LEAG na neurčito odkládá zelené vodíkové plány na východě Německa
Německá energetická společnost LEAG, která patří do skupiny EP Group miliardáře Daniela Křetínského, na neurčito odkládá plán vybudovat v Lužici na východě Německa jedno z největších středisek zelené energie v Evropě. Uvedla to dnes agentura Reuters. Firma za důvody označila nepříznivé politické a ekonomické podmínky. Reuters poznamenal, že oznámení přichází týden poté, co společnost ArcelorMittal kvůli vysokým cenám energií upustila od záměru přeměnit dvě německé ocelárny na uhlíkově neutrální.

"Nyní odkládáme plány na produkci vodíku v Boxbergu a zaměřujeme se na jiné technologie výroby, skladování a pružných dodávek elektřiny," cituje Reuters mluvčího firmy LEAG.
Společnost přehodnocení postupu zdůvodnila tím, že politické a ekonomické podmínky se nevyvinuly tak, jak se očekávalo. Poznamenala, že předchozí vláda sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze nakonec nezavedla příslušný zákon, který by sloužil jako klíčová regulační podmínka. Zmíněný zákon by mimo jiné podpořil výstavbu plynových elektráren schopných využívat vodík.
Firma loni v dubnu oznámila, že chce v Boxbergu vybudovat elektrárny budoucnosti, které se zcela obejdou bez fosilních paliv. Jádrem odloženého projektu H2UB Boxberg s modulárně rozšiřitelnými elektrárnami se mají stát velkokapacitní energetická úložiště a vodíkové kapacity.
Na svém webu LEAG zdůrazňuje, že vše bude fungovat na bázi zelené elektřiny a zeleného vodíku. Zelený vodík budou vyrábět podle firmy elektrolyzéry v době velké produkce energie z větru a slunce. Vodík pak firma uskladní přímo na místě, kde ho pak může opět přeměnit na elektřinu či používat k vytápění, v dopravě nebo průmyslu.
V roce 2023 společnost LEAG oznámila, že má ambice do roku 2030 zprovoznit solární a větrná zařízení s kapacitou sedm gigawattů (GW) a investovat miliardu eur ročně po zbytek tohoto desetiletí do rozvoje obnovitelných zdrojů. Už o rok dříve podnik oznámil plány na vybudování solárního parku o výkonu 1000 megawattů (MW), což odpovídá energii vyrobené jadernou elektrárnou schopnou zásobovat zhruba dva miliony domácností.
Německo poslední tři jaderné elektrárny odpojilo od sítě v roce 2023 a do roku 2038 chce ukončit i výrobu elektřiny z uhlí. V Boxbergu nadále fungují dva hnědouhelné 500megawattové bloky. U nich se předpokládá, že budou elektřinu vyrábět do roku 2029, píše Reuters.
Související články
V Litoměřicích začnou vědci v areálu kasáren na podzim hloubit mělké vrty
V areálu bývalých kasáren v Litoměřicích začnou vědci na podzim hloubit mělké vrty. Některé z nich budou dodávat energii, další bu…
Okupovaná část Záporožské oblasti je z velké části bez proudu a dodávek vody
Okupovaná část ukrajinské Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny se potýká s rozsáhlými výpadky dodávek elektřiny a vody. Systém záso…
Ústecká parkoviště do budoucna zřejmě doplní nabíjecí stanice pro elektromobily
Parkovací plochy na sídlištích i placená parkoviště a stání v Ústí nad Labem v majetku města by mohly do budoucna doplnit nabíjecí…
Rafinérie v Litvínově funguje po týdnu od odstávky na 40 procent kapacity
Rafinérie v Litvínově funguje po týdnu od odstavení provozu kvůli výpadku elektřiny na 40 procent své kapacity. Výpadek víc zasáhl…
ČEZ zrekonstruuje horkovodní kotel v Třeboradicích k výrobě teplé vody pro Prahu
Energetická společnost ČEZ zrekonstruuje horkovodní kotel v Třeboradicích, v němž bude vyrábět teplou vodu pro část Prahy. Kotel b…
Kalendář akcí
Mezinárodní konference energetika a životní prostředí
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Agregace a flexibilita 2025
Energofórum 2025
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.