Slovenská vláda schválila záměr výstavby nového jaderného zdroje
Slovenská vláda dnes schválila záměr vystavět nový jaderný zdroj s výkonem do 1200 megawattů na západě země. Kabinet premiéra Roberta Fica na svém výjezdním zasedání také uložil ministrům financí a hospodářství, aby do konce října připravili detaily k projektu. Atomové elektrárny mají na Slovensku už v současnosti hlavní podíl na výrobě elektřiny.
Fico už v pondělí řekl, že nový zdroj chce jeho vláda postavit do vlastnictví státu. Dříve přitom Slovensko začalo připravovat výstavbu nové elektrárny ve spolupráci s českou energetickou firmou ČEZ, se kterou kvůli tomu v roce 2009 za první Ficovy vlády založilo společný podnik.
Slovenští ministři hospodářství a financí mají vládě předložit návrh podmínek výstavby nového jaderného bloku, harmonogram přípravných a stavebních prací, finanční zajištění projektu a proces výběru investora a technologie.
Vláda počítá s tím, že nový blok, výkonem největší ze všech stávajících reaktorů v zemi, bude postaven v Jaslovských Bohunicích. Tam Bratislava v letech 2006 a 2008 kvůli závazkům vůči EU odstavila dva bloky starší atomové elektrárny V1. Zároveň tam největší výrobce elektřiny na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne (SE), provozuje vlastní jadernou elektrárnu.
Slovenská ministryně hospodářství Denisa Saková po pondělní schůzce s Ficem řekla, že na výběr partnera pro výstavbu jaderného bloku stát vypíše soutěž a že si nedokáže představit využití ruské technologie.
SE, ve kterých slovenská vláda drží menšinový podíl, provozují také jadernou elektrárnu Mochovce. Loni podnik připojil do sítě dokončený třetí blok této elektrárny a v příštím roce tam chce zavést palivo do čtvrtého bloku. První dva bloky elektrárny Mochovce jsou v provozu již léta.
Česká republika při přípravě nových jaderných bloků postoupila dál. Závaznou nabídku na stavbu až čtyř jaderných reaktorů v Česku podali oba vládou oslovení zájemci, tedy korejská KHNP a francouzská EDF. Společnost ČEZ nabídky zanalyzuje, o vítězi i počtu stavěných bloků pak v létě rozhodne vláda.
Súvisiace články
Euractiv: Francouzská EDF podala stížnost Komisi proti rozhodnutí ČEZu
Francouzská energetická společnost EDF podala stížnost Evropské komisi (EK). Nelíbí se jí rozhodnutí české skupiny ČEZ a české vlá…
Nízke ceny elektriny pre domácnosti ešte nie sú isté. Vysvetľujeme prečo
Vláda domácnostiam sľubuje, že elektrinu so zľavou od Slovenských elektrární dostanú aj na budúci rok. Zmluva, bez ktorej to nejde…
Po drsném srpnu se prodeje elektroaut v Německu vrátily k růstu. Británie pak ukazuje, že to jde i bez dotací
polu s hybridy táhly loni elektromobily evropské prodeje nových osobních aut a meziročně si připisovaly přírůstky v desítkách proc…
Nemecko pred zimou uvedie do prevádzky dva plávajúce terminály na LNG
Nemecko chce ešte pred nástupom zimy uviesť do prevádzky dva ďalšie plávajúce importné terminály pre skvapalnený zemný plyn (LNG).…
Thyssenkrupp přehodnocuje plány pro takzvanou zelenou ocel
Německá společnost Thyssenkrupp nyní přehodnocuje plány na produkci zelené, tedy uhlíkově neutrální oceli. S odkazem na sdělení fi…
Kalendár akcií
ENERGETIKA KOLEM NÁS – AMBICE STÁTNÍ ENERGETICKÉ KONCEPCE, DIGITALIZACE ENERGETIKY VS. BEZPEČNOST, VODÍK – BUDOUCNOST TEPLÁRENSTVÍ?
SMART ENERGY FORUM
Dny kogenerace 2024
Podzimní plynárenská konference
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.