zisk 285 milionů korun.

Súvisiace články

Nový blok slovenské jaderné elektrárny dosáhl v rámci spouštění plného výkonu

Nový blok slovenské jaderné elektrárny Mochovce, který v budoucnu pokryje téměř 13 procent celkové spotřeby elektrické energie na…

Analytik: Ceny energií podle nové metodiky ČSÚ lépe zachycují realitu

Ceny energií podle nové metodiky Českého statistického úřadu (ČSÚ) lépe zachycují realitu, zřejmě většina zemí Evropské unie ceny…

Měsíční zpráva o trhu s elektřinou a plynem

Měsíční zpráva o trhu s elektřinou a plynem ke stažení ZDE.

Green Deal začal dopadat na peněženky lidí. A Evropané vůči němu ochladli, včetně politiků

Můžeme být zároveň bohatší i zelení – to je poselství, které v posledních letech opakovali politici nejen v zemích Evropské unie n…

Hlavné priority v regiónoch: ako chcú politici zlepšiť čerpanie eurofondov a odstrániť rozdiely?

Posledný týždeň pred voľbami Pravda prináša seriál článkov o povolebných prioritách a cieľoch politických strán v kľúčových oblast…

Kalendár akcií

Green Deal Summit

26. 09. 2023 08:00 - 16:00
Praha
Největší konference o Zelené dohodě, udržitelnosti, energetice a dobrých příkladech v Česku.

Technologie pro elektrárny a teplárny na tuhá paliva

26. 09. 2023 11:00 - 27. 09. 2023 19:00
hotel Medlov u Nového Města na Moravě (Vysočina).
Konference proběhne ve dnech 26.9. a 27.9.2023 opět v hotelu Medlov u Nového Města na Moravě (Vysočina).  

Jesenná konferencia SPNZ

28. 09. 2023 09:00 - 29. 09. 2023 18:00
Horný Smokovec

„ENERGETIKA KOLEM NÁS – investice do OZE, transformace teplárenství, role komunitní energetiky“

12. 10. 2023 09:00 - 13:00
Brno
Český svaz zaměstnavatelů v energetice si Vás dovoluje pozvat na odbornou konferenci, která se koná v rámci doprovodného programu 64. MSV 2023 v Brně....

ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.

79732
Počet publikovaných noviniek
2092
Počet publikovaných akcií
948
Počet publikovaných článkov
ENERGY-HUB využívá spravodajstvo ČTK, ktorého obsah je chránený autorským zákonom.
Prepis, šírenie alebo ďalšie sprístupňovanie akéhokoľvek obsahu alebo jeho časti verejnosti je bez predchádzajúceho súhlasu výslovne zakázané.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika