Brněnský provozovatel elektráren Geen Holding na sebe podal insolvenční návrh
Brněnská společnost Geen Holding, která provozuje vodní a sluneční elektrárny, na sebe podala insolvenční návrh. Dluží téměř tři miliardy korun. Navrhuje reorganizaci. Chce mimo jiné prodat vodní elektrárny a připravuje vstup strategických investorů. Vyplývá to z údajů v Insolvenčním rejstříku. Na návrh dnes upozornily servery E15 a Seznam Zprávy. Na krach připravovala firma investory už od prosince.

"Aby byla zajištěna co nejvyšší návratnost investic a umožněno další fungování společnosti, rozhodli jsme se zahájit proces soudem povolené reorganizace. Reorganizaci považujeme za nejlepší možné řešení pro všechny zainteresované strany, protože umožňuje maximální míru uspokojení věřitelů oproti konkurzu," uvedla firma na webu. Reorganizaci podle ní podporuje 63 procent nezajištěných věřitelů.
Geen Holding plánuje na první část letošního roku prodej vodních elektráren. "Výnos z tohoto prodeje vytvoří finanční rezervy k obraně investic dlužníkových investorů a částečně jej lze využít k prvním splátkám," uvedla firma v insolvenčním návrhu. Předpokládá, že prodejem získá 180 až 200 milionů korun.
Stejně tak plánuje, že se v první polovině letošního roku domluví na vstupu se strategickými investory, kteří s firmou už spolupracovali hlavně na projektech v zahraničí. "Vstupem strategického partnera budou vytvořeny další zdroje k výplatám a dojde k dlužníkově ekonomické stabilitě," napsala firma.
Seznam Zprávy ale upozornily na to, že hodnota majetku skupiny je zhruba 5,8 miliardy korun a jeho většinu mají v zástavě banky. Další věřitelé tak budou vypláceni případně ze zbylého majetku. Geen Holding získával finance i prodejem dluhopisů, vydal jich za více než dvě miliardy korun.
Podle E15 činí celková výše závazků zhruba 2,9 miliardy korun. Z toho 2,33 miliardy připadají na věřitele z vlastního koncernu. Nezávislí věřitelé s hlasovacím právem mají vůči firmě pohledávky dohromady 591 milionů korun. Společnost od loňského listopadu do letošního února neuhradila jistiny a výnosy z dluhopisů v souhrnné výši přes 140 milionů.
Geen Holding provozuje 14 elektráren v Česku, z toho devět fotovoltaických a pět vodních. Působí také na Slovensku, v Chorvatsku a v Gruzii.
Firma vznikla v roce 2009. Seznam Zprávy uvedly, že ji založil podnikatel Aleš Mokrý mladší, kterého v roce 2021 soud potrestal šesti roky vězení za podvody s příspěvky na zaměstnávání postižených osob. Většinový podíl poté Mokrý převedl na rodinné příslušníky.
Související články
Slovinci to rozjeli: Na sousedské elektrárny dávají ještě víc peněz!
Slovinci nefandí jen solární energetice, ale i sousedským projektům v takzvané komunitní energetice. Vzhledem ke změně Programu ev…
Vláda dnes schválila připravovaný podpis dohody s korejskou KHNP k Dukovanům
Vláda dnes schválila připravovaný podpis finální dohody ke stavbě jaderných bloků v Dukovanech s korejskou společností KHNP. Učini…
EDU II podá kvůli Dukovanům kasační stížnost, KHNP dnes uzavřela první dohody
Společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II), která má na starosti jaderný tendr, brzy podá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu…
Metrostav bude chtít s KHNP v Dukovanech pracovat na hlavních stavebních pracech
Stavební firma Metrostav bude chtít s korejskou KHNP v Dukovanech spolupracovat na hlavní části stavebních prací. Dnes s korejskou…
Korejská KHNP dnes uzavřela první závazné dohody s českými firmami k Dukovanům
Korejská společnost KHNP dnes v Praze uzavřela první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na stavbě jaderných bl…
Kalendář akcí
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Solární energie a akumulace v ČR
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.