Skupina Creditas koupila polského distributora a prodejce plynu Duon
Investiční skupina Creditas finančníka Pavla Hubáčka koupila polskou energetickou společnost Duon. Ta se zabývá hlavně distribucí a prodejem zemního plynu, především pak pro průmyslové firmy. Polský podnik koupila od Infracapital, části britské společnosti M&G. Obchod schválily regulační úřady. ČTK o tom dnes informovala skupina Creditas. Cenu akvizice neuvedla.

Creditas obchod realizovala prostřednictvím své energetické divize UCED, která v polské firmě získala plný podíl. Česká skupina tak dál expanduje na energetickém trhu ve střední Evropě, loni v dubnu koupila rovněž od Infracapital také slovenskou firmu GGE, což byla v minulosti mateřská společnost polského Duonu.
"Po získání 100procentního podílu slovenské skupiny GGE je akvizice společnosti Duon dalším krokem k rozšíření našich aktivit v regionu střední Evropy. Duon má významné postavení na polském energetickém trhu a věříme, že nám tato akvizice přinese nové možnosti pro vzájemný růst a synergii,“ řekl investiční ředitel UCED Richard Holešinský.
Duon se zaměřuje na distribuci a prodej zemního plynu prostřednictvím rozvodných sítí a zkapalněného zemního plynu (LNG). Společnost spravuje přes 800 km plynovodů, více než 21 stanic pro přeměnu zkapalněného zemního plynu zpět na plynné skupenství a provozuje 24 kryogenních cisternových návěsů. Duon poskytuje energetické služby především firmám z výrobního sektoru. Aktivní je také při snižování emisí skleníkových plynů v Polsku při přechodu z uhlí na zemní plyn.
Skupina Creditas se zaměřuje na dlouhodobé investice, podniká zejména ve finančních službách, energetice a realitách. Zakladatelem a majoritním akcionářem je Pavel Hubáček.
V energetice Creditas působí od roku 2013. Její energetická divize UCED investuje do různých oblastí energetického průmyslu v Česku a na Slovensku, od výroby elektřiny a tepla přes distribuci až po dodávky. Je také poskytovatelem výkonové rovnováhy v ČR a na Slovensku. V Česku je čtvrtým největším distributorem energií v České republice, její soustavy zásobují přes 7000 stálých odběratelů. Do roku 2030 má v plánu vybudovat energetický blok o výkonu 1000 MW. V roce 2023 zaznamenala společnost UCED zisk EBITDA přes 2,2 miliardy Kč.
Související články
Graf dňa: Zásoby plynu sú nízke, ale vďaka prudkému poklesu ceny sa budú ľahšie dopĺňať
Ešte pred mesiacom sa zdalo, že európske krajiny si budú musieť poriadne priplatiť za plyn. Zásobníky boli po chladnej zime a zast…
Středočeský kraj ušetřil díky pilotním projektům EPC víc, než předpokládal
Středočeský kraj ušetřil na energiích díky pilotním projektům EPC (energetické služby se zárukou) víc, než předpokládal, a to o ně…
Jaké legislativní změny přináší LEX Plyn pro rozvoj moderní energetiky?
Komora OZE vítá schválení klíčových pozměňovacích návrhů k energetickému zákonu zvanému LEX Plyn. Změny přispějí k rychlejší a efe…
EU za dva týdny představí plán na ukončení dovozu ruských paliv
Evropská komise za dva týdny představí plán, jak hodlá postupně ukončit veškerý dovoz ruských fosilních paliv. Během mezinárodního…
Rusko podľa Kremľa nevedie rozhovory o dodávkach plynu s Európou ani s USA
Kremeľ vo štvrtok uviedol, že Rusko nevedie rozhovory s Európou ani so Spojenými štátmi o dodávkach ruského plynu cez Ukrajinu. In…
Kalendář akcí
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.