Nový zákon o řízení a kontrole veřejných financí míří ke schvalování
Návrh nového zákona, který má modernizovat a zlepšit kontrolu veřejných peněz, míří po dnešku ve Sněmovně ke schvalování. Sněmovní rozpočtový výbor ho doporučil schválit a návrhy změn k němu nepřijal. Předloha má nahradit dosavadní zákon o finanční kontrole ve veřejné správě. Zákon mimo jiné počítá s povinným zřízením oddělení vnitřního auditu u větších měst, krajů a státních institucí. Má to posílit kontrolu využívání veřejných peněz a zajistit jejich větší ochranu. Například výslovně stanoví, že s veřejnými penězi je každý povinen nakládat účelně, hospodárně a efektivně.

Povinnost zavést oddělení vnitřního auditu by se dále měla vztahovat na zdravotní pojišťovny, státní fondy, Správu železnic a na správce jednotlivých kapitol státního rozpočtu. Správci kapitol rozpočtu, což jsou kromě ministerstev i další instituce jako například Nejvyšší kontrolní úřad či Technologická agentura ČR, by měli zajišťovat výkon interního auditu také u organizací, které zřizují.
Podle předkládací zprávy přinese změna zákona státnímu rozpočtu dodatečné náklady zhruba 8,6 milionu korun ročně kvůli změně tabulkových tříd kontrolních pracovníků, kteří budou audit zpracovávat. Na straně samospráv odhaduje předkládací zpráva roční náklady jejich rozpočtů zhruba 400.000 korun. Nové povinnosti by měly být účinné od roku 2027.
Do související předlohy, která mění navazující zákony, chce ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) vložit novelu rozpočtových pravidel. Vládě by umožnila v rozpočtech na roky 2026 až 2033 navyšovat výdaje na obranu nad dvě procenta hrubého domácího produktu, a to i nad schválený výdajový rámec rozpočtu.
Poslanec ODS Jiří Havránek načetl pozměňovací návrh, který má podle ministerstva financí zjednodušit budovám ve vlastnictví státu přístup k projektům energetických úspor se zárukou, takzvaným EPC. Do roku 2030 by to mohlo státu ušetřit desítky miliard korun. Úřady budou moci se souhlasem ministerstva financí přijímat dodavatelské úvěry na projekty energetických úspor. Dosud tato opatření úřady a instituce financovaly převážně ze státního rozpočtu.
Související články
Do rozvoden a sítí bude ČEPS v nejbližších deseti letech investovat 84 mld. Kč
Do rozvoje přenosové soustavy bude státní ČEPS v nejbližších deseti letech investovat zhruba 84 miliard korun. Peníze půjdou do ro…
Durčák z ČEPS: Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílí i čeští odborníci
Na vyšetřování masivního výpadku proudu ve Španělsku se podílí i odborníci z Česka. Výsledky by měly být do několika měsíců, řekl…
V Plzni se uzavře Rolnické náměstí v části Lobzy, začne stavba kanalizace
V Plzni se v pondělí uzavře Rolnické náměstí ve čtvrti Lobzy. Občanům staré části tam po jejich čtyřicetiletém úsilí vybuduje měst…
Nové Strašecí obnoví teplovody na Křivoklátském sídlišti, ušetří na provozu
Nové Strašecí na Rakovnicku obnoví teplovody na Křivoklátském sídlišti. Současné nejsou v dobrém stavu, uniká z nich teplo, proto…
Průmyslové firmy v Dánsku žádají vládu o přehodnocení slabých vodíkových kvót
Průmyslová asociace Hydrogen Denmark a někteří její členové kritizují legislativní návrh zavádějící do dánské legislativy cíle EU…
Kalendář akcí
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Solární energie a akumulace v ČR
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.