Reuters: Komise v červnu předloží právní návrh na ukončení dovozu ruského plynu
Evropská komise (EK) v červnu předloží právní návrh na zákaz dovozu ruského zemního plynu a ruského zkapalněného zemního plynu (LNG) do Evropské unie v rámci stávajících smluv do konce roku 2027. Navrhne i zákaz nových ruských plynových dohod. Vyplývá to z dokumentu unijní exekutivy, do kterého nahlédla agentura Reuters. Plán na postupné ukončení veškerého dovozu ruských fosilních paliv dnes odpoledne představí eurokomisař pro energetiku Dan Jörgensen.

Podle návrhu, ze kterého cituje Reuters, unijní exekutiva rovněž navrhne, aby členské státy EU měly povinnost vypracovat národní strategii pro postupné ukončení využití ruské ropy do konce roku 2027. Omezení se budou týkat i dodávek ruského jaderného paliva. Komise by měla navrhnout, čím by mohlo být nahrazeno, stojí v dokumentu.
"Pokud bude postupné ukončení dovozu ruského plynu provedeno v souladu s vývojem na globálním trhu a spolehlivými dodavateli, očekává se, že bude mít omezený dopad na evropské ceny energií a na bezpečnost dodávek,“ uvádí se v návrhu.
Návrh EK bude muset být schválen Evropským parlamentem a takzvanou posílenou kvalifikovanou většinou členských států EU. Té je dosaženo, pokud jsou současně splněny dvě podmínky: pro návrh hlasuje alespoň 72 procent členských států, tedy 20 z 27, a zároveň představují alespoň 65 procent populace EU.
Přibližně 19 procent evropského plynu stále pochází z Ruska, a to prostřednictvím plynovodu TurkStream a dodávek LNG. Evropská unie si po invazi ruských vojsk na Ukrajinu stanovila nezávazný cíl ukončit dovoz ruských fosilních paliv do roku 2027.
Právní experti si myslí, že nejúčinnějším opatřením, které by vedlo k postupnému ukončení dodávek ruského plynu, by bylo uvalení sankcí na jeho dovoz. To by ale vyžadovalo jednomyslný souhlas všech zemí EU. Maďarsko a Slovensko, které udržují s Ruskem úzké vztahy, přitom už několikrát zopakovaly, že jakékoli sankce na energetický sektor zablokují.
Související články
Německo snížilo cíl naplnění plynových zásobníků na 80 %, předběhlo tak unijní legislativu
Německá vláda 30. dubna schválila nové nařízení, které snižuje národní cíl pro naplnění zásobníků plynu k 1. listopadu z dosavadní…
Komora: Rozhodnutí o Dukovanech nelze stále odkládat, jaderná energie je klíčová
Rozhodnutí o stavbě jaderných bloků v Dukovanech nelze odkládat donekonečna. Jaderná energetika představuje klíčový předpoklad pro…
Zablokování podpisu kontraktu je podle ANO nepříjemná zpráva pro ČR, viní vládu
Vláda podle místopředsedy opozičního hnutí ANO Karla Havlíčka (ANO) přípravu kontraktu k dostavbě jaderných bloků elektrárny v Duk…
Analytici: Zdržení tendru na Dukovany je komplikace, přinese i finanční náklady
Zablokování podpisu smlouvy k Dukovanům je pro dokončení tendru komplikací, podle analytiků se dá očekávat zdržení v řádu měsíců.…
Kvůli poškození plynového potrubí unikal dnes v Českých Budějovicích plyn
Kvůli poškození plynového potrubí unikal dnes dopoledne v Českých Budějovicích plyn. Hasiči a policisté proto museli uzavřít oblas…
Kalendář akcí
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.