Terminál na LNG na německé Rujáně přejde v květnu do řádného provozu

Plovoucí terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG) u německého ostrova Rujána v Baltském moři přejde nejpozději do poloviny května do pravidelného provozu. Počítá s tím společnost Deutsche ReGas, která už teď také provozuje jako čistě soukromý projekt plovoucí terminál v Lubminu. O baltský terminál se zajímá Česká republika, která je s regionem plynovody propojena.

Terminál na LNG na německé Rujáně přejde v květnu do řádného provozu

V rujánském přístavu Mukran je od března ve zkušebním provozu na objednávku státu plovoucí jednotka pro opětovné zplynování zkapalněného plynu Energos Power. Tato speciální plavidla jsou označovaná anglickou zkratkou FSRU (Floating Storage and Regasification Unit). Společnost ReGas, která na počátku dubna získala potřebná provozní povolení, chce do 15. května zahájit řádný provoz. Do léta pak tento terminál, který se nazývá Deutsche Ostsee (Německý Balt), dosáhne plného výkonu.

"Energetický terminál Deutsche Ostsee se stane základním pilířem energetického zásobování Německa," uvedl v tiskovém prohlášení šéf ReGasu Ingo Wagner. Šéf dozorčí rady společnosti Stephan Knabe upozornil, že je to poprvé, co soukromá společnost dokázala vybudovat dva terminály na odlišných místech během pouhých dvou let.

ReGas již provozuje plovoucí terminál u pevninského baltského přístavu Lubmin, tento projekt je ale čistě soukromý. Speciální loď na zplynování LNG chce ReGas v létě přemístit z Lubminu do Mukranu, kde bude fungovat společně s plovoucí jednotkou Energos Power. Celková roční kapacita rujánského terminálu tak bude činit 13,5 miliardy kubických metrů plynu, což odpovídá 15 procentům německé roční spotřeby.

Mukran je s pevninou propojen podmořským plynovodem, který ústí v Lubminu. Z Lubminu, kde také ústí nyní nefunkční německo-ruské plynovody Nord Stream, je možné plyn posílat do produktovodů OPAL a NEL. OPAL vede plyn do Saska a odtud plynovodem Gazela do České republiky. NEL spojuje Lubmin s Dolním Saskem a tamním hlavním německým zásobníkem v Rehdenu.

S budováním terminálů na LNG začalo Německo v roce 2022 v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Díky terminálům se země dokázala zbavit závislosti na plynu z Ruska. Spolková vláda počítá celkem s pěti plovoucími terminály se státní účastí. Prozatím byla uvedena do řádného provozu dvě zařízení, a to v dolnosaském Wilhelmshavenu a v Brunsbüttelu ve Šlesvicku-Holštýnsku. Terminály v Mukranu a také v dolnosaském Stade jsou prozatím ve zkušebním provozu. Další vzniká opět ve Wilhelmshavenu, kde se zprovoznění očekává ve druhém čtvrtletí letošního roku.

Německo vedle plovoucích jednotek buduje i pozemní terminály na LNG, které po dokončení nahradí kapacitu stávajících speciálních plavidel na zplynování zkapalněného plynu a v budoucnu poslouží pro dovoz vodíku jako náhrady plynu. Stát budou v Brunsbüttelu, Wilhelmshavenu a Stade a jejich dokončení je ohlášeno na přelom let 2026 a 2027.

Pro Česko bude klíčové zařízení v přístavu ve Stade, který leží na Labi nedaleko Hamburku. Kapacita v tomto chystaném terminálu je už od loňska vykoupena. Česko si tam zajistilo dvě miliardy metrů krychlových plynu ročně, což je více než čtvrtina současné české spotřeby. Již nyní má Česko k dispozici kapacity LNG v nizozemském Eemshavenu, kde má do roku 2027 asi tři miliardy metrů krychlových plynu ročně.

Súvisiace články

Stopka pre inváziu čínskych elektromobilov: EÚ by musela uvaliť mimoriadne vysoké clá

Majú výrazne nižšiu cenu, no technológiami a technikou držia tempo s európskymi konkurentmi. Čínske elektrické vozidlá ďalej vo v…

ČEZ Prodej sníží ceny 1,7 milionu zákazníků na dobu neurčitou u elektřiny i plynu. Od května zlevnily i fixované produkty

Zákazníky ČEZ Prodej teď čekají samé příjemné zprávy. Již za pár týdnů se jim sníží ceny plynu a pak i elektřiny na dobu neurčitou…

Emma Capital Jiřího Šmejce pokračuje v expanzi na rumunském energetickém trhu. Sází na zelenou energii

Miliardář Jiří Šmejc je na rumunském trhu v posledních měsících při chuti. Poté co jeho energetická společnost Premier Energy koup…

Vyrieši problém elektromobilov? Batéria od firmy CATL ponúka dojazd až tisíc kilometrov​

Nie je tajomstvom, že práve Čína v súčasnej dobe čoraz viac orientovanej na elektromobily, predbieha Európu. Tamojšie spoločnosti…

Ruské oblasti hlásí nálety ukrajinských dronů na energetickou infrastrukturu

Útok ukrajinských dronů v noci na dnešek poškodil energetickou infrastrukturu v západoruské Orlovské oblasti, uvedl na telegramu t…

Kalendár akcií

XXXIII. Seminář energetiků

20. 05. 2024 09:00 - 22. 05. 2024 18:00
hotel Harmonie Luhačovice

Konference Bioplyn a legislativa 2024

28. 05. 2024 18:00 - 18:00
Vyškov, hotel Alvet
Dne 28. května 2024 se uskuteční již tradiční jarní akce CZ Biom věnovaná tématům z oblasti bioplynu, biometanu a bioodpadů. Letos se setkáme v Hotelu...

ČESKO-SLOVENSKÉ ENERGETICKÉ FÓRUM

05. 06. 2024 11:00 - 06. 06. 2024 19:00
Karlovy Vary
Platforma Česko-slovenské energetické fórum společně s významnými českými a slovenskými energetickými společnostmi pořádá v roce 2024 již šestý ročník...

KONFERENCE ENERGETIKA 2024: DEKARBONIZACE – MÉNĚ RISKU, VÍCE ZISKU!

18. 09. 2024 09:00 - 19. 09. 2024 17:00
Brno, hotel Passage
Každoroční konference Energetika je unikátní otevřenou diskuzní platformou pro směřování energetiky. Na jednom místě propojuje energetické vize, techn...

ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.

82792
Počet publikovaných noviniek
2092
Počet publikovaných akcií
1050
Počet publikovaných článkov
ENERGY-HUB využívá spravodajstvo ČTK, ktorého obsah je chránený autorským zákonom.
Prepis, šírenie alebo ďalšie sprístupňovanie akéhokoľvek obsahu alebo jeho časti verejnosti je bez predchádzajúceho súhlasu výslovne zakázané.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika