Výbuch poničil kanál přivádějící vodu k elektrárnám v Kosovu, to obviňuje Srbsko
Priština 30. listopadu (ČTK) - Policie v Kosovu zatkla osm lidí v souvislosti s explozí, která v pátek večer poškodila kanál přivádějící vodu ke dvěma hlavním elektrárnám v Kosovu. Uvedl to ministr vnitra Xhelal Sveçla, píší zahraniční agentury. Kosovští představitelé už v pátek uvedli, že jde o teroristický čin, za kterým stojí Srbsko. O atentátu mluví i Francie a Evropská unie. Bělehrad ale takové tvrzení odmítl jako nepodložené obvinění.
Srbský ministr zahraničí Marko Djurić dnes na sociální síti X bez uvedení důkazů napsal, že do výbuchu byla zapojena vláda kosovského premiéra Albina Kurtiho. O "obvinění bez důkazů" v souvislosti s tvrzeními, že za útokem je Bělehrad, mluvil srbský prezident Aleksandar Vučić, píše AFP.
Exploze na kanálu, který také zásobuje pitnou vodou značnou část Kosova, nastala v pátek zhruba v 19:00 u města Zubin Potok na severu Kosova, kde jsou ve většině etničtí Srbové. Příčina výbuchu není známa, uvedla agentura Reuters.
"Je to čin připravený profesionálními teroristickými organizacemi," uvedl kosovský ministr vnitra Svecla. Uvedl, že policie zadržela osm lidí, které podezírá z kriminálních a teroristických aktivit. Při prohlídkách policie zabavila i zbraně.
Premiér Kurti při obhlídce místa výbuchu řekl, že kanál se zatím podařilo obnovit na 25 procent jeho kapacity. Podle něj nemohl čin provést "náhodný občan". "Srbsko je jediným subjektem, který má schopnosti, prostředky i zájem takový čin provést," uvedl premiér.
Čin odsoudily i Francie či Evropská unie. "Je to odporný čin sabotáže proti civilní infrastruktuře," uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell, který je poslední den ve funkci. Dodal, že EU čin odsuzuje jako teroristický útok. "Tento atentát mohl mít výrazné dopady, a to hlavně na dodávky vody a elektřiny v Kosovu," uvedla francouzská diplomacie, která vyjádřila Kosovu solidaritu.
Na krizové schůzce se dnes ráno sešla kosovská bezpečnostní rada. Ta uvedla, že byly aktivovány ozbrojené síly, aby zabránily podobným útokům.
Úřady už dříve zvýšily bezpečnostní opatření, když policejní stanici a budovu obecní správy na severu Kosova zasáhly ruční granáty.
Vztahy mezi kosovskými Albánci a Srby na severu země jsou mimořádně napjaté. Srbská menšina odmítá uznat nezávislost Kosova a stále za svůj stát považuje Srbsko. Kosovo, někdejší jihosrbská provincie, nezávislost na Bělehradu jednostranně vyhlásilo v roce 2008. Vztahy Srbska a Kosova se v posledních letech zhoršují mimo jiné v souvislosti se snahou vlády v Prištině uzavřít zbývající srbské instituce.
Související články
Únia chce s Trumpom diskutovať o nákupe energií a zbraní z USA, aby sa vyhla clám
Európska únia je otvorená diskusii o nákupe energií a zbraní zo Spojených štátov, aby sa vyhla clám, ktorými hrozí prezident Donal…
Americké tankery s LNG mění kurz, místo Asie míří do Evropy
Ztráta ruského toku plynu z Ukrajiny a vyprazdňování zásobníků v Evropě vedou americké tankery se zkapalněným zemním plynem (LNG)…
E.ON rozdělil dodávky, Gas Distribution převzala plyn v jižních Čechách
Ve skupině E.ON vznikla nová společnost Gas Distribution. Od loňského 31. prosince převzala dodávky plynu, které zajišťovala spole…
Fico si nevie predstaviť energetickú nezávislosť od Ruska (komentár)
Orbánov slovenský papagáj sa učí rýchlo. „Strategický“ plán Európskej komisie držať Fica aspoň tri kroky od Orbána život prefackáv…
Při ruských útocích na Ukrajinu zahynuli tři lidé, uvedly místní úřady
Ruská invazní armáda podnikla v noci na dnešek dvakrát vzdušný útok na ukrajinské město Záporoží. Napsal to server RBK-Ukrajina, p…
Kalendář akcí
Očekávaný vývoj odvětví energetiky v ČR a ve světě – 20. ročník
AMPER 2025
Hydrogen days 2025
24. energetický kongres ČR
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.