MPO dokončilo vyhlášku o měření elektřiny, je důležitá pro komunitní energetiku
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dokončilo vyhlášku o měření elektřiny, která nově zavádí pravidla pro měření a předávání dat o využívání elektřiny v energetických společenstvích. Jde o jeden z nezbytných předpisů pro fungování komunitní energetiky v Česku, jejíž spuštění je plánováno na začátek července. Vyhlášku nyní posoudí Legislativní rada vlády. ČTK dnes o tom informovalo MPO v tiskové zprávě.
"Sdílení elektřiny v rámci komunitní energetiky je významnou součástí komplexní proměny celé české energetiky. Naším cílem je, aby byla tato proměna úspěšná a bezproblémová a aby proběhla ve lhůtách odpovídajících příslušné novele energetického zákona. Návrh vyhlášky tuto novelu doplňuje a stanovuje konkrétní pravidla pro měření a předávání naměřených dat. Jde tedy o další krok směřující ke spuštění sdílení elektřiny,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).
Základem pro měření a zpracování dat o spotřebě, výrobě i sdílení elektřiny bude nové Elektroenergetické datové centrum (EDC). Vyhláška o měření podle ministerstva upravuje stávající pravidla pro měření elektřiny tak, aby zahrnovala změny v zákoně a připravované úpravy v cenovém rozhodnutí Energetického regulačního úřadu.
Data získaná z průběhového měření elektřiny od účastníků zapojených do sdílení budou denně předávány do systému Operátora trhu (OTE), který je bude používat k dennímu zúčtování odchylek. To má podle ministerstva zefektivnit vyhodnocování toků elektřiny v rámci energetické komunity.
Jednou z podmínek pro sdílení elektřiny tak bude průběhové měřidlo, které bude zajišťovat průběžná data o výrobě a spotřebě elektřiny. Podmínkou získání chytrého elektroměru zdarma bude žádost o registraci u EDC. Žádost o jeho instalaci budou zájemci moci podávat od okamžiku, kdy bude vyhláška vydána ve Sbírce zákonů, tedy dříve než bude účinná. Na instalaci průběhového měření budou mít distributoři podle zákona tři měsíce, podle firem však bude doba instalace většinou rychlejší.
Vznik energetických komunit v Česku zavedla loňská novela energetického zákona. V energetických společenstvích bude možné prostřednictvím distribuční sítě sdílet místně vyrobenou elektřinu. Novela umožňuje také sdílení vlastní vyrobené elektřiny na jiném předávacím místě, například z chalupy do bytu.
Související články
Šedesátiprocentní podíl českých firem na dostavbě Dukovan asi nebude zakotven ve smlouvě s Korejci
Ministr průmyslu Lukáš Vlček (STAN) i zástupce investorské firmy ČEZ řekli ČT, že avizované šedesátiprocentní zapojení tuzemského…
Slovensku sa darí znižovať množstvo zmesového odpadu v čiernych nádobách, separovaného je však viac
Počas platnosti Programu predchádzania vzniku odpadu sa na Slovensku nepodarilo znížiť množstvo zmesového komunálneho odpadu do ro…
Studená zima je riziko pre Európu. Ako sa zmení trh s energiami?
Trh s energiami sa v poslednom čase rýchlo mení. V najbližších mesiacoch ho ovplyvní situácia s dodávkami ruského plynu do Európy…
Porsche bude dále investovat do spalovacích motorů, zákazníci je chtějí
Automobilka Porsche se sice soustředí i na elektromobily, ale vývoj spalovacích motorů ještě neukončila, uvedl člen představenstva…
ODEMČENO: Bitcoin citelně posiluje, po zlevnění hypoték nikdo nevolá
Bitcoin citelně posiluje a nemůže za to jen Trump. Dosažení nových rekordů je na dohled. Po zlevnění hypoték nikdo nevolá. Ani ban…
Kalendář akcí
PRO-ENERGY CON 2024
Životní prostředí - prostředí pro život 2024
Konference Biomasa, Bioplyn a Energetika 2024
Europe Nuclear Energy & SMR Conference (ENES 2024)
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.