V Evropě je zájem na budování nové železné opony, míní slovenský premiér Fico
V Evropě je podle slovenského premiéra Roberta Fica zájem na budování takzvané železné opony. Fico dnes v této souvislosti také kritizoval protiruské sankce EU i plán Evropské komise omezit dovoz energií z Ruska. Termínem železná opona bývalo za studené války označováno rozdělení Evropy na její demokratickou západní a Sovětským svazem ovládanou východní polovinu.

"Evropská komise představuje cestovní mapu, jak definitivně zastavit přísun jakýchkoliv energií z Ruské federace do Evropy. Vždyť to je železná opona s neuvěřitelnými ekonomickými dopady pro celou Evropskou unii," uvedl Fico v proslovu na vojenském hřbitově Rudé armády v Michalovcích na východním Slovensku u příležitosti pietní akce k 80. výročí konce druhé světové války.
Evropská unie se závislosti na ruských energetických surovinách snaží zbavit poté, co Rusko v únoru 2022 vojensky zaútočilo na sousední Ukrajinu a od té doby se stále snaží ovládnout části jejího území.
Podle agentury Reuters Evropská komise v červnu navrhne zákaz dovozu ruského zemního plynu a ruského zkapalněného zemního plynu (LNG) do Evropské unie v rámci stávajících smluv do konce roku 2027. Navrhne i zákaz nových ruských plynových dohod.
Za důkaz železné opony označil Fico označil i skutečnost, že podle něj nelze přímo letecky cestovat do Ruska. Poukázal na komplikovaný způsob své vlastní přepravy při prosincové cestě do Moskvy, kde se sešel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
"Někdo vymyslel nějakou novou železnou oponu. Já tuto novou železnou oponu odmítám. Ať je projevem mého odporu i přítomnosti 9. května na oslavách konce druhé světové války, tam, kde tyto oslavy přirozeně musejí probíhat," řekl Fico k plánované cestě do Moskvy.
Moskevských oslav se kvůli pokračující ruské agresi vůči sousední zemi nezúčastní většina západních politiků. Podle Fica současné dění ovšem nemá nic společného s oslavou výročí konce války. V řadách sovětské Rudé armády ovšem za druhé světové války bojovali také vojáci původem z Ukrajiny.
Fico tvrdil, že jako premiér udělá všechno proto, aby Slovensko nebylo součástí "železné opony", a to hledáním možností ke spolupráci.
Slovenský premiér už v minulosti řekl, že po ukončení války na Ukrajině chce obnovit standardní vztahy Slovenska s Ruskem. Dříve kritizoval ukrajinského prezidenta za rozhodnutí neprodloužit tranzit ruského plynu přes Ukrajinu na Slovensko a dále do západní Evropy. Slovensko také odebírá z Ruska ropu a palivo do svých jaderných elektráren.
Související články
Německo snížilo cíl naplnění plynových zásobníků na 80 %, předběhlo tak unijní legislativu
Německá vláda 30. dubna schválila nové nařízení, které snižuje národní cíl pro naplnění zásobníků plynu k 1. listopadu z dosavadní…
Komora: Rozhodnutí o Dukovanech nelze stále odkládat, jaderná energie je klíčová
Rozhodnutí o stavbě jaderných bloků v Dukovanech nelze odkládat donekonečna. Jaderná energetika představuje klíčový předpoklad pro…
Zablokování podpisu kontraktu je podle ANO nepříjemná zpráva pro ČR, viní vládu
Vláda podle místopředsedy opozičního hnutí ANO Karla Havlíčka (ANO) přípravu kontraktu k dostavbě jaderných bloků elektrárny v Duk…
Analytici: Zdržení tendru na Dukovany je komplikace, přinese i finanční náklady
Zablokování podpisu smlouvy k Dukovanům je pro dokončení tendru komplikací, podle analytiků se dá očekávat zdržení v řádu měsíců.…
Kvůli poškození plynového potrubí unikal dnes v Českých Budějovicích plyn
Kvůli poškození plynového potrubí unikal dnes dopoledne v Českých Budějovicích plyn. Hasiči a policisté proto museli uzavřít oblas…
Kalendář akcí
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.