Vývoz ruského plynu do Evropy se od ledna do dubna snížil o 44 procent
Vývoz ruského plynu do Evropy plynovody státní energetické firmy Gazprom se od ledna do dubna meziročně snížil o 44 procent. Vypočetla to agentura Reuters. Pokles exportu ruského plynu přichází po ukončení tranzitu přes Ukrajinu od začátku letošního roku.

V prvních čtyřech měsících roku se vývoz ruského plynu do Evropy soustavou plynovodů snížil na 5,7 miliardy metrů krychlových (m3) z 10,2 miliardy m3 ve stejném období roku 2024.
Ruský plyn se teď do Evropy dostává pouze přes Turecko. Ukrajina se rozhodla neprodloužit pětiletou tranzitní dohodu s Moskvou, které vypršela platnost 1. ledna.
Reuters při výpočtech vycházela z údajů evropské plynárenské přepravní skupiny Entsog. Z nich také vyplynulo, že vývoz ruského plynu plynovodem TurkStream klesl minulý měsíc na 41,7 milionu metrů krychlových denně ze 45 m3 denně v březnu. Zhruba ale odpovídá úrovni 41,2 milionu m3 v dubnu 2024.
Gazprom od začátku roku 2023 vlastní měsíční statistiky o celkovém vývozu plynu do Evropy nezveřejňuje. Podle údajů Gazpromu a výpočtů agentury dodalo Rusko v roce 2022 do Evropy různými cestami přibližně 63,8 miliard m3 plynu. V roce 2023 tento objem klesl o 55,6 procenta na 28,3 miliardy m3, ale v roce 2024 se zvýšil na přibližně 32 miliard m3.
Na vrcholu v letech 2018 až 2019 dosahovaly roční toky ruského plynu plynovody do Evropy 175 až 180 miliard m3.
Související články
Slovensko tento rok poslalo Kyjevu len zlomok elektriny. A váha aj nad novou zmluvou: Podmienky sa zmenili
Vzťahy premiéra Roberta Fica s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským sú v posledných mesiacoch napäté. Slovenskému predsed…
Dolár rýchlo padá, v ohrození je aj jeho povesť rezervnej meny. Dusí ho Donald Trump
Americký dolár aktuálne stojí 0,88 eura, ešte na začiatku roka pritom stál 0,98 eura a bol blízko k parite.
Biometan jako záchrana? Studie varuje: V energetickém mixu ho musí být víc
Sdružení Gas Infrastaructure Europe (GIE) zveřejnilo studii, v níž podrobně analyzuje evropskou plynárenskou infrastrukturu. Z ana…
Překvapení. Už i Orbánovo Maďarsko dováží neruský plyn ze západu
Maďarsko se pod vládou premiéra Viktora Orbána prezentuje jako země blízká Rusku. Rosatom bude jižně od Budapešti stavět dva nové…
Slovensko môže doplatiť na Ficovu proruskú politiku. U Trumpa chcú pritlačiť na Putina sekundárnymi clami
Mikloš a Hirman vysvetľujú, ako by sa sekundárne clá na ruské energie dotkli Slovenska. Podľa českého experta na Rusko je však ten…
Kalendář akcí
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.