Jaderná elektrárna Temelín modernizuje velíny, hotový má ten v prvním bloku
Jaderná elektrárna Temelín (JETE) modernizuje velíny. Důvodem je snížení hluku vzduchotechniky a vytvoření příjemnějšího prostředí pro operátory. Aktuálně mají technici hotový velín prvního bloku, na druhém pracují a hotovo by mělo být v září. Úprava jednoho velínu vyjde na nižší desítky miliónů korun, informoval dnes mluvčí elektrárny Marek Sviták.

V obou velínech, kterým se také říká blokové dozorny, odborníci zaizolují potrubí vzduchotechniky, nainstalují speciální akustický panel za operátory, zmodernizují osvětlení, ale také vymění nábytek nebo koberec. „Má to nejen estetický význam, ale i praktický význam. Operátům jsme chtěli vytvořit klidnější prostředí, především pak snížit zvukové efekty vzduchotechniky. A to se díky úpravám povedlo,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.
Každý ze dvou bloků má svůj vlastní velín. Čtyři operátoři se zde střídají v osmihodinových směnách. Dohlíží na správné fungování automatických řídicích systémů. Ručně by zasahovali, pokud by řídicí systém nezareagoval podle očekávání. A platí to i naopak. V případě chyby operátora by zasáhl řídicí systém. Práci ve velínu předchází technická vysoká škola a další dvouletá příprava už přímo ve společnosti ČEZ zakončená několika zkouškami.
Podle energetiků jsou úpravy na velínech náročné, protože se dělají za provozu. Během odstávky reaktoru mají totiž operátoři mnohem víc práce než za provozu, musí zařízení zajistit tak, aby na něm mohli další technici provádět kontroly, údržby nebo modernizace. Během provozu pak operátoři především kontrolují parametry, popsal Sviták.
ČEZ letos investuje do JETE 4,1 miliardy korun. Jde o 220 investičních akcí především z oblastí, jako je bezpečnost, efektivita a ekologie. Z toho dělají technici 134 investičních akcí během odstávek. Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 6,9 terawatthodin elektřiny.
Související články
Ukrajina zveřejnila text dohody s USA
Ukrajinská vláda zveřejnila text dohody mezi Spojenými státy a Ukrajinou o vzniku společného investičního fondu obnovy, který posk…
WSJ: Těžba surovin může být na Ukrajině obtížná
Rozvoj rozsáhlých ukrajinských zdrojů bude vyžadovat obrovské investice a mnohé z regionů, ve kterých se tyto zdroje nacházejí, js…
Spojené státy a Ukrajina podepsaly dohodu o nerostném bohatství
Spojené státy a Ukrajina podepsaly dohodu o vytvoření americko-ukrajinského rekonstrukčního investičního fondu, oznámilo ve středu…
Rusko je ochotno jednat s USA o Záporožské jaderné elektrárně, řekl šéf Rosatomu
Rusko je ochotno v rámci urovnání konfliktu na Ukrajině posoudit se Spojenými státy jejich přítomnost v okupované Záporožské jader…
Stát převezme od ČEZ většinu firmy EDU II, smlouva s KHNP se podepíše 7. května
Praha 30. dubna (ČTK) - Vláda dnes schválila způsob financování stavby dvou nových jaderných bloků v Dukovanech formou státní půjč…
Kalendář akcí
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.