Modernizace vedení, které způsobilo páteční výpadek, vyjde na 1,7 mld. korun
Modernizace vedení V411, u nějž přetržení kabelu v Ústeckém kraji vedlo k pátečnímu rozsáhlému výpadku elektřiny v Česku, začne v příštím roce. Výstavba nového zdvojeného vedení vysokého napětí, která byla plánována ještě před touto událostí, by měla vyjít přibližně na 1,7 miliardy korun. Hotovo má být v květnu 2027. ČTK to řekl mluvčí státního provozovatele přenosové soustavy ČEPS Lukáš Hrabal.

Připomněl, že vedení je využíváno pro vývod vysokých výkonů z elektráren a pro přenos elektřiny na dlouhé úseky.
Velkou část ČR v pátek na několik hodin postihl masivní výpadek elektrického proudu, který způsobil přetržený kabel. Hlavní mechanickou příčinou bylo podle ČEPS roztržení fázového vodiče, tedy kabelu, který přenáší elektřinu mezi elektrárnami a rozvodnami. To vyřadilo z provozu právě páteřní linku V411. Další poruchy na tuzemské soustavě následovaly. Bez elektřiny se ocitl podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) asi milion odběratelů.
Podle ČEPS nepůjde jen o obyčejnou opravu nebo modernizaci stávající techniky na vedení, ale o výstavbu zcela nového zdvojeného vedení. Projekt firma začala připravovat v roce 2016, a to včetně plného povolovacího procesu se všemi jeho fázemi, jako jsou například EIA, tedy posouzení vlivu na životní prostředí, územní plánování a další povolovací povinnosti.
"Tento proces běžně trvá deset až 12 let. ČEPS navíc těchto investičních akcí plánuje a realizuje celou řadu a musí je koordinovat tak, aby nedostupnost modernizovaných vedení neohrozila bezpečný a spolehlivý proces přenosové soustavy. Koordinace musí proběhnout rovněž s provozovateli přenosových soustav sousedních států," popsal státní podnik.
Práce by měly začít v květnu příštího roku. Trvat by měly zhruba rok. ČEPS by v příštích měsících měl vybrat zhotovitele projektu, podpis smlouvy s vybraným uchazečem pak chce podle Hrabala stihnout do konce letošního roku.
ČEPS dlouhodobě upozorňuje, že v příštích letech bude nutné do rozvoje a modernizace přenosové soustavy masivně investovat. V současnosti podnik investuje do posílení kapacity vedení a sítí kolem deseti miliard korun ročně.
Přesnou příčinu pátečních technických problémů nyní ČEPS zkoumá. Kromě provozovatele přenosové soustavy ČEPS a distributorů se do vyšetřování zapojí také další experti, například z Asociace provozovatelů přenosových soustav v Evropě (ENTSO-E) nebo odborníci na posouzení konkrétní techniky. Poruchu na fázovém vodiči opravili energetici podle ČEPS v pátek večer.
Související články
ERÚ příští týden uvede, jaké kroky při vyšetřování výpadku chystá
Energetický regulační úřad (ERÚ) příští týden upřesní, jaké kroky chystá v prošetřování rozsáhlého výpadku elektřiny, který část Č…
Vlček se v Koreji sešel s premiérem, jednali mimo jiné o elektrárně Dukovany
Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček svou asijskou cestu zakončil v Soulu jednáním s novým premiérem Jižní Koreje Kim Min-seokem…
Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
Za stavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Dukovany zaplatí stát korejské firmě KHNP 407 miliard korun a za dodávky jaderného paliva…
Na Plzeňsku se rodí obří solární elektrárna s bateriovým úložištěm
V Horní Bříze na Plzeňsku roste solární elektrárna s obřím bateriovým úložištěm. Projekt vzniká na území bývalé keramické továrny,…
Geotermálny vrt Kežmarku na účinné vykurovanie nestačí, plánujú ďalšie investície
Energetický potenciál zaostal za očakávaniami, pomôcť majú ďalšie technológie na výrobu tepla. Mesto zvažuje, že znovu vstúpi do f…
Kalendář akcí
Mezinárodní konference energetika a životní prostředí
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Agregace a flexibilita 2025
Energofórum 2025
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.