Nejvýznamnější uhelný region v Číně plánuje zvýšit produkci ropy z uhlí
Čínská autonomní oblast Vnitřní Mongolsko plánuje vybudovat největší základnu v zemi pro přeměnu uhlí na ropu, plyn a chemické produkty. Cílem je snížit závislost na dovozu a posílit energetickou bezpečnost, jejíž význam se zvýšil i kvůli konfliktu na Blízkém východě. Uvedla to dnes agentura Reuters.
Vnitřní Mongolsko je v Číně nejvýznamnějším regionem z hlediska produkce uhlí a zároveň největším producentem obnovitelné energie. Představuje tak příklad složité energetické transformace – na jedné straně je Čína závislá na dovozu ropy, na straně druhé disponuje relativním nadbytkem uhlí.
Proces přeměny uhlí na ropné produkty je však významným a stále rostoucím zdrojem emisí oxidu uhličitého. To komplikuje plnění klimatických cílů, které vláda v Pekingu naplánovala.
"Rozšiřujeme a posilujeme domácí výrobní kapacity projektů na přeměnu uhlí na ropu, uhlí na plyn a uhlí na chemické produkty, abychom zvýšili soběstačnost země v oblasti ropy a zemního plynu,“ řekl ve čtvrtek na tiskové konferenci Chuang Č'-čchiang, který je druhým nejvýše postaveným představitelem regionu. Další podrobnosti neuvedl.
Přestože jde o odvětví, které se mimo Čínu téměř nevyskytuje, jeho produkce je ve srovnání s obrovským objemem dovážené ropy a zemního plynu stále poměrně malá. Objem plynu, kapalných paliv a chemických látek vyrobených z uhlí v roce 2024 by totiž nahradil jen asi šest procent ropy a zemního plynu, které Čína v daném roce dovezla.
Výroba se ale zvyšuje. V květnu čínské ministerstvo životního prostředí schválilo zkušební projekt za 22,1 miliardy jüanů (přes 68 miliard Kč) ve městě Ordos ve Vnitřním Mongolsku. Zařízení má ročně vyrábět 800.000 tun olefinů z uhlí. Olefiny představují základní surovinu pro výrobu plastů a řady chemických produktů.
Zisky odvětví přeměny uhlí na petrochemické produkty od vypuknutí americko-izraelské války s Íránem výrazně vzrostly. Důvodem je využívání levného domácího uhlí, které těmto podnikům poskytuje konkurenční výhodu proti tradičním petrochemickým výrobcům závislým na dražší ropě jako výchozí surovině.
Chuang přímo neodpověděl na otázky, jak chtějí experti řešit vysoké uhlíkové emise spojené s přeměnou uhlí na ropu, plyn a chemické produkty. Uvedl však, že Vnitřní Mongolsko se snaží vyvažovat využívání svých obrovských zásob uhlí s rozvojem obnovitelných zdrojů energie, jejichž podíl na instalovaném výkonu už v regionu vzrostl na 53 procent.
Vládní dokumenty zároveň počítají s podporou využívání zeleného vodíku v projektech zaměřených na výrobu chemických produktů z uhlí. Zastánci čisté energetiky ale varují, že by tento krok neměl sloužit jako záminka pro další rozšiřování tohoto odvětví.
Podle Chuanga se ve Vnitřním Mongolsku každoročně vytěží 1,25 až 1,28 miliardy tun uhlí, což představuje více než čtvrtinu celkové produkce Číny. Přibližně dvě třetiny této těžby pocházejí z města Ordos, kde vláda buduje nové centrum pro přeměnu uhlí na petrochemické produkty.
Související články
Češi sdílejí třikrát více elektřiny než v loňském roce. Celkový objem překonal hranici 100 GWh
Objem sdílené elektřiny v České republice přesáhl podle Elektroenergetického datového centra (EDC) na jaře 47 GWh. Od března do kv…
V Německu je více než 2,5 milionu bateriových úložišť energie
Kapacita bateriových úložišť energie (BESS) v Německu se blíží 30 gigawatthodinám. Jen v prvním čtvrtletí roku 2026 uvedlo Německo…
Elektrifikácia musí byť ekonomická, nie ideologická, zaznelo na SAPI konferencii
Tvorcovia politík a regulátori by podľa diskutujúcich nemali pristupovať k novým riešeniam čierno-bielo, inak sa oberáme o moderné…
ExxonMobil môže v USA žalovať kubánske štátne podniky v súvislosti s konfiškáciou majetku
Americký ropný koncern ExxonMobil môže na súdoch v USA žalovať kubánske štátne podniky v súvislosti s majetkom, ktorý bol skonfišk…
Ceny ropy klesají, investoři sledují dodávky Hormuzským průlivem
Ceny ropy dnes pokračují v poklesu. V mírových jednáních mezi Spojenými státy a Íránem byl zaznamenán pokrok a investoři sledují d…
Kalendář akcí
Konference Energetika 2026
Jesenná konferencia SPNZ 2026
Dny kogenerace 2026
PRO-ENERGY CON 2026
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.