Reuters: Rusko v květnu zvýšilo vývoz ropných produktů po moři o deset procent

Vývoz ropných produktů z Ruska po moři v květnu činil 9,595 milionu tun, a proti dubnu se tak zvýšil o 10,4 procenta. Na základě údajů z odvětví a vlastních výpočtů o tom dnes informovala agentura Reuters. V zemi byla v květnu zrušena sezonní a neplánovaná údržba v rafineriích, kromě toho přestal platit zákaz vývozu paliv. Rusko má kvůli sankcím v důsledku své vojenské invaze na Ukrajinu značně omezeno obchodování se západními zeměmi.

Reuters: Rusko v květnu zvýšilo vývoz ropných produktů po moři o deset procent

Nevyužitá kapacita na primární zpracování ropy v objemu 3,392 milionu tun se proti dubnu snížila o 27,9 procenta. V květnu ruská vláda pozastavila zákaz vývozu benzinu do 30. června.

Celkový vývoz ropných produktů přes pobaltské přístavy Primorsk, Vysock, Petrohrad a Usť-Luga v květnu vzrostl na 4,732 milionu tun. Proti dubnu je to nárůst o 0,8 procenta, ukázaly údaje zdrojů z trhu. Vývoz pohonných hmot přes ruské přístavy v Černém a v Azovském moři v květnu vzrostl o 20,9 procenta na 4,002 milionu tun.

Vývoz ropných produktů z ruských arktických přístavů Archangelsk a Murmansk v květnu vzrostl o 48,5 procenta na 83 000 tun. Vývoz paliv z ruských přístavů na Dálném východě pak v květnu vzrostl o 22,4 procenta na 787.400 tun, uvádí s odkazem na zdroje a své výpočty Reuters.

Ministři financí skupiny sedmi vyspělých zemí G7 se na podzim 2022 dohodli na podobě sankcí, jimiž západní státy zatěžují obchod s ruskými ropnými produkty. Sankce pak začaly platit od 5. února 2023. Obdobné sankce západní státy uplatňují i na obchod s ruskou ropou. Členy G7 jsou Spojené státy, Kanada, Japonsko, Británie, Německo, Itálie a Francie, s nimiž ještě Evropská unie jako celek.

Západní státy brzy po začátku války na Ukrajině zmrazily Rusku zahraniční aktiva zhruba za 300 miliard dolarů (6,9 bilionu Kč). Tento čtvrtek se lídři G7 na schůzce v Itálii dohodli, že Ukrajině poskytnou půjčku v objemu 50 miliard dolarů (1,1 bilionu Kč), k jejíž záruce využijí výnosy ze zmrazených ruských aktiv.

Ruský prezident Vladimir Putin takový krok dnes kritizoval a mimo jiné řekl, že půjčit Ukrajině peníze s využitím aktiv Ruské federace zmrazených na Západě je krádež.

"Teď už je všem zemím, společnostem i státním investičním fondům zřejmé, že jejich aktiva a rezervy nejsou ani zdaleka v bezpečí, a to v právním i v ekonomickém smyslu slova," řekl Putin. "Kdokoliv může teď být další na řadě, Spojené státy a Západ vám mohou zabavit majetek," dodal.

Tématem zabavení ruských aktiv na Západě se v květnu v komentáři zabýval například indický analytik Brahma Chellaney, který je emeritním profesorem strategických studií v Centru pro politický výzkum se sídlem v Dillí a spolupracovníkem Akademie Roberta Bosche v Berlíně. Zabavení ruských aktiv považuje za nebezpečný precedens v mezinárodním právu. Takový krok podle něj zasazuje tvrdou ránu důvěryhodnosti Evropy jako bojovníka za světový řád založený na pravidlech.

Indie, a také například Čína, patří k zemím, které z Ruska nakupují ropu a ropné produkty navzdory ruské invazi na Ukrajinu. Indie, což je největší demokracie světa, a Čína mají dohromady skoro tři miliardy obyvatel. To je více než třetina populace planety.

Súvisiace články

Podpora opatrení na ochranu klímy v oblasti dopravy v Nemecku klesá, nechcú zvýšené náklady

Opatrenia na ochranu klímy v oblasti dopravnej politiky majú v Nemecku medzi obyvateľmi menšiu podporu ako pred piatimi rokmi. Inf…

Energetické úspory, sdílení energie a OZE byla témata semináře pro zástupce MČ Prahy

Zajištění energie z OZE, sdílení energie a stavební opatření, která snížují potřebu energie, byla témata dalšího setkání zástupců…

Pavel v USA řešil možné zdroje dodávek ropy a plynu s energetickými firmami

Český prezident Petr Pavel se v americkém Houstonu v pátek setkal se zástupci energetických společností. Diskutovali o možnostech…

Ceny ropy pokračují v růstu díky vyhlídkám na snižování úroků v USA

Ceny ropy dnes pokračují v růstu, protože údaje o vývoji inflace ve Spojených státech podpořily očekávání, že americká centrální b…

Dobrá správa pre vodičov, analytici očakávajú v najbližších týždňoch mierny pokles cien pohonných látok

Po predchádzajúcom zdražovaní pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach z posledných týždňov je výhľad naklonený na zast…

Kalendár akcií

H2 Fórum: Na vodíku záleží

10. 09. 2024 12:00 - 11. 09. 2024 12:30
Karlovy Vary
V Karlových Varech se pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu ČR uskuteční 3. ročník největší konference zaměřené na podporu rozvoje vodíkového h...

ENERGETIKA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

09. 09. 2024 09:00 - 11. 09. 2024 17:00
Ostravice

Konference energetika 2024: DEKARBONIZACE – MÉNĚ RISKU, VÍCE ZISKU!

18. 09. 2024 09:00 - 19. 09. 2024 17:00
Brno, hotel Passage
Každoroční konference Energetika je unikátní otevřenou diskuzní platformou pro směřování energetiky. Na jednom místě propojuje energetické vize, techn...

Fotovoltaika v praxi

25. 09. 2024 09:00 - 26. 09. 2024 17:00
Praha i ONLINE
Konference o legislativních podmínkách, povolovacích procesech, financování, zkušenostech z praxe i nových trendech v oblasti obnovitelných zdrojů ene...

ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.

83691
Počet publikovaných noviniek
2092
Počet publikovaných akcií
1090
Počet publikovaných článkov
ENERGY-HUB využívá spravodajstvo ČTK, ktorého obsah je chránený autorským zákonom.
Prepis, šírenie alebo ďalšie sprístupňovanie akéhokoľvek obsahu alebo jeho časti verejnosti je bez predchádzajúceho súhlasu výslovne zakázané.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika