ČR podle asociace nedostatečně rychle renovuje a zatepluje budovy
Česko podle asociace Centra pasivního domu nedostatečně rychle renovuje a zatepluje budovy. Přístup státu k renovacím není koncepční a podle centra je nutné aktualizovat národní strategii renovací budov. Vhodné by bylo například rozšířit možnost výhodných úvěrů pro domácnosti a zřídit bezplatné poradenství. Centrum pasivního domu to uvedlo v komentáři, který má ČTK k dispozici. Dotace na částečné nebo komplexní zateplení lze v ČR čerpat z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) provozovaném ministerstvem životního prostředí (MŽP).

Dále by se podle asociace měly například více podpořit předprojektové přípravy bez nutnosti závazku investice, nalézt nástroje pro podporu sociálně slabých domácností a zajistit dlouhodobá informační kampaň. Podle konzultanta energetických úspor z Centra pasivního domu Michala Čejky lidé renovují neefektivně po částech a často se upínají spíše k rychlým opatřením. Stát by pak měl jít příkladem a zaměřit se na kvalitní renovace vlastních budov, jako jsou úřady, nemocnice a školy.
Standardní program NZÚ podporuje všechny kategorie zateplování. Je tedy možné žádat o dotaci i na základní či dílčí zateplení. Čerpat mohou majitelé rodinných domů, ale i některých bytových domů. Cílem programu NZÚ Light je podle MŽP okamžitá finanční podpora pro seniory a domácnosti s nižšími příjmy na rychlé a jednoduché zateplení domů. Ve srovnání s klasickou verzí programu se peníze vyplácejí předem.
Na komplexní zateplení je možné žádat o dotaci přes program Oprav dům po babičce. Získat lze z něj od některých bank výhodnější, maximálně 3,5procentní úvěr, nebo až jeden milion korun. U menších rekonstrukcí lze zažádat maximálně o 150.000 korun. Dotace ale nesmí přesáhnout více než polovinu realizačních výdajů.
Některá média dříve upozorňovala, že o Oprav dům po babičce není takový zájem jako o jiné podprogramy NZÚ. MŽP na jaře rozhodlo některé podmínky změnit. Z Oprav dům po babičce mohli začít nově žádat lidé, kteří vlastnili také další nemovitost a naopak o NZÚ Light, o který byl větší zájem, mohou nyní čerpat jen lidé s jednou nemovitostí určenou k bydlení, kromě těch určených k rekreaci.
NZÚ funguje v ČR 15 let. Za tu dobu v programu MŽP schválilo 412.000 žádostí za více než 91 miliard korun, v podprogramu Light pak 86.000 žádostí za víc než deset miliard Kč. O dotaci z programu Oprav dům po babičce si zatím zažádalo 5600 lidí, a to o celkem zhruba 5,5 miliardy korun.
Pomalu a neefektivně nerenovuje budovy pouze ČR, ale podle analýzy think-tanku Buildings Performance Institute Europe, která hodnotí stav dekarbonizace evropských budov, celá Evropská unie. Evropské stavebnictví podle analýzy neplní sociální, ekonomické ani klimatické cíle. Využívání energie v budovách od roku 2015 do 2022 kleslo o 14,7 procenta, požadované snížení mělo být ale o 27,9 procenta. Konečná spotřeba energie v budovách se snížila o 2,8 procenta, cílem byl pokles o 6,5 procenta. Investice do renovací budov dosáhly 60,6 procenta požadovaného cíle.
Související články
Dalších 6 miliard na zelenější teplárenství: MŽP a SFŽP podpoří klíčový sektor české energetiky
Nová výzva z programu HEAT financovaného z Modernizačního fondu pokračuje v úsilí výrazně urychlit dekarbonizaci českého teplárens…
Česko se podle globálního hodnocení dostalo mezi TOP 10 zemí v naplňování SDGs, pokrok bude prezentovat už v červenci v sídle OSN
Česká republika se probojovala mezi deset nejúspěšnějších zemí světa v plnění Cílů udržitelného rozvoje OSN. Podle nejnovějšího SD…
Klimatologové: Extrémy v počasí přibývají, změna klimatu je jejich příčinou
Souvislost mezi klimatickou změnou a rostoucím výskytem extrémních projevů počasí je podle klimatologů, které oslovila ČTK, jednoz…
852 milionů eur pro průkopníky ve výrobě baterií do elektromobilů. Češi ostrouhali
Evropská komise oznámila, že šest průkopnických projektů na výrobu bateriových článků pro elektromobily získá granty v celkové výš…
K projektu spalovny odpadu ve Žďáru se už sešly připomínky. Město bude raději pálit i štěpku
Konec skládkování netříděného komunálního odpadu v roce 2030 se blíží. Města a obce v Česku proto řeší, kam se směsným odpadem, kt…
Kalendář akcí
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Podzimní plynárenská konference
Dny kogenerace 2025
PRO-ENERGY CON 2025
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.