Výbuch poničil kanál přivádějící vodu k elektrárnám v Kosovu, to obviňuje Srbsko
Priština 30. listopadu (ČTK) - Policie v Kosovu zatkla osm lidí v souvislosti s explozí, která v pátek večer poškodila kanál přivádějící vodu ke dvěma hlavním elektrárnám v Kosovu. Uvedl to ministr vnitra Xhelal Sveçla, píší zahraniční agentury. Kosovští představitelé už v pátek uvedli, že jde o teroristický čin, za kterým stojí Srbsko. O atentátu mluví i Francie a Evropská unie. Bělehrad ale takové tvrzení odmítl jako nepodložené obvinění.

Srbský ministr zahraničí Marko Djurić dnes na sociální síti X bez uvedení důkazů napsal, že do výbuchu byla zapojena vláda kosovského premiéra Albina Kurtiho. O "obvinění bez důkazů" v souvislosti s tvrzeními, že za útokem je Bělehrad, mluvil srbský prezident Aleksandar Vučić, píše AFP.
Exploze na kanálu, který také zásobuje pitnou vodou značnou část Kosova, nastala v pátek zhruba v 19:00 u města Zubin Potok na severu Kosova, kde jsou ve většině etničtí Srbové. Příčina výbuchu není známa, uvedla agentura Reuters.
"Je to čin připravený profesionálními teroristickými organizacemi," uvedl kosovský ministr vnitra Svecla. Uvedl, že policie zadržela osm lidí, které podezírá z kriminálních a teroristických aktivit. Při prohlídkách policie zabavila i zbraně.
Premiér Kurti při obhlídce místa výbuchu řekl, že kanál se zatím podařilo obnovit na 25 procent jeho kapacity. Podle něj nemohl čin provést "náhodný občan". "Srbsko je jediným subjektem, který má schopnosti, prostředky i zájem takový čin provést," uvedl premiér.
Čin odsoudily i Francie či Evropská unie. "Je to odporný čin sabotáže proti civilní infrastruktuře," uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell, který je poslední den ve funkci. Dodal, že EU čin odsuzuje jako teroristický útok. "Tento atentát mohl mít výrazné dopady, a to hlavně na dodávky vody a elektřiny v Kosovu," uvedla francouzská diplomacie, která vyjádřila Kosovu solidaritu.
Na krizové schůzce se dnes ráno sešla kosovská bezpečnostní rada. Ta uvedla, že byly aktivovány ozbrojené síly, aby zabránily podobným útokům.
Úřady už dříve zvýšily bezpečnostní opatření, když policejní stanici a budovu obecní správy na severu Kosova zasáhly ruční granáty.
Vztahy mezi kosovskými Albánci a Srby na severu země jsou mimořádně napjaté. Srbská menšina odmítá uznat nezávislost Kosova a stále za svůj stát považuje Srbsko. Kosovo, někdejší jihosrbská provincie, nezávislost na Bělehradu jednostranně vyhlásilo v roce 2008. Vztahy Srbska a Kosova se v posledních letech zhoršují mimo jiné v souvislosti se snahou vlády v Prištině uzavřít zbývající srbské instituce.
Související články
Francie prodloužila životnost dvaceti starších reaktorů na 50 let
Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASNR) prodloužil provozní životnost 20 jaderných reaktorů o deset let, původně se počíta…
Von der Leyenová: EÚ chce dohodu s USA, ale pripravuje sa aj na neúspech
Európska únia je pripravená na obchodnú dohodu so Spojenými štátmi, uviedla pri dnešnej návšteve Dánska predsedníčka Európskej kom…
Objednali si merania aj návrh infraštruktúry. Štátny podnik chce ďalšie podklady k PVE Málinec
Vodohospodárska výstavba si v súvislosti so zamýšľanou prečerpávacou elektrárňou na prelome júna a júla zazmluvnila ďalšie práce z…
Analytici: Nové klimatické cíle EU mohou zdražit vytápění i dopravu
Nové klimatické cíle, které navrhuje Evropská komise, zdraží v případě schválení topení i dopravu. Nejvýrazněji se projeví na cená…
Chlazení levnější než vytápění. Na kolik vyjde provoz klimatizace
Kvůli vysokým teplotám si domácnosti častěji pořizují klimatizace. Náklady na jejich provoz ovlivňuje mnoho faktorů, ale většinou…
Kalendář akcí
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Podzimní plynárenská konference
Dny kogenerace 2025
PRO-ENERGY CON 2025
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.