Ropné a plynárenské firmy v Norsku plánují rekordní investice, ukázal průzkum
Ropné a plynárenské firmy v Norsku na letošní rok plánují investice v rekordním objemu 246,9 miliardy norských korun (534 miliard Kč). Ukázal to průzkum, o kterém dnes informoval norský statistický úřad. Na vysokých úrovních by investice měly zůstat i v příštím roce, zejména díky novým nalezištím a také vinou nákladové inflace. Norsko je hlavním dodavatelem ropy a plynu do zemí Evropské unie.

Těžba ropy a plynu představuje největší odvětví norské ekonomiky. Na rekordu byly investice v roce 2014, kdy činily 224 miliard norských korun. Nynější odhad na letošní rok je vyšší než v únoru, kdy průzkum hovořil o investicích za 243,6 miliardy norských korun.
Předběžné odhady investic do ropy a zemního plynu na příští rok ukazují na částku 215,8 miliardy norských korun. I toto je více, než činil únorový odhad, který uváděl 205 miliard norských korun. Předpovědi se obvykle zvyšují s tím, jak firmy postupně potvrzují plány výdajů na další rok.
"Úprava směrem nahoru pro rok 2025 je výsledkem vyšších odhadů v kategoriích rozvoj polí a průzkum," uvedl statistický úřad. Zároveň upozornil, že zatímco původní odhad na rok 2025 by mohl naznačovat další rok silného růstu investic, konečný výsledek může vykazovat pomalejší trend, jak se bude zmírňovat nákladová inflace a stabilizuje se kurz norské měny.
"Navíc v příštím roce bude méně prací na rozvoji polí, které přispějí pouze k relativně mírnému zvýšení odhadů na rok 2025," uvádí statistický úřad.
Norská energetická společnost Equinor minulý týden oznámila, že investuje spolu se svými obchodními partnery více než 12 miliard norských korun (25,9 miliardy Kč) do rozšíření těžby v poli Troll. Projekt se nachází v Severním moři a je největším plynovým polem v Evropě. Norsko je už teď největším evropským dodavatelem zemního plynu. Jeho pozici na evropském trhu podpořila i válka na Ukrajině, po jejímž zahájení v únoru 2022 začala Evropská unie odmítat levné energie z Ruska.
Související články
Ceny ropy na počátku nového týdne kvůli obavám o vývoj poptávky klesají
Ceny ropy na počátku nového týdne klesají. Mohou za to obavy o další vývoj poptávky kvůli obchodní válce mezi Spojenými státy a Čí…
ČEPS: Česko žádné mimořádnosti v síti dnes nezaznamenalo, funguje standardně
Česká republika žádnou mimořádnou situaci v energetické síti dnes nezaznamenala, tuzemská přenosová soustava funguje ve standardní…
Experti: Riziko blackoutu je v Česku nízké, tuzemská síť je silná
Masivní výpadek proudu ve Španělsku a Portugalsku je podle expertů výjimečná událost v evropské energetice. V Česku je riziko podo…
Na odmietnutie spracovania údajov pre energopomoc ostávajú tri dni
Od mája začína ministerstvo hospodárstva zbierať údaje o príjmoch a spotrebe energií domácností. Minister financií povedal, že ná…
Litvínovská rafinérie Orlen Unipetrol začala zpracovávat ropu ze západu
Společnost Orlen Unipetrol začala dnes ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně jen ropu dovezenou ze západu rozšířeným i…
Kalendář akcí
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.