Pražský magistrát prodá své firmě PVS Vinohradskou vodárnu za 80,85 milionu Kč
Pražský magistrát prodá své firmě Pražská vodohospodářská společnost (PVS) Vinohradskou vodárnu za asi 80,85 milionu korun. V budově z roku 1882 vznikne centrum Hydropolis zaměřené na hospodaření s vodou a jeho důležitost pro společnost. Prodej schválili v pondělí radní hlavního města, posvětit ho musí ještě městští zastupitelé. Radní zároveň schválili navýšení základního kapitálu PVS o částku odpovídající kupní ceně nemovitostí. Zvýší se tak na 86,29 milionu korun.

Stavba centra by měla trvat dva roky a PVS do ní plánuje investovat 350 milionů korun. Dalších 100 milionů korun zaplatí společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK), ve které vlastní 51 procent francouzská Veolia a 49 procent hlavní město.
"Součástí projektu je rekonstrukce jednoho ze dvou podzemních vodojemů na expoziční části centra, přičemž druhý bude znovu zapojen do pražského systému zásobování pitnou vodou. Dále je v plánu vytvořit konferenční sál s kapacitou až 150 míst pro pořádání seminářů a setkání na téma v oblasti životního prostředí, udržitelnosti a dalších kulturně společenských příležitostí," uvedl radní Adam Zábranský (Piráti).
Expozice přibližující cyklus pohybu vody od podzemí do oblak vznikne v sedmipatrové zrekonstruované vodárenské věži, na jejímž vrcholu bude vyhlídkové místo. V centru vznikne konferenční sál s kapacitou až 150 míst a kolem něj veřejné prostranství s lavičkami či občerstvením.
Bývalá vodárna je v majetku hlavního města, které ji své firmě prodá, ale formou navýšení jejího základního kapitálu, takže reálně nic platit nebude. Peníze na stavbu vezme PVS z fondu rozvojových investic, do kterého každoročně putuje část dividend z městského podílu v PVK.
Distribuci vody mají v metropoli na starosti PVK, vodovodní síť má firma do roku 2028 pronajatou od PVS. Po roce 2028, kdy skončí nájemní smlouva mezi PVK a PVS, hlavní město odkoupí zbylý podíl v PVK a stane se jediným vlastníkem firmy.
Související články
Europoslanci podpořili volnější pravidla pro plnění plynových zásobníků
Europoslanci dnes schválili volnější pravidla pro plnění plynových zásobníků před zimou. Podpořili tak podobné rozhodnutí členskýc…
ORLEN staví fotovoltaické elektrárny na čerpacích stanicích
Skupina ORLEN Unipetrol pokračuje v naplňování své strategie udržitelného rozvoje a dekarbonizace. Součástí této strategie je i ro…
Zásoby plynu v Evropě jsou nízké, ale díky prudkému poklesu ceny se budou snadněji doplňovat
Ještě před měsícem se zdálo, že evropské země si budou muset za plyn pořádně připlatit.
Tesla si nemůže přivlastnit robotaxi. Patentový úřad odmítl automobilce registrovat ochrannou známku
Americký patentový úřad odmítl automobilce Tesla zaregistrovat ochrannou známku pro robotaxi. Termín se podle něj obecně používá p…
Obec Břehy u Přelouče pokryje spotřebu elektřiny z vlastní výroby
Obec Břehy u Přelouče na Pardubicku provozuje vlastní malou vodní elektrárnu, díky níž je z velké části energeticky soběstačná. Le…
Kalendář akcí
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Solární energie a akumulace v ČR
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.