Tedom Třebíč dodal od loňska na Ukrajinu 56 zařízení na výrobu elektřiny a tepla
Třebíčský výrobce kogeneračních jednotek Tedom dodal od minulého roku na Ukrajinu 56 těchto zařízení, která vyrábějí ze zemního plynu elektřinu a teplo. Slouží tam hlavně v teplárnách. Společnost se účastní dalších tendrů pořádaných organizacemi různých zemí na podporu obnovy ukrajinské infrastruktury ničené ruskými válečnými útoky. ČTK to dne řekl marketingový manažer společnosti Vlado Murár.

V posledních dvou letech dodal Tedom na Ukrajinu kogenerační jednotky s elektrickým výkonem od 80 do 1000 kilowattů (kW). Tyto malé energetické zdroje pomáhají lokálně zásobovat obyvatele na Ukrajině elektřinou a teplem. V tendrech se Tedom uchází o zakázky na dalších 40 jednotek, které budou mít výkon až 2300 kW. Důležitým ukazatelem je podle Murára kromě ceny i rychlost dodání těchto energetických zařízení.
Prodej kogeneračních jednotek Tedomu na Ukrajinu byl vloni za 60 milionů korun, za letošek tam společnost předpokládá dodávky za 260 milionů korun. Export na Ukrajinu kvůli válce výrazně stoupl. Zatímco ve dvou desetiletích před rokem 2022 tam Tedom vyvezl 60 jednotek, podobný počet to nyní byl za pouhé dva roky, uvedl Murár.
Skupina Tedom za letošek očekává obrat okolo sedmi miliard korun. V České republice zaměstnává přes 600 lidí, včetně zahraničních poboček a závodů má víc než 900 zaměstnanců. Působí v Německu, Polsku, Velké Británii, USA a Kazachstánu. Kogenerační jednotky společnost vyrábí přes 30 let, prodává je v desítkách zemí světa. Dodala jich už přes 10.000.
V posledních letech Tedom rozšířil portfolio služeb o dodávky elektřiny a plynu pro domácnosti a firmy. Nabízí mimo jiné i dodávky komplexních energetických řešení pro firmy, například kombinace zdrojů kogenerace - fotovoltaika - bateriové úložiště - tepelné čerpadlo.
Od roku 2019 vlastnila Tedom investiční společnost Jet Investment brněnského podnikatele Igora Faita. Počátkem tohoto měsíce informovala na svém webu o prodeji třebíčské energeticko-strojírenské skupiny Tedom japonské skupině Yanmar Group. Akvizice podléhá povolení regulačních orgánů, tedy českého i zahraničních antimonopolních úřadů.
Související články
Apple kvůli Trumpovým clům přesune výrobu iPhonů z Číny do Indie
Americká společnost Apple plánuje do konce příštího roku přesunout montáž všech iPhonů určených pro americký trh do Indie. Uvedl t…
Do vodíkového údolí v Nizozemsku se jezdí učit celý svět
Využití vodíku na letišti v Groningenu, městské a regionální autobusové dopravě či komunálních službách a přenos příkladů dobré pr…
Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik
Češi vyvinuli metodu, která pomáhá vyčistit odpadní vody od antibiotik. Jejich řešením je účinná a ekologická fotokatalýza. Je to…
Žádosti tepláren o dotace na modernizaci převyšují kapacitu programu o 16 mld.Kč
Provozovatelé tuzemských tepláren podali do programu HEAT na modernizaci teplárenských provozů 67 projektů, na které žádají dotace…
Šanghajský autosalon představil i novinky v rychlonabíjení elektromobilů
V Šanghaji se koná mezinárodní autosalon, který kromě více než 100 nových modelů elektrických aut přináší i novinky v rychlonabíje…
Kalendář akcí
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.