Zájem o sdílení elektřiny v ČR s jarem stoupá, přihlášeno je 20.000 účastníků
Zájem o sdílení elektřiny v Česku s příchodem jara postupně stoupá. Počet registrovaných účastníků přesáhl 20.000, kteří od loňského podzimu mezi sebou sdíleli téměř 6225 megawatthodin (MWh) elektřiny. To odpovídá měsíční spotřebě asi 2000 domácností. Skoro polovinu tohoto objemu přitom účastníci využili během března. Vyplývá to ze statistik Elektroenergetického datového centra (EDC). Zájemci o sdílení elektřiny se mohou registrovat u centra od loňského srpna, reálné sdílení funguje od září.

"Množství sdílené elektřiny od začátku roku exponenciálně roste. Naplno se tak projevil potenciál tisíců výrobních a odběrných míst registrovaných v předcházejících měsících v kombinaci s nástupem jarních slunečných dnů," řekl předseda představenstva EDC Petr Kusý. Po prvním čtvrtletí letošního roku centrum eviduje 20.581 registrovaných uživatelů.
Kusý upozornil rovněž na rostoucí počet dotazů od uživatelů směřujících na call centrum EDC. "Zásadní posun spatřujeme i v tématech dotazů. Před půl rokem dominovaly otázky na postup registrace či obecné náležitosti pro sdílení, aktuálně jsou to již zasvěcenější otázky provozního charakteru, například jak správně nastavit alokaci nebo vyhodnocovat přínosy," uvedl.
V rámci skupin sdílení centrum eviduje 9102 aktivních zákazníků a 465 bytových domů. V případě takzvaných energetických společenství zaregistrovalo zatím 15 subjektů. Energetický regulační úřad, u něhož se musejí společenství registrovat jako první, jich aktuálně eviduje několik desítek.
Sdílení elektřiny v Česku zavedla předloňská novela energetického zákona. Sdílení je možné například v rámci komunit nebo vlastní vyrobenou elektřinu na jiném předávacím místě, například z chalupy do bytu. EDC spustilo provoz začátkem loňského srpna, sdílení fakticky začalo fungovat od září 2024.
Elektroenergetické datové centrum v současné době funguje v dočasném módu, který umožňuje sdílení elektřiny v rámci komunitní energetiky mezi aktivními zákazníky, výrobci elektřiny a v energetických společenstvích. S plným provozem, který bude zahrnovat také služby akumulace či agregace elektřiny, se počítá od poloviny roku 2026.
Související články
Japonsko bude skladovat oxid uhličitý v Malajsii
Japonsko a Malajsie se blíží dohodě o podzemním skladování oxidu uhličitého (CO2), informoval v pondělí asijský deník Nikkei. Skle…
Evropská kosmická agentura vyslala do vesmíru satelit, který bude mapovat lesy a koloběh uhlíku
Z Guyanského kosmického centra, evropského kosmodromu poblíž města Kourou v jihoamerické Francouzské Guyaně, vyslala v úterý Evrop…
Is China Pulling Ahead in the Quest for Fusion Energy?
In the rocky terrain of China’s Sichuan province, a massive X-shaped building is quickly rising, its crisscrossed arms stretching…
Evropa zjemňuje povinnosti kolem ESG. Jen pozor, ať nepřijde o brýle, díky kterým lépe vidí na část své nezávislosti
Evropa je známá svým komplexním přístupem k ekologickým aktivitám – není třeba představovat takzvaný Green Deal (Zelenou dohodu pr…
Operátorka Temelína: Naše reaktory nemůžou vybuchnout. I Němci zjišťují, že odstavit jádro nebylo nejlepší řešení
Naše elektrárny jsou úplně jiné než Černobyl. Tlakovodní reaktory už z fyzikálního principu nemůžou vybuchnout,“ říká sedmadvaceti…
Kalendář akcí
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.