Nádob na gastroodpad v Moravskoslezském a Olomouckém kraji přibývá. Kuchyňský odpad od září třídí Břidličná, Hrabišín a Úvalno

Od září mohou obyvatelé Břidličné, Hrabišína a Úvalna separovat kuchyňský odpad do nových sběrných nádob prostřednictvím projektu „tridimgastro.cz“ společnosti Energy financial group (EFG). Připojují se tak k více než dvaceti městům a obcím, které již tuto službu úspěšně využívají. Mnohé z nich navíc po pilotním sběru tohoto odpadu počty recyklačních nádob navyšují. Například v Novém Malíně byl jejich počet od září rozšířen již na 24 kusů. Vytříděný gastroodpad je svážen do lokálních bioplynových stanic EFG Rapotín BPS a EFG Vyškov BPS, kde se nadále zpracovává na nízkoemisní biometan, obnovitelnou elektřinu a teplo

Nádob na gastroodpad v Moravskoslezském a Olomouckém kraji přibývá. Kuchyňský odpad od září třídí Břidličná, Hrabišín a Úvalno

„Kuchyňský odpad a potraviny rostlinného i živočišného původu po datu spotřeby tvoří až třetinu obsahu nádob na směsný komunální odpad a končí bez jakéhokoliv užitku na skládkách, ačkoli mají vysoký energetický potenciál. Zapojení do projektu 'Třídím gastro' proto vnímáme jako efektivní řešení pro naše odpadové hospodářství, jak tento druh odpadu vytřídit, zmenšit tak jeho objem na skládkách a zároveň přispět k produkci zelené energie,“ říká Jana Kladníčková, místostarostka a vedoucí oddělení životního prostředí města Břidličná.

Tmavě hnědé sběrné nádoby, které mají oproti běžným nádobám na odpad speciální těsnění a uzavírací sponu proti šíření zápachu, jsou od září nově umístěny také v obcích Hrabišín a Úvalno. V Novém Malíně se jejich počet navýšil z původních 21 na 24 kusů. Do nich je možné vhazovat tepelně upravené i neupravené zbytky potravin rostlinného i živočišného původu, prošlé potraviny, maso, mléčné výrobky, pečivo, cukrovinky, čaje či kávovou sedlinu. Tyto zbytky a potraviny lze do popelnic vkládat i s původním obalem, který je následně odstraněn na třídicí lince.

„Naši obyvatelé nádoby na kuchyňský odpad intenzivně využívají. Snažíme se reagovat na potřeby obyvatel a sběr-nou síť nádob postupně zahušťujeme. Proto jsme se rozhodli rozšířit začátkem září počet nádob na gastroodpad o další tři kusy prostřednictvím projektu „Třídím gastro“. Separací této biologické složky přispíváme ke snížení ob-jemu skládkovaných odpadů a zvyšujeme podíl tříděných odpad, což je naším hlavním cílem, využít maximální množství odpadů,” uvádí Marek Štencl, starosta obce Nový Malín.

Služba „Třídím gastro“ je dodávána tzv. na klíč s komplexním zajištěním po legislativní i technické stránce pro ko-munální i komerční původce odpadu. Nádoby jsou dceřinou společností EFG Waste logistic v pravidelných interva-lech na místě vyměňovány za prázdné a hygienicky vyčištěné. „Za více než dva roky fungování našeho projektu si recyklaci kuchyňských zbytků osvojilo již přes dvacet českých měst a obcí v Olomouckém, Moravskoslezském, Jiho-moravském a Zlínském kraji. Díky tomu, že jsou do něj zapojeny kromě měst a obcí, také instituce provozující stra-vovací zařízení, se ročně podaří vytřídit z více než 3 000 nádob přes 1 700 tun gastroodpadu. Brzy se jej chystáme rozšířit z Moravy a Slezska i do dalších krajů,“ uzavírá Ondřej Černý, ředitel divize EFG Logistics.

Z veškerého kuchyňského odpadu, kterého v Česku vyprodukujeme až dva miliony tun, by podle odhadů skupiny EFG bylo možné ročně vyrobit biometan (BioCNG) pro zhruba 150 tisíc automobilů s průměrným nájezdem deset tisíc kilometrů nebo zelený plyn (biometan) až pro 130 tisíc domácností po celý rok.

Související články

Budoucnost mobility: Jak recyklované materiály mění automobilový průmysl

Udržitelnost v automobilovém průmyslu není jen o investicích do elektromobility. Významné úspory uhlíkové stopy a minimalizace dop…

Kanalizaci ve D. Králové postaví OHLA ŽS za 133 mil. Kč, tedy 65 pct předpokladu

Kanalizaci ve Dvoře Králové nad Labem ve čtvrti Verdek postaví brněnská firma OHLA ŽS za 133,4 milionu korun bez DPH. To je 65 pro…

K projektu spalovny odpadu ve Žďáru se už sešly připomínky. Město bude raději pálit i štěpku

Konec skládkování netříděného komunálního odpadu v roce 2030 se blíží. Města a obce v Česku proto řeší, kam se směsným odpadem, kt…

Revoluční technologie recyklace solárních panelů přichází do Česka

Společnost TECHNOWORLD jako první v ČR využívá japonskou metodu „horkého nože“, která umožňuje čistší a efektivnější recyklaci sol…

Vrak už přes hranice neprojede. Jaká budou nová pravidla pro ojetiny a recyklaci?

Konec vývozu vraků přes hranice, recyklace materiálů a možnost výměny náhradních dílů. Změny pravidel pro automobilový průmysl lad…

Kalendář akcí

Mezinárodní konference energetika a životní prostředí

08. 09. 2025 - 10. 09. 2025
Hotel Sepetná, Ostravice

Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?

24. 09. 2025 - 25. 09. 2025
Hotel Passage, Brno
Každoroční odborná konference Energetika je unikátní otevřenou diskuzní platformou pro směřování energetiky. Na jednom místě během dvou dnů propojuje...

Agregace a flexibilita 2025

07. 10. 2025 09:00 - 17:00
Hotel Stages, Praha
Největší událost roku zasvěcená agregaci flexibility. Konference pořádaná Sdružením agregátorů a poskytovatelů flexibility (SAF), které je součástí as...

Energofórum 2025

09. 10. 2025 - 10. 10. 2025
Hotel Partizán, Táľe
Devätnásty ročník konferencie ENERGOFÓRUM® sa uskutoční 9. – 10. októbra 2025 v Hoteli Partizán na Táľoch v Nízkych Tatrách. Aj tento rok ponúkne podu...

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

90562
Počet publikovaných novinek
2092
Počet publikovaných akcí
1208
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika