MPO: Zásobníky plynu jsou naplněny z 93 procent, před zimou je plynu dost
Tuzemské zásobníky plynu jsou v současnosti naplněny z 93 procent. K dnešnímu dni v nich je 3240 milionů metrů krychlových plynu, což je pro toto období mírně nadprůměrná hodnota. Oproti loňsku je však jejich stav o několik procentních bodů nižší. Informovalo o tom dnes ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Podle úřadu je před zimou plynu dostatek.

"Na zimu jsme dobře připraveni, české zásobníky s plynem jsou díky našemu zodpovědnému přístupu opět plné z více než 90 procent," řekl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Česko tím podle něj splnilo i nařízení EU, podle něhož mají členské státy naplnit své zásobníky k dnešnímu dni minimálně na 90 procent.
Situaci dosud nahrála i dosavadní celková spotřeba plynu. Podle ministerstva se oproti loňsku ušetřilo téměř 200 milionů metrů krychlových této komodity. Od začátku září kvůli meziročně chladnějšímu počasí ovšem spotřeba roste, naplněnost zásobníků je tak mírně nižší než ve stejnou dobu loni.
Do České republiky v současnosti teče plyn z několika zdrojů. Většina dodávek do země proudí z Německa, kam teče hlavně plyn z Norska a také zkapalněný plyn z terminálů na LNG v Nizozemsku. Část dodávek tvoří také plyn z Ruska přes Slovensko. Podle ministerstva plyn do Česka dováží soukromníci, kteří se řídí především cenou.
"Už jsme dokázali, že se bez ruského plynu obejdeme a musíme teď udělat vše pro to, aby tomu tak bylo i do budoucna. Nejen u plynu, ale i dalších surovin. Není morálně ospravedlnitelné, abychom finančně podporovali zbrojení režimu, který nás označil za svého nepřítele a který vraždí děti a nevinné civilisty. Na odstřihávání dodávek plynu z Ruska jsme hodně odpracovali díky zajištění alternativních dodávek, jako je pronájem LNG terminálu v Holandsku, a budeme v tom pokračovat," dodal Vlček.
Novým zdrojem plynu pro Česko bude také Alžírsko. Energetická společnost ČEZ v tomto týdnu uzavřela kontrakt na dodávky plynu od tamní společnosti Sonatrach. Z Alžírska bude odebírat přibližně dvě procenta celoroční spotřeby plynu v Česku, což odpovídá spotřebě zhruba 100.000 domácností. Dodávky už byly zahájeny v říjnu a plyn teče do Evropy potrubím pod mořem.
Související články
Konflikt na Blízkém východě opět poukazuje na význam lokálních obnovitelných zdrojů
Současná geopolitická situace znovu ukázala, jak nestabilní je globální energetická infrastruktura závislá na fosilních palivech.…
Nedostatky v papírech – Polsko přišlo o svůj jediný jaderný reaktor
Jaderný reaktor MARIA, jediné zařízení svého druhu v Polsku, je v současné době mimo provoz, protože 31. března vypršelo jeho dese…
Snížení emisí o 90 % jako krok k uhlíkové neutralitě do roku 2050
Evropská komise navrhla upravit evropský klimatický zákon a zavést nový závazný klimatický cíl pro rok 2040 - snížení čistých emis…
Budoucnost mobility: Jak recyklované materiály mění automobilový průmysl
Udržitelnost v automobilovém průmyslu není jen o investicích do elektromobility. Významné úspory uhlíkové stopy a minimalizace dop…
Oravský podnik si postaví batériové úložisko, očakáva aj zníženie rezervovanej kapacity
Projekty nových batériových úložísk na Slovensku rastú ako huby po daždi. Záujem investorov v uplynulých rokoch priťahoval hlavne …
Kalendář akcí
Mezinárodní konference energetika a životní prostředí
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Agregace a flexibilita 2025
Energofórum 2025
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.