Z malého dodavatele kogenerací evropský lídr moderní energetiky. ČEZ má po 10 letech působení na ESCO trhu 117 společností v 15 státech
Skupina ČEZ slaví 10 let na trhu ESCO služeb. Společnost ČEZ ESCO působící v Česku založil ČEZ v roce 2015 a o dva roky později i vstoupil i na německý ESCO trh. Dnes ČEZ ESCO a sesterská Elevion Group působí v celkem 15 zemích, kde mají 117 společností a 182 poboček a zastoupení. Nabízené služby zahrnují dodávku elektřiny a plynu, stavbu a provoz energetických zařízení, včetně kogenerací a fotovoltaických elektráren, HVAC, TZB, elektromobilitu nebo projekty energetických úspor. Celkové roční tržby ČEZ v ESCO službách se za 10 let vyhouply na téměř 50 miliard korun z původních necelých dvou miliard a celkový zisk před odpisy (EBITDA) loni přesáhl 5 miliard korun. V budoucnu ČEZ očekává v sektoru ESCO růst tržeb a EBITDA o zhruba 10 procent ročně.

„Energetika prochází obrovskou proměnou. Uhelné elektrárny a teplárny jsou v Evropě nahrazovány čistšími technologiemi jako obnovitelné zdroje nebo kogenerace a probíhá rozsáhlá dekarbonizace a automatizace průmyslu. Zákazníci chtějí čistší a efektivnější energetiku, úsporu peněz i emisí a také požadují moderní technologie, které jim usnadní podnikání a život. Toto jsou trendy, které stály u zrodu ČEZ ESCO a od té doby dále zintenzivnily. Jsem rád, že ČEZ tento trend zachytil včas a před 10 lety založil ČEZ ESCO a poté Elevion Group, inženýrské firmy, které jsou zákazníkům schopny dodat chytrá moderní energetická a průmyslová řešení na míru. Dnes jsme jedním z největších poskytovatelů ESCO služeb v Evropě, působíme v patnácti státech a chceme se dál rozvíjet. Předpokládáme, že naše hospodářské výsledky v ESCO budou v následujících letech růst tempem zhruba 10 procent ročně,“ říká místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani.
Celkově má ČEZ v sektoru ESCO zhruba 7 500 zaměstnanců a ročně realizuje 12 500 zakázek, řadu z nich velmi prestižních. Šlo mimo jiné o instalace automatických systémů nebo vzduchotechniky na druhém největším evropském urychlovači částic v Darmstadtu. Elevion Group také staví vůbec největší fotovoltaiku v Nizozemsku o výkonu 189 megawattů. ČEZ ESCO zas během pouhých 4 měsíců realizovalo halu s čistými prostory pro výrobce čipů onsemi v Rožnově pod Radhoštěm nebo dodalo vzduchotechniku pro polární stanici J. G. Mendela na Antarktidě.
Na českém trhu vyrostlo ČEZ ESCO z holdingu o dvou společnostech ve firmu s více než dvěma tisící zaměstnanci a 22 společnostmi. Tržby ČEZ ESCO za produkty moderní energetiky stouply z necelých dvou miliard v roce 2015 na loňských téměř 11 miliard korun. EBITDA ČEZ ESCO narostla za stejné období z 219 milionů na více než 2,6 miliardy korun.
„ČEZ ESCO za deset let své existence dokázalo ušetřit svým zákazníkům přes 3 miliardy korun a více než 6 milionů tun emisí CO2. Obsloužili jsme více než 50 000 zákazníků a realizujeme přes 6000 projektů ročně. Máme poloviční podíl na trhu s projekty energetických úspor EPC a jsme dodavateli efektivních řešení pro většinu velkých firem i subjektů veřejné správy. Naše fotovoltaiky, kogenerace, vzduchotechniku či osvětlení najdeme po celém Česku. Velkými úkoly, který nás čekají v následujících letech, je přebudování českého teplárenství a pomoc našemu průmyslu s jeho racionální dekarbonizací,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.
Hospodářské výsledky ČEZ ESCO a Elevion Group
Tržby za nekomoditní produkty a služby
2015: 1,9 mld. Kč
2024: 47,8 mld. Kč
EBITDA
2015: 219 mil. Kč
2024: 5,2 mld. Kč
Počet zaměstnanců: 7 497
Počet dceřiných společností: 117
Tržby ČEZ ESCO za nekomoditní produkty a služby
2015:1,9 mld. Kč
2024:10,6 mld. Kč
EBITDA ČEZ ESCO
2015: 219 mil. Kč
2024: 2,6 mld. Kč
Počet zaměstnanců ČEZ ESCO: 2 198
Počet dceřiných společností ČEZ ESCO: 22
Více informací zde.
Související články
Ceny ropy dál klesají kvůli obavám z dopadů cel a vyhlídkám na růst těžby
Ceny ropy dnes pokračují v poklesu a sestoupily na dvoutýdenní minima. Dolů je tlačí vyhlídky na další zvyšování těžby a přetrváva…
Pražská burza oslabila podruhé v řadě, dolů ji táhly akcie Monety
Pražská burza podruhé v řadě oslabila. Index PX dnes klesl o 0,54 procenta na 2046,73 bodu. Dolů ho tlačily především akcie Monety…
Japonsko bude skladovat oxid uhličitý v Malajsii
Japonsko a Malajsie se blíží dohodě o podzemním skladování oxidu uhličitého (CO2), informoval v pondělí asijský deník Nikkei. Skle…
Evropská kosmická agentura vyslala do vesmíru satelit, který bude mapovat lesy a koloběh uhlíku
Z Guyanského kosmického centra, evropského kosmodromu poblíž města Kourou v jihoamerické Francouzské Guyaně, vyslala v úterý Evrop…
Is China Pulling Ahead in the Quest for Fusion Energy?
In the rocky terrain of China’s Sichuan province, a massive X-shaped building is quickly rising, its crisscrossed arms stretching…
Kalendář akcí
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.