Editorial 2/24
Jak obstát na energetických hřištích Když se v květnu valná většina české veřejnosti na pár dní semkla kolem výjimečného výkonu domácího reprezentačního hokejového týmu, řada politiků nezmeškala příležitost pokusit se velebnými prohlášeními stvrdit iluzi celonárodní sounáležitosti a představu, že úspěšná mistrovská klání mohou významně uklidnit rozvířené vody tuzemské politiky. Již začátkem června však zintenzivňující se kampaň před volbami do europarlamentu ukázala, že podobné výroky nebyly ničím jiným než zbožným přáním – byť evropskými volbami žije ve srovnání s hokejovým mistrovstvím zanedbatelná menšina populace.

I tak eurovolby dokázaly vyvolat nemalé emoce, a to do velké míry kvůli tematizaci evropské energetické a klimatické politiky, které je na našich politických a mediálních scénách mnohdy přisouzen příběh o „bruselském diktátu“ a evropských zelených šílencích. A to přesto, že neexistuje evropská legislativa, jež by nebyla odsouhlasena kromě Evropské komise také přímo voleným europarlamentem a Radou složenou z ministrů národních vlád. To sice samo o sobě neznamená, že EU nemůže trpět demokratickým deficitem (na toto téma byl ostatně popsán nespočet stran) a že plošné evropské strategie a politiky nevyvolávají i pochopitelný odpor v těch členských státech, které si v daném případě vytáhly kratší sirku a nedokázaly na evropské úrovni beze zbytku prosadit svůj národní zájem.
Avšak zatímco jedno politické uskupení volá pomalu po návratu do doby, v níž negativní environmentální a klimatické následky závislosti na fosilních palivech byly většinově vnímány jako nešťastná náhoda spíš než kauzální souvislost, a druhé zase vychází z utopických představ o politické únosnosti rozsáhlé redistribuce bohatství a překotných ekonomických změn, mimo politické kampaně se ping pongu mezi těmito dvěma extrémy věnuje málokdo.
Konkrétně v energetickém sektoru (na rozdíl od zpolitizovaných debat o něm) panuje pragmatismus: o mantinelech jeho totální transformace je víceméně rozhodnuto, nyní zbývá pokusit se v jejich mezích vstřelit více gólů, než kolik jich obdržíme. „Zeitgeist” oboru tak snad nejlépe vystihují slova Jaroslava Kubince na letošním Česko-slovenském energetickém fóru v Karlových Varech: až proběhne odstavení výroby elektřiny z uhlí, „nebudeme za neho plakať, lebo by nám to nepomohlo“. Místo toho musíme vymýšlet další a další kombinace, z nichž snad alespoň některé vyústí v branku.
Druhé letošní vydání našeho magazínu tuto realitu reflektuje. V rozhovoru se Štěpánem Vizim a textu na téma Antverpské deklarace evropského byznysu se nejprve věnujeme právě současným mantinelům a iniciativám usilujícím o jejich posouvání. Zbytkem čísla se pak vinou vhledy do činností těch aktérů, kteří se nesnaží upravit rozměry hřiště, nýbrž podat nejlepší možný výkon v daných podmínkách. Pozornost si zaslouží například proaktivní přístup společností Delta Green a ČEPS, které z domácností vybavených fotovoltaickými panely a jejich chytrým řízením utváří nový základní stavební blok služeb výkonové rovnováhy. Na roli aktivních zákazníků v budoucí elektroenergetické soustavě se v rozhovoru ptáme také Stanislava Votruby ze společnosti PREdistribuce. Ekonomický pohled na nejvýhodnější podobu českého energetického mixu pak představuje text Petry Duškové a Miroslava Vítka z Elektrotechnické fakulty pražského ČVUT.
Toto i další inspirativní čtení popisující umné kličky a kombinace, které předvádějí aktéři české a slovenské energetiky (i bez řevnivé podpory vyprodaných tribun) na Vás čeká v nejnovějším čísle magazínu PRO-ENERGY.
Aktuální vydání je zároveň posledním vypracovaným pod dohledem otce našeho čtvrtletníku, Martina Havla, který za sedmnáct let vybudoval nevídaně dlouhověkou a obsahově různorodou mediální stálici české energetiky. Martine, to je obdivuhodný výkon. Děkujeme.
Na jeho šéfredaktorskou práci od druhé poloviny roku naváže Matyáš Urban, absolvent univerzity v Cambridge v oboru veřejné správy životního prostředí, jehož příspěvky dlouhodobě nacházíte na těchto stránkách a který se pokusí dlouholetou tradici našeho magazínu obohatit novými zdroji tak, jak to pozorujeme všude kolem nás.
Avšak nepředbíhejme: než přijde řada na budoucnost, právě teď už na Vás čekají desítky stran nabitých energetikou posledních měsíců.
Příjemné čtení přeje
Mgr. Jan Fischer
Jednatel
Energy-HUB
Tomáš Brejcha
Související články
Pragmatický Írán, optimistický Trump a zaražený Izrael. Jak jaderná dohoda může zamíchat kartami na Blízkém východě?
Nová jaderná dohoda USA–Írán se podle amerického prezidenta Donalda Trumpa blíží a optimismus zní také z Teheránu, který s omezení…
Náhradní řešení. Orlen Unipetrol chystá převod 60 let staré teplárny z uhlí na plyn
Jak vyrobit elektřinu a teplo pro litvínovskou rafinerii? Orlen Unipetrol potřebuje nutně nahradit dožívající uhelnou teplárnu. Dl…
Mohou se odříznout od ruského plynu a ropy. Děkujeme, nechceme – vzkazují Slováci a Maďaři
Přetrvávající závislost Maďarska a Slovenska na dovozu ruských energetických surovin, zejména ropy a plynu, podkopává sankce Evrop…
Summit BNEF: Španělský blackout, Trump, AI a budoucnost "čisté" energie
Hrozby pro probíhající transformaci globální energetiky jsou dnes různorodé, počínaje cly a nestabilitou trhů a konče vzestupem um…
Deutsche Bank: Energetická politika nové vlády je více přizpůsobená realitě
Energetická politika nové německé vlády, která hledá optimální řešení z pohledu nákladů, bezpečnosti dodávek a ochrany klimatu, je…
Kalendář akcí
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Solární energie a akumulace v ČR
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
Nekonvenční zdroje elektrické energie
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.