V Dukovanech spouští novou prozařovnu s využitím nejmodernějších technologií v oblasti nedestruktivních kontrol

Energetici v Jaderné elektrárně Dukovany otevřeli jedno z největších a nejmodernějších kontrolních pracovišť - takzvanou prozařovnu výrobních technologických částí. Slouží k rentgenovým kontrolám materiálů a zařízení používaných v jaderné elektrárně. ČEZ zde do zvýšení kvality kontrol investuje dlouhodobě desítky milionů korun.

V Dukovanech spouští novou prozařovnu s využitím nejmodernějších technologií v oblasti nedestruktivních kontrol

Hala vysoká 8 metru a široká 10 metrů tvoří jedno velké rentgenové pracoviště. Specialisté v ní mohou díky špičkovým přístrojům kontrolovat všechna zařízení s nejvyššími nároky na kvalitu.

„Technologie se velmi rychle vyvíjí. Tyto nové přístroje jsou citlivější a přesnější než standardní přenosné rentgeny. Dál tak posouváme kvalitu zkoušek třeba v oblasti potrubí včetně jejich svarů a dalších důležitých prvků,“ představuje nové pracoviště Zdeněk Čančura, ředitel útvaru řízení kvality jaderných elektráren.

Dukovany i Temelín investují do zvyšování kvality každoročně desítky milionů korun a přijímají i nové odborníky.

„Všechny naše jaderné bloky budeme provozovat nejméně šedesát let, což odpovídá světové praxi. Naprosto nepřekročitelnou podmínkou je proto perfektní znalost technologie a udržení nejvyšších kvalitativních standardů. A protože nechceme ve větší míře záviset na dodavatelích, soustředíme se na posilování vlastních kapacit,“ vysvětluje tyto kroky Bohdan Zronek, člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika ČEZ, a.s.

V nové prozařovně budou odborníci kontrolovat zařízení pomocí dvou zdrojů záření – tzv. X-Ray lamp. Jeden zdroj je umístěn na elektromechanickém polohovacím zařízení a je určen pro rentgenování větších a tvarově náročnějších částí. Lze ho tak snadno variabilně ustavit dle potřeby k pozici svarového spoje. Druhý zdroj s vlastní pracovní stolicí je menší a je určen pro přesné nastavení expozic.

Ke zrychlení přispěje také zázemí pro specialisty. K vyvolávání radiogramů a vyhodnocení zkoušky mají k dispozici plně automatizovanou temnou komoru.  

„Díky nové prozařovně budeme moci snížit množství rentgenů prováděných přímo ve výrobní technologii, které vyžadují zavádění náročných bezpečnostních opatření nebo přerušování provádění údržbových prací v blízkosti zkoušek během odstávek,“ popisuje Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Nová budova splňuje i všechny bezpečnostní požadavky na provoz tohoto speciálního zařízení. Operační hala je maximálně bezpečná. Její stínění včetně dozorny pro ovládání vybudovali technici mimo jiné ze speciální směsi betonu a řady dalších bariér, její provoz tak nijak neovlivní okolí.

Více informací zde.

Související články

Trump omezuje regulaci a urychluje vydávání nových licencí pro jaderné reaktory

Americký prezident Donald Trump omezuje regulaci a urychluje vydávání nových licencí pro jaderné reaktory a elektrárny. Dnes podep…

Německý ministr odmítl, že by vláda chystala v EU změnu přístupu k jádru

Německý ministr životního prostředí Carsten Schneider dnes odmítl, že by se německá vláda chystala na úrovni Evropské unie zaujmou…

Do Česka dorazily první dodávky nového jaderného paliva od Westinghouse

Do České republiky dorazily první dodávky nového jaderného paliva od společnosti Westinghouse. Tři desítky palivových souborů doda…

Slepou uličku jaderného tendru na Dukovany jsme si vybrali od začátku. Napříč politickým spektrem

Před více než pěti lety jsem v přátelské polemice s Danou Drábovou na síti X nakousl příběh jedné pohádky. V jedné zemi měli dva v…

Sunwoda představuje inovativní řešení pro skladování energie o kapacitě 6,5 MWh

Společnost Sunwoda Energy (dále jen „Sunwoda“) na největší evropské a mezinárodní výstavě baterií a systémů pro skladování energie…

Kalendář akcí

Solární energie a akumulace v ČR

28. 05. 2025 - 29. 05. 2025
Forum Karlín, Praha
Největší tuzemská událost věnovaná solární energetice a akumulaci je po roce opět tady! Solární konference 2025, která se koná ve dnech 28. a 29. květ...

Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“

29. 05. 2025 09:00 - 17:00
Parlament ČR, Praha
Business Forum Energy na téma: „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“ je businessová akce organizovaná Italsko-českou obchod...

Nekonvenční zdroje elektrické energie

02. 06. 2025 09:00 - 04. 06. 2025 16:00
Hatě u Znojma
Rádi bychom Vás pozvali na 46. ročník tradiční vědecko-technické konference NZEE – Nekonvenční Zdroje Elektrické Energie. Akci pořádá Ústřední odborná...

Česko-slovenské energetické fórum

04. 06. 2025 13:00 - 05. 06. 2025 13:00
Piešťany
Platforma Česko-slovenské energetické fórum společně s významnými českými a slovenskými energetickými společnostmi pořádá v roce 2025 již sedmý ročník...

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

89863
Počet publikovaných novinek
2092
Počet publikovaných akcí
1184
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika