Analytici: Blackout ukázal citlivost energetické soustavy, nutné jsou investice
Dnešní rozsáhlý výpadek elektřiny v části České republiky ukázal citlivost energetické soustavy na výkyvy ve výrobě a spotřebě, zvláště pak v létě. Riziko podobných výpadků navíc v poslední době stoupá, důležité jsou proto investice do dalšího posilování sítí. Vyplývá to z komentářů analytiků pro ČTK.

Dnes kolem poledne postihly velkou část České republiky rozsáhlé výpadky elektřiny. Bez proudu byly například části Prahy, Středočeského, Libereckého a Ústeckého kraje a také východ Čech. Podle provozovatele přenosové soustavy ČEPS výpadek postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich nyní opět funguje. Celkem je těchto rozvoden v Česku kolem 44.
Podle Jana Palaščáka ze společnosti Amper problémy vznikly zejména z mechanických příčin pádem vodiče. Naopak přetížení soustavy kvůli výrobě ze solárů je podle něj nepravděpodobné. Podle dat Amper Meteo vyráběly soláry přes dnešní dopoledne jen o málo více, než se čekalo, načež kolem poledne došlo kvůli oblačnosti na Moravě k výraznějšímu poklesu dodávek do sítě. "Naměřené hodnoty výroby z fotovoltaických elektráren tedy nebyly natolik mimořádné, aby vedly k tak výraznému rozkolísání přenosové soustavy," uvedl Palaščák. Odmítl přitom, že by šlo o klasický blackout.
Na zranitelnost centralizované sítě vůči náhlým technickým poruchám upozornil také energetický expert a portfolio manažer Wood & Company Václav Kůla. Nešlo totiž o nedostatek výkonu ani problémy s obnovitelnému zdroji, ale o technické problémy na přenosovém vedení. "Česká soustava je robustní, ale čelí rostoucím nárokům: stárnoucí vedení, přeshraniční výměny i proměnlivý charakter spotřeby kladou vyšší nároky na flexibilitu a řízení," řekl Kůla. Budoucnost sítě podle něj bude stát na digitalizaci, rychlejší adaptaci a aktivní roli všech účastníků trhu.
Dnešní rozsáhlý výpadek elektřiny ukázal podle investičního ředitele fondu ARETE Energy Transition Martina Pacovského citlivost energetické soustavy na výkyvy ve výrobě, spotřebě i distribuci elektřiny. "Letní měsíce sice působí klidněji, ale právě tato zdánlivá pohoda skrývá citlivou nerovnováhu mezi výrobou elektřiny a spotřebou. V létě totiž spotřeba vůbec není rovnoměrně rozložená. Zatímco některé domácnosti zejí prázdnotou, protože jejich obyvatelé odjeli na dovolenou, jiné jedou na plný výkon kvůli klimatizacím, bazénům nebo domácím kancelářím. Do toho vstupují i rozdíly ve výrobě. Fotovoltaické elektrárny mohou v létě dodávat do sítě velké přebytky, zatímco v zimě jejich výkon klesá klidně na desetinu," popsal Pacovský.
Dnešní události zatím nejsou podle Pacovského alarmující. Jde ale podle něj o silné upozornění, že je potřeba věnovat větší pozornost záložním zdrojům, flexibilnímu řízení sítí a důkladnějšímu plánování. Zdůraznil také nutnost investic do sítí.
Obchodní ředitel energetické skupiny UCED Václav Skoblík v souvislosti s tzv. blackoutem připomněl další plány na rozšiřování solárních a větrných elektráren, které podle něj jistotu spolehlivosti sítě v jejím současném stavu významně snižují. "Když si uvědomíme, že spotřeba ČR je v létě 5000 MW a soláry vyrábí 20.000 MW, něco zjevně nesedí," podotkl. Riziko výpadků elektřiny tak podle Skoblíka postupně stoupá. Jako klíčovou proto vidí vedle údržby technického stavu sítě také potřebu posilovat její odolnost - například pomocí lokálních zdrojů, bateriových úložišť nebo chytrého řízení spotřeby.
Podle analytika Capitalinked.com Radima Dohnala je Česko na podobné situace připraveno, ať už pro předcházení blackoutu nebo jeho následné řešení. Prostor ke zlepšení ale podle něj stále je a vidí jej v dalších investicích do sítí.
Rozsáhlý výpadek proudu ukazuje podle Martina Hausenblase z Institutu Puls potřebu integrovaného středoevropského energetického trhu. "Díky přeshraničnímu proudění elektřiny by se síť stala odolnější. Česko má nejlepší pozici stát se evropským energetickým superkonektorem díky své poloze," uvedl. K tomu je podle Hauseblase potřeba investovat do přeshraničního vedení elektřiny.
Podle společnosti Electree výpadek ukázal zranitelnost soustavy v momentu, kdy selže kritická infrastruktura. Podle firmy by se při rozvoji soustavy měl klást důraz na inteligentní a flexibilní technologie v soustavě.
Související články
Rafinérie v Litvínově zahájila kroky k obnově výroby, Spolchemie je k provozu
Rafinérie v Litvínově po pátečním několikahodinovém výpadku elektřiny zahájila kroky k obnově výroby. V noci se povedlo zprovoznit…
Sev.en plánuje ve Chvaleticích a Kladně bateriová úložiště za miliardu korun
Skupina Sev.en Česká energie Pavla Tykače plánuje ve Chvaleticích na Pardubicku a v Kladně vybudovat velká bateriová úložiště elek…
Dnešní výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel
Velkou část Česka dnes na několik hodin postihl masivní výpadek elektrického proudu, který způsobila technická závada na kabelu. B…
Rusko oznámilo, že obnovilo dodávky elektřiny do Záporožské jaderné elektrárny
Dodávky elektřiny do ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny byly obnoveny. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním n…
V chemičce v Litvínově kontrolují po výpadku elektřiny výrobní jednotky
Zaměstnanci v chemičce v Litvínově na Mostecku kontrolují po výpadku elektřiny energetické a výrobní jednotky a připravují se na u…
Kalendář akcí
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Podzimní plynárenská konference
Dny kogenerace 2025
PRO-ENERGY CON 2025
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.