Čtyři země spustily společný podnik, který má vyvážet elektřinu z Kavkazu do EU
Rumunsko, Maďarsko, Gruzie a Ázerbájdžán dnes spustily společný podnik, jehož cílem je přivést podmořským kabelem do Evropské unie více elektrické energie z obnovitelných zdrojů z východního Kavkazu. Projekt, který předloni schválili vedoucí představitelé čtyř zemí, nabral na rozmachu poté, co Rusko zahájilo rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Ta postavila do popředí pozornosti i závislost EU na ruské energii, zatímco ceny elektřiny prudce vzrostly. Sedmadvacítka se od té doby snaží obejít se bez ruské elektřiny, poznamenala agentura AP.

Kabel by propojil Ázerbájdžán, který má značný potenciál vyrábět elektřinu ve větrných elektrárnách v Kaspickém moři, s Rumunskem a Maďarskem, tedy členskými státy EU, přes Gruzii.
Ministři čtyř zemí spustili společný podnik na dnešním setkání v rumunském hlavním městě. Projekt podle nich pomůže posílit energetickou bezpečnost a snížit ceny elektřiny pro spotřebitele.
Rumunský ministr energetiky Sebastian Burduja uvedl, že projekt má strategický význam pro jeho zemi a EU. "Když se podíváte na energetickou mapu Evropy za posledních několik měsíců, vidíte, že na východním křídle v poslední době platíme velmi vysokou cenu, a to proto, že zde chybí dostatečná diverzifikace,“ řekl Burduja.
Ázerbájdžánský ministr energetiky Parviz Šabazov uvedl, že využití obnovitelné energie pomůže řešit problémy se změnou klimatu. Podmořský kabel je nejen důležitý pro energetickou bezpečnost, "ale zároveň bude poskytovat zelenou energii, což je velmi vysoko v agendě mezinárodního společenství", řekl.
K úternímu jednání se připojil i náměstek bulharského ministra energetiky a diskutovalo se také o připojení této členské země EU k projektu.
Burduja a Šahbazov uvedli, že příští jednání o projektu se bude konat na konferenci OSN o změně klimatu, která se uskuteční koncem letošního roku v Ázerbájdžánu.
Související články
Rafinérie v Litvínově funguje po týdnu od odstávky na 40 procent kapacity
Rafinérie v Litvínově funguje po týdnu od odstavení provozu kvůli výpadku elektřiny na 40 procent své kapacity. Výpadek víc zasáhl…
Analytici: Obchody s kontrakty na emisní povolenky naznačují zdražování benzinu
Začátek obchodování s termínovanými kontrakty na emisní povolenky pro domácnosti na lipské burze EEX naznačuje budoucí výrazné zvy…
Bateriové úložiště? Investice, která se vyplatí při blackoutu i mikro výpadcích
Hrozby spojené s energetickými výpadky už nejsou jen hypotetickým scénářem, což potvrzuje dnešní aktuální situace v ČR. Od drobnýc…
Oravský podnik si postaví batériové úložisko, očakáva aj zníženie rezervovanej kapacity
Projekty nových batériových úložísk na Slovensku rastú ako huby po daždi. Záujem investorov v uplynulých rokoch priťahoval hlavne …
Zmeny v zúčtovaní odchýlky kritizujú aj podniky. Ničíte priemysel, odkazujú ÚRSO
Navrhované zmeny v zúčtovaní odchýlky budú mať presne opačný efekt, než pri nich avizuje regulátor. Namiesto toho, aby ceny elektr…
Kalendář akcí
Mezinárodní konference energetika a životní prostředí
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Agregace a flexibilita 2025
Energofórum 2025
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.