Čtyři země spustily společný podnik, který má vyvážet elektřinu z Kavkazu do EU
Rumunsko, Maďarsko, Gruzie a Ázerbájdžán dnes spustily společný podnik, jehož cílem je přivést podmořským kabelem do Evropské unie více elektrické energie z obnovitelných zdrojů z východního Kavkazu. Projekt, který předloni schválili vedoucí představitelé čtyř zemí, nabral na rozmachu poté, co Rusko zahájilo rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Ta postavila do popředí pozornosti i závislost EU na ruské energii, zatímco ceny elektřiny prudce vzrostly. Sedmadvacítka se od té doby snaží obejít se bez ruské elektřiny, poznamenala agentura AP.
Kabel by propojil Ázerbájdžán, který má značný potenciál vyrábět elektřinu ve větrných elektrárnách v Kaspickém moři, s Rumunskem a Maďarskem, tedy členskými státy EU, přes Gruzii.
Ministři čtyř zemí spustili společný podnik na dnešním setkání v rumunském hlavním městě. Projekt podle nich pomůže posílit energetickou bezpečnost a snížit ceny elektřiny pro spotřebitele.
Rumunský ministr energetiky Sebastian Burduja uvedl, že projekt má strategický význam pro jeho zemi a EU. "Když se podíváte na energetickou mapu Evropy za posledních několik měsíců, vidíte, že na východním křídle v poslední době platíme velmi vysokou cenu, a to proto, že zde chybí dostatečná diverzifikace,“ řekl Burduja.
Ázerbájdžánský ministr energetiky Parviz Šabazov uvedl, že využití obnovitelné energie pomůže řešit problémy se změnou klimatu. Podmořský kabel je nejen důležitý pro energetickou bezpečnost, "ale zároveň bude poskytovat zelenou energii, což je velmi vysoko v agendě mezinárodního společenství", řekl.
K úternímu jednání se připojil i náměstek bulharského ministra energetiky a diskutovalo se také o připojení této členské země EU k projektu.
Burduja a Šahbazov uvedli, že příští jednání o projektu se bude konat na konferenci OSN o změně klimatu, která se uskuteční koncem letošního roku v Ázerbájdžánu.
Související články
Ekonomický newsfilter: Od ruskej ropy sa treba odstrihnúť, hoci problém s tranzitom cez Ukrajinu sa vyriešil
Dobrý deň, problém s krátením dodávok ruskej ropy cez Ukrajinu sa vyriešil pomerne rýchlo. Slovnaft včera potvrdil, že naďalej bud…
Dodržování zákazu neekologických kotlů obce zatím kontrolují na základě podnětů.
Dodržování zákazu používání neekologických kotlů, který platí od počátku září, obce kontrolují hlavně na základě podnětů obyvatel,…
Úřady v Karlovarském kraji neplánují zvýšené kontroly topných kotlů
Úřady obcí s rozšířenou působností v Karlovarském kraji neplánují zvýšené kontroly kvůli ukončení možnosti využívat starší kotle s…
UKEN: Co se mění pro sdílení energie v bytových domech?
Od 1. srpna 2024 začne fungovat Elektroenergetické datové centrum (EDC), které v celém Česku umožní sdílení elektřiny. Speciální z…
Reuters: Lukoil by měl obnovit dodávky ropy na Slovensko a do Maďarska
Ruská ropná společnost Lukoil by měla příští měsíc obnovit dodávky ropy prostřednictvím ropovodu Družba na Slovensko a do Maďarska…
Kalendář akcí
H2 Fórum: Na vodíku záleží
ENERGETIKA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ
Konference energetika 2024: DEKARBONIZACE – MÉNĚ RISKU, VÍCE ZISKU!
Webinář ERÚ: Sdílení elektřiny
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.