EGÚ: Čistý dovoz plynu do Česka byl loni 6,1 miliardy m3, tranzit byl minimální
Velmi nízká poptávka po zemním plynu a vysoká naplněnost zásobníků na konci loňské zimy se projevila na poklesu čistého dovozu plynu do Česka na 6,1 miliardy metrů krychlových. Před začátkem války na Ukrajině byl čistý dovoz plynu do Česka přibližně 8,7 miliardy krychlových metrů, tedy asi o 30 procent vyšší. Dovoz byl téměř z poloviny zajišťován přeprodejem ruského plynu dováženého na Slovensko a do Maďarska. Informovala o tom energetická a poradenská firma EGÚ Brno.

"V důsledku zvyšování poplatku za využití německé přepravní soustavy se postupně stával ruský plyn dovážený do EU přes Ukrajinu i Turecko finančně atraktivní i pro obchodníky, kteří po roce 2022 našli náhradu v podobě dodávek z Norska a z LNG terminálů. To je případ také českých obchodníků, kteří ke konci roku téměř kompletně rezignovali na dovoz plynu přes Německo a dodávky českým odběratelům zajišťovali pomocí těžby ze zásobníků a dovozu z východu," uvedl řídící konzultant EGÚ Brno Michal Kocůrek.
Na historické minimum loni klesl tranzit plynu přes území České republiky. Před ruským útokem na Ukrajinu dosahoval průměrně dvě dekády 30 miliard metrů krychlových, loni klesl na 300 milionů krychlových metrů. Před ruskou invazí se dostal na 35 miliard metrů krychlových, od té doby postupně klesá.
Spotřeba zemního plynu v Česku se podle EGÚ loni po teplotním přepočtu, který umožňuje porovnávat i teplotně odlišné roky, zvýšila o 3,7 procenta. Podle prvních analýz je důvodem mírné oživení ekonomiky i pokles cen energetických komodit.
"Očekávání spojená s rozvojem spotřeby plynu v souvislosti s náhradou uhlí v elektroenergetice a výrobě tepla zatím zůstávají nenaplněna. Na druhou stranu pokles spotřeby domácností vlivem výměny tepelného zdroje či úsporných opatření v loňském roce výrazně zpomalil a podobný vývoj jako v letech 2022 a 2023 již neočekáváme,“ konstatoval ředitel strategie EGÚ Brno Michal Macenauer.
Související články
Maďarsko a Slovensko se postavily proti zákazu dovozu ruského plynu do EU
Maďarsko a Slovensko se dnes postavily proti plánu zakázat dovoz ruského plynu do Evropské unie. Při jednání unijních ministrů Bud…
Ropa zlevňuje, vojenské údery Íránu a Izraele ropnou infrastrukturu nepoškodily
Ceny ropy zamířily na začátku týdne po prudkém pátečním růstu výrazně dolů. Reagují na zprávy, že obnovené vojenské údery Izraele…
OPEC nemenil odhad dopytu po rope, v niektorých štátoch však očakáva nižšiu ťažbu
Organizácia krajín vyvážajúcich ropu svoj odhad vývoja dopytu po rope v tomto roku nemenil a ponechal ho na predchádzajúcej úrovni…
Evropská Komise: EU potřebuje investovat do jádra stovky miliard eur
Evropská komise v pátek 13. června zveřejnila zprávu, která mapuje současný stav a budoucnost jaderné energetiky v EU. Podle dokum…
Cena plynu pro evropský trh roste kvůli konfliktu mezi Izraelem a Íránem
Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se dnes vyšplhala na nejvyšší úroveň od začátku dubna a přiblížila se hranici 40 eur (zh…
Kalendář akcí
NE•RS 2025
Jarná konferencia SPX
Umělá inteligence v energetice: Příležitosti a výzvy
Podzimní plynárenská konference
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.