Odvolací soud počtvrté zrušil zprošťující verdikt v kauze podnikatele Shenara
Odvolací soud počtvrté zrušil nepravomocný osvobozující verdikt nad někdejším předsedou představenstva společnosti Amun.Re Martinem Shenarem, který podle obžaloby neodvedl daně při prodeji tří projektových společností energetické firmě ČEZ. Případ vrátil pražskému městskému soudu k novému projednání. Muž podle žalobkyně způsobil škodu za desítky milionů korun. Shenar vinu od počátku odmítá. Tvrdí, že zákon neporušil.

"Prvoinstanční soud nevěnoval náležitou pozornost okolnostem svědčícím v neprospěch obžalovaného a především kontextu," uvedl v odůvodnění předseda odvolacího senátu Robert Pacovský. Nepravomocný rozsudek podle něj nevyznívá přesvědčivě. Sporná je doba, ve které měl Shenar akcie nabýt. Z důkazů lze podle Pacovského dospět k závěru, že až v době, kdy tvrdí obžaloba. Naopak některá tvrzení obhajoby jsou podle něj nelogická. "Nejednalo se o náhodný souběh pochybení celé řady lidí," uvedl soudce. Muž podle něj jednal účelově.
Shenar podle obžaloby koupil v roce 2009 stoprocentní podíly ve třech společnostech zabývajících se pronájmem a provozem nemovitostí. Firmy s projekty solárních elektráren na Českolipsku přejmenoval na eEnergy Ralsko, eEnergy Hodonín a eEnergy Ralsko - Kuřivody. Koncem téhož roku je podle spisu za 515 milionů korun prodal firmě ČEZ, která je zaplatila v několika splátkách v následujících dvou letech.
Shenar ale nezaplatil daň z příjmu, podle žalobkyně tak způsobil škodu přes 76 milionů korun. Státní zástupkyně v předchozích hlavních líčeních žádala, aby soud Shenara poslal do vězení a uložil mu i peněžitý trest.
Podnikatel se hájil tím, že společnosti zmíněné v obžalobě nakoupil v roce 2007. Udělal to záměrně právě proto, aby při jejich prodeji daně platit nemusel. Do konce roku 2007 totiž platil mírnější zákon, který dovoloval osvobodit akcie od daní, pokud mezi dobou jejich nabytí a prodejem uplynulo alespoň šest měsíců. Od počátku následujícího roku se pravidla zpřísnila a bez odvedení daní lze prodat podíly až po pěti letech.
Shenar v úvodu prvního kola hlavního líčení řekl, že kvůli 76 milionům korun by vězení nikdy neriskoval. Upozornil na to, že v Česku podniká víc než 20 let a nikdy neměl s placením daní problémy. Podle něj by také bylo nemyslitelné podvádět na daních při obchodování s polostátní firmou ČEZ.
Policisté se dlouhou dobu zabývali také okolnostmi, za jakých Amun.Re prodal firmě ČEZ obří solární parky u Ralska a Mimoně. Energetická společnost za ně zaplatila pět miliard korun, což bylo podle kritiků o miliardu více, než byla běžná výkupní cena.
Související články
Výzva pre európsku energetiku: Saharský piesok znižuje výkon panelov aj presnosť predpovedí
Ohrozí africký prach v atmosfére solárnu budúcnosť? Podľa nových zistení narúša fungovanie fotovoltiky aj prognostických nástrojov…
Jak obnovitelné zdroje energie posilují principy cirkulární ekonomiky
Evropa aktuálně řeší velkou otázku toho, jak se stát soběstačnější a odolnější vůči globálním výzvám. Velkou roli hraje závislost…
Májová Priorita píše o úspěšných projektech a fotovoltaice
Květnové vydání přináší porci pozitivních zpráv ze světa životního prostředí a přírody.
Photon Energy expanduje ve výstavbě a servisu FVE v Rumunsku
Mezinárodní společnost s českými kořeny Photon Energy a společnost Hyperion Renewables („Hyperion“) oznámily podpis smlouvy na vý…
Sdílení elektřiny: Kdo, kdy a jaké daně musí platit při sdílení elektřiny?
Unie komunitní energetiky (UKEN) vydala průvodce, který odpovídá na nejčastější otázky ohledně daní a sdílení elektřiny. Průvodce…
Kalendář akcí
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Solární energie a akumulace v ČR
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
Nekonvenční zdroje elektrické energie
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.