Projekty EPC na úspory energie se podle starosty Chrudimi vyplatily
Projekty EPC na úspory energie se Chrudimi vyplatily. V roce 2014 do nich město zařadilo deset objektů, u nichž nechalo udělat technická opatření za zhruba deset milionů korun. V dalších deseti letech do ukončení projektů zaplatila Chrudim tři miliony korun za správu systému, další dva miliony stály úroky z bankovního úvěru. Projekty EPC se hradí z energetických úspor firmě, která je vybudovala. Úspory celkově za deset let dosáhly 19 milionů korun, řekl dnes novinářům starosta František Pilný (ANO).

"Město tak na celém projektu ušetřilo čtyři miliony korun," uvedl.
Chrudim do projektu zařadila například sportovní halu, zimní stadion, plavecký bazén, divadlo, areál muzea a některé základní a mateřské školy. Specializovaná firma v nich mimo jiné zmodernizovala vytápěcí systém, instalovala jeho lepší regulaci a sloučila odběrná místa energie.
Do budoucna město zatím další podobné projekty nechystá. Vhodné budovy, kde by se daly efektivně využít, už zřejmě nejsou. "To největší, co se mohlo, se udělalo. Teď už můžeme vyhledávat jednotlivosti a neustále je zlepšovat. Asi už nenajdeme objekty, které bychom mohli komplexně řešit," dodal Pilný.
EPC projekty ve velkém rozsahu využíval i Pardubický kraj. Vloni v červnu uvedl, že za 18 let díky nim uspořil 706 milionů korun. Za tu dobu modernizoval 93 krajských budov, které se staly energeticky méně náročné. V té době zahájil další projekt pro deset krajských areálů, který má uspořit desítky milionů korun na jejich provozu.
Související články
Japonsko bude skladovat oxid uhličitý v Malajsii
Japonsko a Malajsie se blíží dohodě o podzemním skladování oxidu uhličitého (CO2), informoval v pondělí asijský deník Nikkei. Skle…
Evropská kosmická agentura vyslala do vesmíru satelit, který bude mapovat lesy a koloběh uhlíku
Z Guyanského kosmického centra, evropského kosmodromu poblíž města Kourou v jihoamerické Francouzské Guyaně, vyslala v úterý Evrop…
Is China Pulling Ahead in the Quest for Fusion Energy?
In the rocky terrain of China’s Sichuan province, a massive X-shaped building is quickly rising, its crisscrossed arms stretching…
Evropa zjemňuje povinnosti kolem ESG. Jen pozor, ať nepřijde o brýle, díky kterým lépe vidí na část své nezávislosti
Evropa je známá svým komplexním přístupem k ekologickým aktivitám – není třeba představovat takzvaný Green Deal (Zelenou dohodu pr…
Operátorka Temelína: Naše reaktory nemůžou vybuchnout. I Němci zjišťují, že odstavit jádro nebylo nejlepší řešení
Naše elektrárny jsou úplně jiné než Černobyl. Tlakovodní reaktory už z fyzikálního principu nemůžou vybuchnout,“ říká sedmadvaceti…
Kalendář akcí
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.