VUT na Amperu představuje autonomní roj dronů a robotů určený pro armádu
Autonomní roj dronů a robotů řízených umělou inteligencí, které budou sloužit v armádě při dálkovém průzkumu, představuje na veletrhu Amper v Brně Vysoké učení technické. Systém vznikl ve spolupráci s Univerzitou obrany pro potřeby české armády a může sloužit například pro detekci nepřítele v terénu nebo pro průzkum v zamořené oblasti, uvedla škola v tiskové zprávě.

Na vývoji systému pracují výzkumníci z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT) VUT s kolegy z Univerzity obrany od roku 2022, letos se jim podařilo vyvinout nové typy robotů, zvýšit míru jejich samostatnosti a zajistit systém proti narušení zvenčí.
"Celý roj dokáže automaticky prozkoumat terén, aniž by ho někdo manuálně řídil. Pokud některý z dronů přestane fungovat – ať už zásahem nepřítele či povětrnostními vlivy – systém celý úkol vyřeší sám pomocí automatické rekonfigurace a algoritmů umělé inteligence, které změní trasy jednotlivých dronů a misi dokončí," uvedl vedoucí projektu Petr Marcoň z FEKT VUT.
Roj nemusí sloužit pouze k obranným účelům, ale i při jiných situacích v místech, která nejsou pro člověka bezpečná, ať už by šlo například o prostředí zamořené chemickými nebo biologickými látkami.
Drony jsou vybavené běžnými kamerami i kamerami s termovizí, ale také například detektory radiace. V případě úniku radioaktivních látek dokážou i na dálku nasnímat míru radiace. Informaci vyšlou na velitelské stanoviště, odkud informace putuje k pozemním robotům, kteří okamžitě vyjedou na místo, aby změřili přesnější hodnoty.
Samotné drony výzkumníci nevyvíjeli sami, ale zakoupili je už hotové. V odborných laboratořích je ale upravovali a doplňovali o potřebné senzory, infrakamery či naprogramované mikropočítače, které umožňují létání v roji.
Celý systém má být hotový na konci letošního roku, v září budou výzkumníci jeho fungování předvádět ve vojenském prostoru Březina zástupcům armády.
"Řešit budeme dva potenciální scénáře. Během prvního půjde o použití špinavé bomby v obydlené oblasti. Budeme měřit radiaci – zda je prostředí bezpečné pro vojáky a občany. Druhý scénář bude zahrnovat průzkum vojenského prostoru – zda se ve vymezené oblasti pohybují vojáci nepřítele a je tam ozbrojená technika. Systém budeme testovat na maskovaných i nemaskovaných vojácích," přiblížil vedoucí výzkumu.
Vědci chtějí na systému potom dál pracovat a doplnit jej o další funkce tak, aby například mohl pomáhat s hlídáním muničních skladů, jaderných elektráren a dalších klíčových míst.
Veletrh Amper začal na brněnském výstavišti v úterý, trvá do čtvrtka. V pavilonech P a F se jej účastní 440 vystavovatelů z 25 zemí světa. Součástí doprovodného programu je až do čtvrtka řada seminářů a odborných konferencí.
Související články
Slovenské lietajúce auto je podľa vizionára Kleina pripravené na sériovú výrobu. Doletí vraj tisíc kilometrov
Konštruktér prvého slovenského lietajúceho auta Štefan Klein hovoril o prvom veľkom biznisovom úspechu po skoro 35 rokoch práce už…
Tesla si nemůže přivlastnit robotaxi. Patentový úřad odmítl automobilce registrovat ochrannou známku
Americký patentový úřad odmítl automobilce Tesla zaregistrovat ochrannou známku pro robotaxi. Termín se podle něj obecně používá p…
Trump chce zrušit Bidenovo omezení na vývoz pokročilých čipů, které má zasáhnout i Česko
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje zrušit omezení vývozu pokročilých počítačových polovodičů, které zaved…
Klíčoví partneři Nvidie chystají v Česku miliardové investice do výroby serverů pro umělou inteligenci
Česká republika by se měla výraznou měrou zapsat na mapu ve výrobě serverů se superčipy pro umělou inteligenci, jako jsou ty od sp…
Európska komisia sa rozhodla zažalovať Česko, Španielsko, Cyprus, Poľsko a Portugalsko
Európska komisia sa rozhodla zažalovať Česko, Španielsko, Cyprus, Poľsko a Portugalsko, podľa nej nedostatočne vykonávajú nariaden…
Kalendář akcí
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Solární energie a akumulace v ČR
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.