Zdražení poplatků za přepravu plynu v Německu se podle MPO nebude týkat ČR

Zvýšení poplatků za přepravu plynu v Německu se podle informací českého ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) nebude týkat České republiky. Aktuální německé opatření by se totiž nemělo vztahovat na plyn, který teče z Německa přes hranice. Česko tak nadále počítá s tím, že poplatky pro tranzit do ČR budou od začátku příštího roku úplně zrušeny, což v minulosti deklarovala i německá vláda. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí ministerstva Marek Vošahlík.

Zdražení poplatků za přepravu plynu v Německu se podle MPO nebude týkat ČR

Správce německého trhu s plynem Trading Hub Europe (THE) dnes oznámil, že Německo v příštím roce zvýší poplatek za přepravu plynu z nynějších 2,50 na 2,99 eura (téměř 76 korun) za každou megawatthodinu (MWh).

"Podle informací MPO je zvýšení poplatků vypočítáváno bez zohlednění objemů na přeshraničních bodech. To znamená, že se zmíněné navýšení poplatku netýká dodávek plynu pro Českou republiku. Resort zároveň očekává, že výběr poplatku bude od 1. ledna 2025 na přeshraničních bodech zrušený, jak několikrát zástupci německé vlády deklarovali. Pro Česko se tedy na základě tohoto oznámení nic nemění," řekl Vošahlík. Pokud se informace ministerstva potvrdí, navýšení poplatků by tak patrně platilo pouze pro domácí odběratele v Německu

Hlavním přeshraničním bodem mezi ČR a Německem pro přepravu plynu je nyní Brandov na Mostecku v severozápadním pohraničí. Dalším německo-českým přeshraničním bodem pro plyn je na jihozápadě Waidhaus, který je ovšem v současné době téměř nevyužívaný.

Česká republika, Slovensko, Rakousko a Maďarsko až do letošního jara stupňovaly tlak na Evropskou komisi (EK), aby proti spornému poplatku zakročila. Důvodem kritiky bylo například to, že poplatek podle nich komplikuje snahu odstoupit od dodávek ruského plynu, protože neúměrně zvyšuje náklady na dovoz plynu ze západní Evropy.

Německo poplatek zavedlo na podzim 2022, sloužit měl k pokrytí nákladů na ukládání plynu v zásobnících a na zajištění bezpečnosti dodávek. Poplatek se týká společností a spotřebitelů v Německu a dovozců v sousedních zemích, kteří nakupují plyn prostřednictvím německých plynovodů.

Právě poplatky za přepravu plynu přes Německo prodražují dovoz plynu do Česka západní cestou. Odtud do země proudí zejména plyn z Norska a také LNG z nizozemského terminálu. V posledních týdnech tak roste dovoz ze Slovenska, kudy teče zejména ruský plyn. V listopadu je jeho podíl na dodávkách do ČR podle přepravních statistik společnosti Net4Gas přes 95 procent. Podle analytiků je hlavním důvodem tohoto nárůstu cena, plyn z Ruska je na trhu i kvůli německým poplatkům podle nich nyní levnější než plyn ze západu.

Trh s plynem se výrazně změnil po ruské vojenské invazi na Ukrajinu z února 2022, kdy Evropská unie zavedla proti Rusku sankce a mimo jiné začala odmítat ruské suroviny, včetně ropy a plynu. Cena zemního plynu se v létě 2022 v Evropě prudce zvýšila a krátce přesáhla 300 eur za MWh, od té doby se vrátila k hodnotám zhruba začátku roku 2022. Dnes dopoledne se pohybovala kolem 46 eur/MWh.

Související články

Ceny ropy kvůli obavám o poptávku pokračují v poklesu

Ceny ropy dnes pokračují v poklesu a za celý měsíc zřejmě bude jejich ztráta nejvyšší za téměř tři a půl roku. Může za to globální…

Ruský plynárenský gigant Gazprom se loni vrátil k zisku

Ruský plynárenský gigant Gazprom se loni vrátil k zisku díky zlepšení obchodů s plynem a rostoucím úrokovým výnosům z finančních i…

Skupina MOL a Turkish Petroleum vykonajú v Maďarsku nový prieskum ložísk uhľovodíkov

Skupina MOL a Turkish Petroleum od roku 2020 spolupracujú na projektoch prieskumu a ťažby uhľovodíkov ako partneri v spoločnom pod…

Příprava průmyslové zóny v Karviné pokračuje, stavba by mohla začít už roce 2026

Posuzování vlivů záměru stavby průmyslového areálu Panattoni Smart Park Karviná na životní prostředí (EIA) pokračuje, developer Pa…

Nórsky Equinor zvýšil kvartálny zisk, pomohli mu ceny plynu

Nórsky producent ropy a plynu Equinor vykázal za prvé tri mesiace tohto roka rast zisku pred zdanením, pričom výsledky prekonali o…

Kalendář akcí

NextGen Energetika 2035+

14. 05. 2025 08:00 - 16:00
Hotel Ambassador Zlatá Husa, Praha
Další ročník konference NextGen Energetika 2035+ přináší klíčovou diskuzi o budoucnosti české energetiky v době technologických inovací, rostoucích in...

Moderná energetika v meniacom sa svete

15. 05. 2025 09:00 - 17:00
ViennaHouse hotel Bratislava a online
Cieľom konferencie je zhodnotiť vykonávanie pokrokových spôsobov podnikania v energetike, umožnené legislatívou spoločného trhu EÚ a aplikovanou v Čec...

SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?

21. 05. 2025 - 22. 05. 2025
Hotel Senec****
Pozývame Vás na 15. ročník SAPI Energy Conference, ktorá sa uskutoční 21. a 22. mája v Hoteli Senec****. Čaká Vás dvojdňové medzinárodné podujatie pln...

Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“

29. 05. 2025 09:00 - 17:00
Parlament ČR, Praha
Business Forum Energy na téma: „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“ je businessová akce organizovaná Italsko-českou obchod...

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

89534
Počet publikovaných novinek
2092
Počet publikovaných akcí
1183
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika