Průzkum: Více než polovina menších firem čelila v 1. čtvrtletí vyšším nákladům
Více než polovina z malých a středních firem a podnikatelů, konkrétně 54 procent, čelila v prvním čtvrtletí tohoto roku vyšším nákladům na energie, materiály a další vstupy. Nejčastěji ceny vzrostly v součtu do deseti procent, uvedla třetina z nich. Naopak cena jejich produktů se tolik nezvýšila. Vyplývá to z průzkumu ČSOB Index očekávání firem mezi více než 400 firmami a živnostníky.

"Lehce nadpoloviční většina firem a podnikatelů potvrzuje růst cen vstupů, i když jej vesměs nepovažují za dramatický. Tento růst je připisován částečně inflaci a dále zvyšování cen energií, materiálů i služeb. Problémem pro část firem zůstává fakt, že přestože se zvýšily ceny vstupů, nedaří se jim adekvátně navýšit koncové ceny, což má negativní dopad na jejich ziskovost," uvedl výkonný ředitel firemního bankovnictví ČSOB Pavel Prokop.
Naopak nižší ceny vstupů než v minulém roce zaznamenala desetina firem a podnikatelů. Stejné ceny mělo 30 procent dotazovaných. V kategorii s tržbami nad 40 milionů korun eviduje růst cen vstupů 69 procent firem. "Ano, ceny vstupů se navýšily a výstupy ne. Bohužel nedaří se nám prodat dráž,“ řekl majitel dodavatele zařízení pro automobilový průmysl Huber DC z Děčínska Jan Huber. "Všechno šlo nahoru a musíme to akceptovat," doplnila spolumajitelka firmy Zahrady Laurus Jihlava Eva Stoklásková.
Na rostoucí ceny vstupů reagovaly zdražením svých produktů a služeb dvě pětiny firem a podnikatelů. "Já jsem neměnila ceny již pět let, ale asi budu muset. Všechno se zvyšuje," uvedla majitelka kamenictví v obci Velká Polom na Ostravsku Lenka Branžovská. Své ceníky pro klienty nezměnilo 44 procent dotazovaných, 11 procent podniků a živnostníků pro své zákazníky zlevňovalo. Zbylých pět procent postup neupřesnilo.
"Někteří podnikatelé vnímají zdražování výrobků a služeb jako nevyhnutelný trend, se kterým je nutné počítat. Pozitivní zmínkou je, že elektřina v poslední době mírně zlevnila a někteří podnikatelé hledají alternativní zdroje, například pronájem střech pro solární panely," řekl Prokop.
Dotazování českých firem a podnikatelů se konalo v březnu letošního roku jako součást projektu Index očekávání firem, pomocí kterého ČSOB od roku 2013 sleduje vývoj malých a středních firem a podnikatelů. Data sbírá a vyhodnocuje agentura Datank.
Související články
Šéf ČEPS Durčák: Nevěřte tomu, že levnou elektřinu snadno dovezeme z Německa
Představa, že Česko jen tak doveze chybějící elektřinu levně z okolních zemí, je mylná. Levnou elektřinu dovážet lze, ale jen v ně…
Německo končí s protijadernou politikou, přichází pragmatický obrat
Německo zásadně přehodnocuje svůj postoj k jaderné energetice. Nová vláda kancléře Friedricha Merze se odklání od dosavadní protij…
EG.D už podepisuje smlouvy o připojení velkých baterií. ČEZ a PRE nechávají investory čekat
Distribuci elektřiny zajišťují v Česku tři společnosti, ale pouze jedna z nich podepisuje smlouvy o připojení bateriových úložišť.…
Cena plynu pro evropský trh vystoupila na šestitýdenní maximum
Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se dnes vyšplhala na šestitýdenní maximum v blízkosti 38 eur (zhruba 945 Kč) za megawatt…
V Plískově na Rokycansku bude 31. května referendum o výstavbě větrné elektrárny
V Plískově na Rokycansku bude v sobotu 31. května referendum o možné výstavbě větrné elektrárny. Jeden stožár tam chce 800 metrů z…
Kalendář akcí
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Solární energie a akumulace v ČR
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
Nekonvenční zdroje elektrické energie
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.