Transformace tepláren vyjde na 200 mld.Kč, dosud uhlí nahradilo přes 10 tepláren
Investice do transformace českých tepláren přesáhnou 200 miliard korun. V posledních třech letech přešlo od spalování uhlí na jiný typ paliva deset tepláren v ČR, které zásobují dohromady 110.000 domácností. Další velké teplárny plánují odklon od uhlí v příštích letech, transformaci chtějí dokončit do roku 2030. ČTK to dnes sdělilo Teplárenské sdružení ČR.
Teplárny zahájily přechod na jiný typ paliva od roku 2022. V první fázi ukončily nebo radikálně snížily spalování uhlí na úroveň několika procent teplárny v Plané nad Lužnicí, Táboře, ve Strakonicích, ve Dvoře Králové, Uherském Hradišti, Přerově, Frýdku-Místku, Kolíně, v Ostravě Přívoze a Teplárnu ČSA u Karviné. Uhlí tyto teplárny nahradily biomasou, zemním plynem, teplem z dopadu a dalšími energetickými zdroji. Do náhrady uhlí investovaly celkem přes šest miliard korun. Dohromady tyto teplárny dodávají ročně pět milionů gigajoulů (GJ) tepla. Ještě dříve ukončily spalování uhlí také například teplárny v Příbrami a v Náchodě.
"První etapa odchodu od uhlí v menších teplárnách je téměř dokončena. Velké teplárny v krajských městech na náhradě uhlí intenzivně pracují. Tyto projekty budou postupně uváděny do provozu v letech 2027 až 2030,” uvedl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek. Pro další transformaci podle něj budou rozhodující peníze z Modernizačního fondu.
Podle sdružení dosud náhrada uhlí snížila emise oxidu uhličitého o více než 600.000 tun ročně. Vedle ekologičtějšího provozu je podle sdružení bonusem transformace také výrazné snížení plateb za emisní povolenky. V některých případech by se jich teplárny měly zbavit úplně.
Letošní topná sezona začala v polovině září, což je zhruba o měsíc dříve než loni. Loňská topná sezona v Česku byla nejkratší a nejteplejší za posledních 60 let. Tuzemské teplárny při ní zaznamenaly nejnižší dodávky tepla, proti průměru až o desetinu nižší. Hlavní příčinou bylo podle nich mimořádně teplé počasí v sezoně.
Související články
Elektromobilita ano, ale s ohledem na realitu trhu. Evropský autoprůmysl bude potřeba nastartovat
Doprava je jediným sektorem, ve kterém emise trvale stoupají, říká Jan Dusík, který je v Evropské komisi (EK) zástupcem generálníh…
Rusko má zájem zvýšit vývoz uhlí do Indie, kde je poptávka na vzestupu
Rusko má zájem zvýšit vývoz uhlí do Indie, kde je poptávka na vzestupu. Řekl to dnes místopředseda ruské vlády Alexandr Novak. Nej…
Renault představil koncept Emblème, extrémním způsobem snižuje emise
Koncept Renault Emblème drasticky snižuje svou uhlíkovou stopu pohonem, ale i způsobem výroby či použitými materiály. Jako celek s…
Známe recept na snížení emisí. Létejte pomaleji, radí univerzitní studie
Zvýšené snahy o ochranu životního prostřední a redukci uhlíku se týkají i letecké dopravy. Nedávná studie univerzity v Cambridgi t…
Mělník zvažuje další navýšení kapacity čističky vody, důvodem je budoucí rozvoj
Vedení Mělníka zvažuje další navýšení kapacity čističky odpadních vod kvůli budoucímu stavebnímu rozvoji. Důvodem jsou aktuální vy…
Kalendář akcí
ENERGETIKA KOLEM NÁS – AMBICE STÁTNÍ ENERGETICKÉ KONCEPCE, DIGITALIZACE ENERGETIKY VS. BEZPEČNOST, VODÍK – BUDOUCNOST TEPLÁRENSTVÍ?
SMART ENERGY FORUM
Dny kogenerace 2024
Podzimní plynárenská konference
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.