Plánovaná fotovoltaická elektrárna v Ralsku zatím nemá příslib připojení do sítě

Plánovaná fotovoltaická elektrárna v Ralsku na Českolipsku zatím nezískala přislib připojení do distribuční soustavy. Stavbu zařízení s instalovaným výkonem až 104 megawattů (MW) ale Liberecký kraj teprve připravuje a dosud není rozhodnuto ani o tom, jakým způsobem bude stavbu financovat financovat, řekl dnes ČTK náměstek hejtmana Zbyněk Miklík (Piráti). O projekt s odhadovanými náklady kolem tří miliard korun se v rámci korupční kauzy na libereckém magistrátu zajímá policie.

Plánovaná fotovoltaická elektrárna v Ralsku zatím nemá příslib připojení do sítě

"Realita je taková, že my jsme žádali ČEZ Distribuci o připojení dvakrát, neuspěli jsme ani podruhé. Ale ČEZ Distribuce to vyhodnocuje tak, že v tu chvíli (žádosti) kapacita podle výkonu elektrárny připojení neumožňuje, a proto to zamítá. To ale neznamená, že to v budoucnu nemůže být jinak, ta síť se neustále buduje. Nebo nám mohou vyhovět jen z části toho výkonu, nemusí to být těch 100 MW, co jsme žádali doteď, ale můžeme to rozdělit do etap, což jsou další varianty, které budeme pravděpodobně zkoušet," doplnil Miklík.

Solární elektrárnu plánuje kraj na letišti v bývalém vojenském prostoru Ralsko, o projekt se zajímá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). V souvislosti s korupční kauzou na libereckém magistrátu policie obvinila osm lidí, dva skončili ve vazbě. Jedna větev vyšetřování se týká Libereckého kraje, obviněn ale zatím nikdo nebyl. Podle regionálního serveru Náš Liberec jde o podezření z korupce právě v souvislosti s plánovanou stavbou elektrárny. To Miklík odmítá, projekt je v přípravě a kraj by podle něj mohl být těžko víc transparentní.

Liberecký kraj pracuje na přípravě projektu poslední dva roky, studii využití letiště zpracovala Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, minimální navržená varianta počítá s instalovaným výkonem 67 MW, ta největší 104 MW. Po diskuzích a úpravách projektu je možné podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) projekt solární elektrárny uskutečnit a umožnit zároveň využití části plochy pro rekreační létání a další aktivity.

Loni na podzim zahájila pro kraj advokátní kancelář MT Legal k projektu předběžné tržní konzultace, do nichž se přihlásilo pět firem, do dalšího kola postoupily čtyři. Závěry zatím k dispozici nejsou. Teprve na jejich základě bude podle Půty krajské zastupitelstvo rozhodovat, jakým způsobem bude dál postupovat - zda do projektu kraj půjde jako samostatný investor, nebo se může spojit ve společném podniku s nějakou firmou, která v oblasti fotovoltaiky podniká, případně může jít cestou investice soukromé firmy, jež by pak kraji odváděla část zisků.

Areál v Ralsku o rozloze 300 hektarů převzal kraj v roce 2007 od státu. Letiště naposledy využívala sovětská armáda, která ho opustila v roce 1991, od té doby na zhruba 2,5 kilometru dlouhé ranveji přistávají jen malá sportovní letadla. Plocha se podle vedení Libereckého kraje nabízí k energetickému využití, první záměry na zastavění letištní plochy solárními panely se objevily už před 15 lety, v době, kdy podobné projekty zažívaly boom díky vysokým výkupním cenám elektřiny. Tehdy se však záměr neuskutečnil.

V bývalém vojenském prostoru není plánovaná solární elektrárna prvním podobným projektem. Velká elektrárna s instalovaným výkonem bezmála 56 megawattů (MW) vyrostla už v roce 2010 v pěti lokalitách v oblasti Ralska a Mimoně a dnes ji provozuje skupina ČEZ. Podle firmy jde v Česku o jednu z nejvhodnějších lokalit pro výroby elektřiny ze slunečního záření. Instalovaný výkon elektrárny představuje skoro polovinu instalovaného výkonu všech solárních elektráren v Libereckém kraji, který na konci loňského roku dosáhl 113,9 MW.

Související články

Polský operátor oznámil závadu a únik ropy na severní větvi ropovodu Družba

Polský provozovatel ropovodů PERN dnes informoval o závadě na severní větvi ropovodu Družba, ze které začala unikat ropa. Na místo…

Plošná pomoc s cenami plynu by stála približne 280 miliónov eur, tvrdí ministerka Saková

Ide o predbežné odhady, ktoré budú spresnené po očakávanom pondelkovom zverejnení cien komodity Úradom pre reguláciu sieťových odv…

Výbuch poničil kanál přivádějící vodu k elektrárnám v Kosovu, to obviňuje Srbsko

Priština 30. listopadu (ČTK) - Policie v Kosovu zatkla osm lidí v souvislosti s explozí, která v pátek večer poškodila kanál přivá…

Slovenský ministr vnitra vyjádřil obavy z teroristického útoku na ropovod

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok dal dnes najevo obavy z teroristického útoku na ropovod na východě Slovenska. Bezpečnos…

Kalendář akcí

Energetický management pro města a obce

21. 01. 2025 - 22. 01. 2025
Praha, hotel Artemis a online
Tradiční konference určená pro energetické manažery a vedení měst a obcí obcí a všechny další, kteří se zabývají komunální energetikou.

AMPER 2025

18. 03. 2025 - 20. 03. 2025
Brněnské výstaviště
Rádi bychom vás pozvali na AMPER 2025, nejvýznamnější mezinárodní veletrh zaměřený na elektrotechniku, elektroniku, energetiku, automatizaci, komunika...

Hydrogen days 2025

19. 03. 2025 09:00 - 21. 03. 2025 17:00
Praha
Experti z celého světa, kteří se zabývají vodíkovými technologiemi, a to od základního výzkumu a tvorbu praktických vodíkových aplikací, přes výrobu,...

24. energetický kongres ČR

01. 04. 2025
Hotel Grand Majestic Plaza, Praha

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

86122
Počet publikovaných novinek
2092
Počet publikovaných akcí
1124
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika