Řídící centrum pro komunitní energetiku EDC hledá dodavatele IT za 1,75 mld. Kč
Elektroenergetické datové centrum (EDC), které bude hlavním řídicím centrem pro fungování komunitní energetiky v Česku, začalo hledat dodavatele IT systému a dalších souvisejících služeb. Vypsalo k tomu veřejnou zakázku s předpokládanou hodnotou 1,75 miliardy korun bez daně. ČTK o tom dnes informovalo EDC.

"V EDC budeme soustřeďovat veškeré informace o výrobě a spotřebě elektřiny na úrovni domácností i velkých firem, o tocích elektřiny či o jejím sdílení. V této souvislosti bude zapotřebí vyměňovat, zpracovávat, třídit, ukládat a zpřístupňovat ohromné množství dat. Právě to bude muset zvládnout nový informační systém, jehož návrh, vývoj, testování a nasazení nyní poptáváme,“ uvedl předseda představenstva EDC Petr Kusý.
O získání zakázky rozhodne podle centra nejen nabízená cena, ale také schopnost garantovat termín realizace a zkušenost týmu dodavatele. Ucházet se o ni mohou podle podmínek soutěže firmy, jejichž roční obrat přesáhl v každém z předchozích třech roků 800 milionů korun bez daně. Vyloučeni jsou ze soutěže například dodavatelé, na něž se vztahují sankce EU spojené s ruskou agresí na Ukrajině.
"Kromě vytvoření a nasazení IT systému do 14 měsíců od podpisu smlouvy o dílo by měl vybraný dodavatel po stejnou dobu poskytovat služby systémové integrace. Součástí zakázky je dále aplikační podpora a rozvoj informačního systému EDC po dobu 11 měsíců a poskytování služeb infrastruktury po dobu pěti let," popsal Kusý.
EDC bude poskytovat vyhodnocování sdílení elektřiny mezi aktivními zákazníky. Bude tedy přijímat od provozovatelů distribučních soustav naměřená data z průběhového měření. Z těchto dat bude EDC na denní bázi vyhodnocovat sdílení elektřiny a výstupy bude poskytovat operátorovi trhu OTE, provozovatelům distribučních soustav a dalším subjektům.
Spuštění EDC se plánuje ve dvou etapách. V první fázi začne IT systém pracovat od letošního léta, kdy také začne sdílení elektřiny v rámci komunitní energetiky a vzniknou energetická společenství. S plným provozem se počítá od poloviny roku 2026, kdy se jeho funkce rozšíří do dalších oblastí nové energetiky, jako jsou akumulace, flexibilita nebo agregace.
Vznik energetických komunit v Česku zavedla loňská novela energetického zákona. V energetických společenstvích bude možné prostřednictvím distribuční sítě sdílet místně vyrobenou elektřinu. Novela umožňuje také sdílení vlastní vyrobené elektřiny na jiném předávacím místě, například z chalupy do bytu.
Související články
Solární energie a akumulace v ČR 2025: Budúcnosť solárnej energetiky a prelomové riešenia na konferencii v Prahe
Deväť rokov odborných diskusií, nových riešení a technologického pokroku. Konferencia Solární energie a akumulace v ČR 2025 sa sta…
Ministryně hospodářství vyloučila, že by se Německo vrátilo k jaderné energetice
Nová německá ministryně hospodářství a energetiky Katherina Reicheová dnes vyloučila, že by se Německo mohlo vrátit k výrobě elekt…
Průmyslové firmy v Dánsku žádají vládu o přehodnocení slabých vodíkových kvót
Průmyslová asociace Hydrogen Denmark a někteří její členové kritizují legislativní návrh zavádějící do dánské legislativy cíle EU…
Hlasujte o vítězích soutěže Evropská cena za udržitelnou energii (EUSEW Awards 2025)
Veřejné hlasování o nejlepších evropských projektech a lídrech v oblasti čisté energie je nyní otevřeno. Ve třech kategoriích (Ino…
Společnost CATL uvádí na trh TENER, první 9MWh ultra velkokapacitní řešení skladování energie na světě
Mnichov 8. května 2025 (PROTEXT/PRNewswire) - Přelomová inovace spojuje vysokou kapacitu s flexibilní přepravou a nově stanovuje v…
Kalendář akcí
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Solární energie a akumulace v ČR
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.