Čeští vědci zakládají firmu, která bude inovativně přeměňovat metan na metanol
Technologii, která přeměňuje metan na metanol, bude vyvíjet nová spin-off firma vědců z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR. Jeho ředitel Martin Hof podepsal dohodu s evropskou akciovou společností METTOC, SE. Nový postup přeměny chemických látek může mít ekonomický přínos. Ústav o tom informoval v tiskové zprávě.
Metanol je pro chemický průmysl důležitou surovinou a odborníci předpokládají, že jeho potřeba výrazně poroste. Vědci s ním počítají také jako s látkou pro snadné uchovávání a transport takzvané zelené energie. Pokud se podaří převést plynný metan nebo vodík na kapalný metanol, odpadnou negativa spojená se skladováním a převozem těchto plynů, které se mohou využít jako zdroje energie.
Metanol se v současné době průmyslově vyrábí ze syntézního plynu, který vzniká reakcí vody s metanem. Proces vyžaduje vysoké teploty a tlak, což dělá postup energeticky náročný a podle odborníků jej lze využít pouze ve velkém měřítku.
Tým Jiřího Dědečka vyvinul látku, takzvaný katalyzátor, který umožňuje aktivovat kyslík za nízké teploty, za což vědec v roce 2020 získal cenu Česká hlava. Tento aktivovaný kyslík pak umožňuje přímou cestou oxidovat metan na metanol. Produkce metanolu by díky tomu mohla být jednodušší a levnější.
Získat na další fáze vývoje granty bylo pro tým vědců náročné. Proto začali hledat investory. Spolupráci včetně peněz jim nabídl Pavel Muchna z firmy METTOC, SE. Cílem je uvést technologii na trh, pokud se laboratorními testy prokáže komerční potenciál.
"Pracujeme na tom, abychom vyrobili místo modelového katalyzátoru systém, tzv. platformu, která bude dostatečně aktivní a robustní. Jsme velmi blízko k dosažení aktivity katalyzátoru, která garantuje uvedení do komerčního provozu. V první fázi se budeme zaměřovat na oblast flérovacích plynů při těžbě ropy a plynu a konverzi bioplynů do kapaliny – biometanolu. Ultimátním cílem je nabídnout na trh katalyzátor, který částečně nahradí klasickou výrobu metanolu," řekl Dědeček. Ve společnosti METTOC, SE vede technologický vývoj.
Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR má ve společnosti METTOC, SE 30procentní podíl.
Zakládaní spin-off společností a firem je pro Ústav Heyrovského AV ČR jednou z cest, jak dostat objevy a vynálezy do praxe a zároveň získat peníze pro další bádání. METTOC, SE, je druhou takovou firmou vědeckého pracoviště, uvedl ústav. První je SciCare – Innovations, která se zaměřuje na využití fotokatalytických nátěrů při renovaci a ochraně kulturních památek.
Související články
UKEN: Co se mění pro sdílení energie v bytových domech?
Od 1. srpna 2024 začne fungovat Elektroenergetické datové centrum (EDC), které v celém Česku umožní sdílení elektřiny. Speciální z…
Vyčerpali jsme energetickou síť SSSR, přiznalo Rusko. A přišlo o zisk z uhlí
Rusko vyčerpalo energetické kapacity vybudované za éry Sovětského svazu. Prohlásil to ruský ministr energetiky Sergej Civiljov v s…
Kam míří ceny energií? I s fixem nejspíš spotřebitelé zaplatí víc
Elektřina i zemní plyn během letních měsíců nepatrně podražily. S blížící se zimou se dá očekávat, že ceny energií půjdou ještě mí…
Slovenský priemysel podržali automobilky. Napriek poklesu vo výrobe ropných produktov rastie
Priemyselná produkcia v júli 2024 medziročne vzrástla o 5,4 percenta, čo bol najvyšší rast od začiatku roka. Medzimesačne (oproti…
Zemní plyn (NYMEX) - Intradenní výhled 10.9.2024
Preferovaný scénář: Dlouhé (long) pozice nad 1,9800 s cílem na 2,1700 a dále pak až na 2,2100.
Kalendář akcí
H2 Fórum: Na vodíku záleží
ENERGETIKA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ
Konference energetika 2024: DEKARBONIZACE – MÉNĚ RISKU, VÍCE ZISKU!
Webinář ERÚ: Sdílení elektřiny
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.